Turknet Adil Kullanım Kotası’nı Kaldırdığını Açıkladı!

Turknet Adil Kullanım Kotası’nı Kaldırdığını Açıkladı!

Ülkemizde internet kullanıcılarının en büyük sorunu olan Adil Kullanım Kotası (AKK) konusunda sevindirici bir gelişme yaşandı. Turknet, kullanıcılarının bir kısmı için bu uygulamaya resmen son verdiğini açıkladı.

BTK’nın yaptığı çalışmalar neticesinde Adil Kullanım Kotası adı verilen uygulamaya 2019’da son verilecek. Turknet ise yaptığı açıklama ile mevcut abonelerinin bir kısmı için 17 Mart’tan itibaren AKK uygulamasının kaldırdığını duyurdu. Yerel Ağın Paylaşıma Açılması (YAPA) sisteminin aktif olduğu bölgelerde AKK uygulanmayacağını belirten Turknet, bunun için ayrıca bir ücret almayacak. Peki bu hizmeti nasıl sunuluyor?

İnternet servis sağlayıcı bütün şirketler fiber hizmeti hariç Türk Telekom’un yer altından döşediği bakır ADSL kablosunu kullanıyor. Sağlayıcılar yine Türk Telekom’un kiraladığı cihazlar yardımıyla santralden ana altyapıya veri aktarımı yapabildikleri gibi isterlerse mevcut santrallere kendi cihazlarını kurabiliyorlar. Turknet de bu noktada yaklaşık 200 santrale kendi cihazını kurarak veri trafiğinin kendi hatları içerisinde dönmesini sağlamış ve ek bir trafik maliyetinin önüne geçmiş.

Turknet şuanda bu sistemi Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon ve Uşak olmak üzere 26 ilde bulunan yerel santrallere kurduğunu belirtiyor. İlk aşamada YAPA hizmetinin kurulu olduğu santrallere yakın mevcut kullanıcılar bu hizmetten yararlanırken, 20 Nisan’daki lansman ile beraber yeni kullanıcılar da bu hizmetten faydalanabilecekler.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.