Xiaomi, 100W Hızlı Şarj Teknolojisi İçin Konuştu!

Çinli akıllı telefon devi Xiaomi, geçtiğimiz yıl 100W değerindeki süper hızlı şarj teknolojisini duyurmuş ve büyük ilgi toplamıştı. Bir türlü üretim versiyonuna geçemeyen teknoloji ile ilgili markadan yeni bir açıklama geldi.

Xiaomi, 100W Hızlı Şarjın Önündeki 5 Sorunu Açıkladı

Xiaomi CEO’su Lu Weibing’in o dönem paylaştığı bir video, 4.000 mAh kapasiteli bataryanın sadece 17 dakikada tamamen dolabildiğini gösteriyordu. Hatta 100W şarj teknolojisinin ilk defa Redmi’nin bir telefonunda kullanılacağı söyleniyordu. Ancak Super Charge Turbo adlı şarj teknolojisinin duyurulmasının üzerinden neredeyse 1 yıl geçmesine karşın, bir türlü seri üretim aşamasına geçilemedi.

Lu Weibling, 100W Super Charge Turbo teknolojisi ile ilgili bugün sürpriz şekilde bir açıklama yaptı. Açıklamada şarj teknolojisiyle ilgili bazı ayrıntıların yanı sıra bu teknolojinin gerçeğe dönüşmesinin önündeki 5 unsur da teknoloji tutkunları ile paylaşıldı.

Weibling’e göre; Super Charge Turbo teknolojisinin hayata geçmesine engel olan en önemli konu pil kapasitesi kaybı. 100W hızlı şarj ile gerçekleşen dolum işlemi, 30W değerindeki şarj işlemine göre %20 verim kaybı yaşatıyor. Bu da 5.000 mAh kapasiteli bataryanın kısa süre içerisinde 4.000 mAh’lik bir bataryaya eşdeğer seviyeye düşebileceğini gösteriyor. Yüksek voltaj sağlama, voltajın sürdürülebilir olması ve batarya ısınmasına karşı güvenlik sağlama gibi unsurlar da teknolojinin gecikmesine neden olmuş.

Xiaomi, anlaşılana göre 100W değerindeki şarj teknolojisinin güvenilirliğini tam olarak doğrulamadan piyasaya sürmek istemiyor. Bu doğrulama sürecinin daha ne kadar süreceği ve teknolojinin hayata geçip geçemeyeceği ise gizemini koruyor.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin