YENİ NESİL INTEL İŞLEMCİLERDE BÜYÜK BİR IPC ARTIŞI OLABİLİR!

 

Özellikle son 2 yıldır işlemci piyasasındaki rekabet gerçekten çok büyüdü. AMD, FX serisi işlemcilerle birlikte bu rekabette uzunca bir süre geri kalmıştı. Bildiğiniz gibi FX serisi işlemcilerde kullanılan mimari özellikle tekli çekirdek performansı olarak bir hayli zayıftı. Tabii haliyle rakibi olan Intel işlemcilere oranla tercih edilebilir çok bir yanı kalmamıştı. Fakat günümüzde Ryzen işlemcilerle birlikte bu açık kapatıldı, hem çekirdek sayısı bol tutuldu hem de tekli çekirdek performansında çok büyük iyileştirmelere gidildi. Bu rekabette Intel uzunca süredir Skylake mimarisini kullanıp bazı iyileştirmeler yaparak yeni işlemciler piyasaya sürmüştü ve rakibinden bir hayli geride kalmıştı.

Döngü Başına Komut Sayısı (IPC)

Masaüstü tarafı için konuşacak olursak Intel 2015 yılından beri Sky Lake mimarisinin üstünde güncellemeler yaparak yoluna devam etmekteydi. Karşısında dişli bir rakip yokken bu güncellemeler işe yarıyordu fakat artık karşısında Zen mimarili bir AMD olduğundan beri bu güncellemeler artık yetersiz gelmeye başladı. Frekans artışları güzel bir şey tabii ki fakat Zen mimarisinin bol çekirdekli işlemcileri karşısında özellikle çoklu çekirdek performansında geride kalabiliyordu.

Fakat şimdi 10 NM+ üretim teknolojisiyle üretilmesi beklenen Willow Cove mikromimarili işlemcilerin bu konuda %25’e varan bir IPC artışı sağlayacağı beklenmekte. Döngü başına komut sayısındaki artışlar genel anlamda işlemcilerin performansındaki artışı gözlemlememizde büyük işe yaramakta. 10 NM++ üretim süreciyle gelecek olan Golden Cove işlemcilerde bu farkın %50, 7 NM üretimle gelecek olan Ocean Cove işlemcilerde ise bu farkın %80 seviyelerine çıkması beklenmekte.

IPC artışı kullanıcıların yıllardır beklediği bir konuydu, artık karşımızda daha net performans artışına sahip işlemciler görebilecek olmamız güzel. Fakat AMD tarafının bu konuda nasıl bir geliştirmeye gideceği ise büyük bir merak konusu tabii ki. Buradaki diğer büyük soru işareti ise AMD şimdiden 7 NM işlemcileriyle piyasada bulunurken Intel’in bu konuda bir hayli geç kalması oluyor. Bakalım bu artışla birlikte nasıl bir verimlilik sunabilecekler?

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin