YouTube’da Çocuk Kanalları İçin Yeni Bir Dönem Başlıyor!

Geçtiğimiz yıl COPPA adı verilen, 13 yaşındaki çocukların çevrimiçi gizliliğini korumaya yönelik olan yasa dolayısıyla, Federal Ticaret Komisyonu Youtube’a çocuklardan veri topladığı ve özelleştirilmiş reklamlar yönlendirdiği için 170 milyon dolarlık para cezası verdi.
Youtube, yılbaşından itibaren COPPA yasalarına uygun kurallar getireceğini belirtmişti. Sözünü tutmaya başladı ve bundan sonra çocuk içeriklerinden veri toplamayacak, özelleştirilmiş reklamlar sunmayacak. Peki bunlar Youtube ve Youtube kanalları için ne anlama geliyor?

Daha az veri toplamak, daha az özelleştirilmiş reklam anlamına geliyor. Hedeflenen kitleye yönelik sunulmayan reklamlar ise daha kalitesiz, daha değeri düşük reklamlar anlamına geliyor. Dolayısıyla bu durum Ryan Kaji adlı tam 23 milyon aboneli çocuk kanalı olan çocuk başta olmak üzere herkesi ciddi manada etkileyecek.

Youtube, çocuk içerik üreticilerini aile dostu videolar yayınlaması konusunda destekleyeceğini söylüyor. Ancak bundan sonra etkileşimleri neredeyse yok olacak olan, izleyicilerinin bildirim alamayacağı, videolarına yorum yapamayacakları bu yeni dönemde Youtube bu kanallara nasıl yardım edecek, belli değil.

Kaynak: https://techcrunch.com/2020/01/06/youtube-starts-limiting-ad-targeting-and-data-collection-on-kids-content/

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin