Ticaret Savaşlarının Hedefinde Şimdi de AMD Var!

Ticaret Savaşlarının Hedefinde Şimdi de AMD Var!

Huawei, ABD hükümetiyle yaşadığı sorunları atlatmak için zamana karşı yarışıyor. G20 zirvesinde bunun ilk adımları atılırken, şimdiki hedef ise sürpriz şekilde AMD oldu!

Şok İddia: AMD Çin Hükümetine Bilgi Mi Sızdırıyor?

Wall Street Journal’ın yayınladığı haberde, AMD’nin X86 tabanlı işlemci teknolojisi ile ilgili bilgileri Sugon Information Industry adlı bir Çin şirketiyle paylaştığı iddia edildi. Normalde bu tür teknolojiler üçüncü taraflara üst düzey şifreleme ile aktarılıyor. Ancak AMD’nin iş ortağı olan Sugon’a bu bilgileri şifreleme olmaksızın gönderdiği söyleniyor.

Çin hükümeti destekli bir süper bilgisayar üreticisi olan Sugon, “bazı usulsüz davranışları” nedeniyle geçtiğimiz hafta ABD Ticaret Departmanı’nın kara listesine alındı. Yani iddialar kısmen doğru ve AMD önemli bir ortağını kaybetmiş olabilir. Dahası bu durum resmi makamlarca ispatlanırsa ABD’li teknoloji devinin önemli cezalarla karşı karşıya kalması söz konusu.

AMD cephesi ise yaptığı açıklamada bu iddiaları tamamen reddetti. Ortaklığın Amerika Birleşik Devletleri yasalarına göre, şeffaf bir şekilde gerçekleştirildiğini ifade eden şirket; Savunma Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve bazı hükümet yetkililerine 2015 yılında detaylı sunum yaptıklarını söylüyor. Paylaşılan verilerin ise x86 ile ilgili değil, test amaçlı kullanılan düşük performanslı işlemci mimarileriyle alakalı olduğunu belirtiyorlar.

Amerika’nın son dönemde alevlenen ticaret savaşı, Çin merkezli pek çok markaya uluslararası arenada zarar veriyor. Amerika merkezli AMD’nin bu savaştan yara alıp almayacağını ise önümüzdeki günler gösterecek.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.