Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Dünya Haberleri

TSK’ya Yeni Oyuncak, Tamamı Yerli “Uzaktan Kumandalı” Tank Kulesi: Pençe

1977347_958449564215442_5824631036343098673_n

Tamamı Milli bir sistemden oluşmakta olan Uzaktan Kumandalı Tank Kulesi

PENÇE, Uzaktan Komutalı Kule projesi, ülkemizin önde gelen savunma sanayi kuruluşlarından FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.ve ASELSAN A.Ş. arasında 21 Mart 2008 tarihinde imzalanan ortak ürün geliştirme işbirliği protokolü ile hayata geçirilmiştir.

Proje kapsamında, 25 mm kalibreye sahip hızlı atımlı otomatik top ve eş eksenli 7.62 mm makinalı tüfek ile teçhiz edilmiş, zırh korumalı, gündüz/gece ve kötü hava şartlarında hedef tespit, teşhis ve tanımlama fonksiyonları için kamera ve algılayıcılar bulunan, hareket halinde atış için stabilizasyon sistemine sahip insansız bir kule geliştirilmiştir.

large_PENCE_04

Uzaktan komutalı kule sistemleri, günümüz zırhlı muharebe araçları için gelişmiş silah sistemleri alanında yeni ancak hızla tercih sebebi olan bir çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. Zırhlı muharebe araçlarında, bir silah sisteminin araç gövdesi içerisine hiç girişim olmadan tamamen gövde üzerinde yerleştirilmesi ilk olarak uzaktan komutalı silah istasyonları ve daha sonra uzaktan komutalı kuleler çözümleri olarak şekillenmiştir.

Geleneksel silah kulelerinden farklı olarak; nişancının,mühimmatın ve diğer bazı ekipmanların bulunduğu sepet bölümü PENÇE’nin tasarımında bulunmamaktadır. PENÇE sistemi tamamen araç üzerinde yer almakta ve araç içerisine herhangi bir sızma gerçekleştirmemektedir. Araç içerisinde yer alan sepet bölümünün bulunmaması, kullanılabilir iç hacmin artmasını sağlamıştır. Yine araç içerisinde döner sepet yapısının bulunmaması, personelin güvenliğini de arttırmıştır.

pence-genel

Ancak yine bir araç üzeri silah sistemi tipi olan uzaktan komutalı silah istasyonlarından farklı olarak, PENÇE sistemine araç içerisinde erişim imkanı bulunmaktadır. Bu sayede muharebe şartlarında mühimmat ikmali için personelin araç dışına çıkması zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. Bu yetenek sayesinde,personel emniyeti ve sistem etkinliğinde önemli bir artış sağlanması mümkün olmuştur.

PENÇE sisteminin uzaktan komutalı silah istasyonlarına göre önemli diğer bir üstünlüğü tüm sistemin modüler bir zırh yapısı ile balistik korumaya sahip oluşudur. Kompozit zırh ve benzeri zırh teknolojilerinin kullanıcı gereksinimlerine uygun olarak sisteme entegrasyonu sayesinde istenilen balistik koruma seviyelerine ulaşılmıştır.

large_PENCE_03

PENÇE sisteminde, araç içerisinde bulunmakta olan nişancının,takım arkadaşlarından ayrı kalmaması ve iletişim içinde olabilmesi, etkinliğine olumlu katkı sağlamaktadır. Nişancı, bu avantajlara ek olarak, silahların ortama verdiği gürültü ve barut dumanından uzak, daha geniş ve konforlu bir ortamda sistemi kullanabilmektedir. PENÇE’de de nişancı, kule üzerindeki görüş sisteminden alınan görüntüleri araç içindeki Sistem Kumanda Biriminin ekranı aracılığıyla izleyerek, hedef tespiti, seçimi ve seçilen hedefin otomatik takibi gibi fonksiyonları yerine getirebilmektedir.

Temel Özellikler

  • Artırılmış zırh koruması
  • Araç içerisinden erişilebilirlik
  • Zırh koruması altında cephane yükleme
  • Düşük siluet
  • Düşük ağırlık
  • Araç faydalı hacmi işgal etmeyen tasarım

Kaynak: FNSS

1993 doğumlu Abdullah Hacıgül, İstanbul Üniversitesin'de Fizik Uzay Bilimleri eğitimi almıştır. 2014 yılından beri Donanım Arşivi'nin Kurucu Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenen Abdullah Hacıgül özellikle, sistem toplama ve ürün inceleme içerikler üretmektedir. Ayrıca Türkiye'nin en aktif teknoloji forumlarının birisi olan Donanım Arşivi Forumu kurmuştur.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager 2020 gibi...

Telefon Haberleri

Apple, az önce yaptığı canlı tanıtım etkinliğiyle birlikte birçok yeni cihazını tanıttı. Bunlar arasında en merak edilenler tabii ki yeni iPhone 13 serisi akıllı...

Teknoloji Haberleri

Kripto para madenciliğinin iyice popüler bir hal alması, güncel çip krizi falan derken ekran kartlarına erişmen çok zor bir hal almaya başladı. Bütün bunlar...

Teknoloji Haberleri

Bugün AMD, Radeon oyuncularının AMD destekli sistemlerinden en iyi şekilde yararlanmalarını sağlayan yeni özellikler ve genişletilmiş destek getiren Radeon Software Adrenalin 21.9.1 sürümünü yayınladı....