Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Rehber

WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR Hatası Nasıl Çözülür?

Dünyanın en popüler işletim sistemi ve 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Microsoft Windows genellikle en sorunsuz işletim sistemi olarak bilinir. Ancak zaman zaman bir hata ile karşılaştığımızda Microsoft’un kendine göre düzenlediği hata kodlarını anlamıyor ve çözümü internette arıyoruz. Bu rehberimizde sizlere “WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatası nasıl çözülür?” ve “WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatasının çözümü nedir?” sorularını yanıtlayacak ve “WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatasının çözüm” yöntemlerini sunacağız.

WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR Hatası Çözüm Yöntemleri

 • Windows’u Güncelleştirmek
 • Windows’u Eski Bir Sürüme Yüklemek
 • BIOS’u Sıfırlamak
 • Farklı Bir PSU Kullanmak
 • Farklı RAM Kullanmak
 • Sorununuzu Donanım Arşivi Forumunda Paylaşmak

Windows’u Güncelleştirmek

Eski sürüm bir Windows kullanmak WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatası gibi bir çok hataya sebebiyet verebiliyor. Windows genellikle raporlar dahilinde bu hataları düzeltmek için yeni güncellemeler yayımlıyor ve siz güncellemeleri yapmadığınızda bu hatalarla baş başa kalıyorsunuz.

 1. Başlat menüsüneGüncelleştirmeleri denetle” yazın ve girin.
 2. Açılan pencereden “Güncelleştirmeleri denetle” butonuna basın. Güncelleme olması halinde güncelleyin ve hatayı kontrol edin.

Windows’u Eski Bir Sürüme Yüklemek

Sorununuz son Windows güncellemesinden sonra olmaya başladıysa bir önceki sürüme yükleyerek hatadan kurtulabilirsiniz.

 1. Başlat menüsüne “Geri yükleme” yazın ve girin.
 2. Açılan pencereden “Sistem Geri Yükleme” butonuna basın.
 3. Önerilen geri yükleme” veya “Farklı bir geri yükleme noktası seç” butonu ile hatayı aldığınız tarihin öncesine dönün ve hatayı test edin.

BIOS’u Sıfırlamak

İşlemci ve belleklere yapılan overclock’ta bu hatayı tetikleyebiliyor. İşlemciye yeterli güç gitmemesi veya belleklerin stabil olarak çalışmaması bu hatanın başlıca nedenlerinden bir kaçı. BIOS’u sıfırlayarak tüm donanımlarınızı varsayılan ayarında kullanın.

Farklı Bir PSU Kullanmak

Bir önceki yöntemde işlemciye yeterli güç gitmemesinin bu hataya neden olabileceğini söylemiştik. Tüm donanımlarımıza güç sağlayan PSU’nun stabil çalışmaması da işlemcinin yeterli gücü alamamasına ve sonucunda bu hatayla karşılaşmanıza neden oluyor olabilir. Farklı bir güç kaynağı kullanarak sisteminizi test edin.

Farklı RAM Kullanmak

İşlemci ve bellekleriniz sürekli olarak iletişim halinde çalıştığından belleklerde yaşanacak herhangi bir sorun direkt olarak işlemciyi de etkileyecektir ve stabilliğini bozacaktır. Bu da WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatası benzeri hatalar almanıza sebebiyet verecektir. Belleklerinizin doğru slotlarda takılı olduğuna emin olun ve farklı bellekler kullanmayı deneyin.

Sorununuzu Donanım Arşivi Forumunda Paylaşmak

Türkiye’nin en büyük forumlarından birisi olan Donanım Arşivi’nde sorununuz hakkında bir konu açabilirsiniz. Üyelerimiz sorununuzu çözmenizde yardımcı olur ve bu sayede sorunu en kısa sürede çözebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Donanım Arşivi Forum sayfasına ulaşabilirsiniz.

Donanım Arşivi Forum


Bu rehberimizde sizlere “WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatası nasıl çözülür?” ve “WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatasının çözümü nedir?” sorularını yanıtladık ve “WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatasının çözüm” yöntemlerini sunduk. Bu konu ile ilgili sorularınızı veya yorumlarınızı aşağıda bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

2004 yılında Ankara'da dünyaya gelen ve doğma büyüme Ankara'lı olan Berat Özdemir, bilgisayar yazılım ve donanım teknolojilerine meraklı olmakla birlikte yıllardır yakından takip etmektedir. Anadolu Lisesi yabancı dil bölümünde okuyan Berat, aynı zamanda Donanım Arşivi'nde güncel haberler ve okuyucular için özel içerikler yazıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager 2020 gibi...

Oyun Haberleri

Nvidia’nın bulut oyunculuk platformu olan GeForce Now hizmeti ilk çıktığı zamandan beri devamlı olarak güncelleme alıyor ve kendisini geliştirmeye devam ediyor. En önemli güncellemeler...

Oyun İndirimleri

Steam platformu yıllardır oyun severlerin bir numaralı adresi oldu diyebiliriz. Çok geniş oyun kütüphanesiyle birlikte neredeyse bulamayacağınız oyun kalmadı diyebiliriz. Diğer güzel yanlarından biri...

Teknoloji Haberleri

Intel’in yeni 12. nesil işlemcileri piyasaya sürüleli aslında biraz zaman geçti. Fakat toplamda 6 adet işlemci tanıtıldı, bunlar ise “K” serisi çarpan kilidi açık...