STEELSERIES ARCTIS 1 WIRELESS OYUNCU KULAKLIĞI İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde SteelSeries’in kablosuz rahatlığını arayan oyuncular için geliştirmiş olduğu Arctis 1 Wireless oyuncu kulaklığı var. Özellikle rekabetçi oyunları seven oyuncular için oyuncu kulaklıkları oldukça önemli.
Performansı bir yana sunduğu rahatlığı bir kulaklığın en önemli özelliklerinden biridir. İşte bu noktada kablo karmaşasından kurtulup kablosuz kulaklık özgürlüğüne geçiş yapmak oyuncuların gerçekten işine yarıyor. Fakat maalesef mikrofon performansında bu bize bir eksi olarak dönüyor.

TASARIM

Kulaklığın genel tasarımına baktığımızda mat siyah rengin hakim olduğunu görüyoruz. Bunun harici tasarım dili olarak bir hayli sade durmakta. Ayrıca bazı kulaklıklarda olan harici kafa desteğine bu kulaklıkta yer verilmemiş.

Sürücülerin bulunduğu kısıma baktığımızda buranın oval yapıda olduğunu görüyoruz. Oval yapıdaki kulaklıkların kulağı içine aldığı için daha rahat olduğunu söyleyebiliriz. İşin tasarım kısmına değinecek olursak aynı sadelik burada da devam etmekte. Burada sadeliği tek bozan kısım ise beyaz renkteki “Steelseries” logosu oluyor.

Kulaklığın kafa bandı kısmına baktığımız zaman ince bir sünger kısım görüyoruz. Bu kısım suni deriyle kaplanmış. Fakat bu süngerin ince tasarımına rağmen kulaklık uzun süreli kullanımlarda bile sizi rahatsız etmiyor bu güzel bir şey.

Konforu en fazla etkileyen şeylerden biri olan kulak padlerine geldiğimiz zaman burada bizi dokulu kumaş kaplama karşılıyor. Kulak padlerinin yumuşaklığı ideal ve sizi rahatsız etmiyor. Fakat kumaş kaplamanın dez avantajı olarak ses izolasyonu suni deri olanlar kadar iyi olmuyor.

Kulaklığın dışı komple ABS plastik olmasına rağmen iç iskeletinin çelikten imal edildiğini söylemeden geçmeyelim, bu sayede kulaklık çok daha dayanıklı oluyor. Fakat çelik iskelet sizi korkutmasın kulaklık çok ağır bir yapıda değil.

Kulaklığın sol tarafına baktığımız zaman burada; çıkarılabilir mikrofon girişi, Micro USB Şarj girişi, kablolu kullanmak için 3.5MM Jak girişi, ses tekerleği ve son olarak mikrofonu açıp kapatmanıza imkan tanıyan bir anahtar bulunuyor. Açıkçası ses kontrollerini fiziksel olarak konumlandırılması gerçekten iyi düşünülmüş.

Cihazın sağ tarafı ise sola oranla bir hayli sade tutulmuş. Burada ufak bir bildirim ışığı ve çok işlevli güç tuşu bulunuyor. Bu tuşla kablosuz olarak bağlandınız zaman şarkı değiştirme, şarkıyı durdurma gibi çeşitli kontrolleri sağlayabiliyorsunuz.

TEKNİK DETAYLAR

 • Bağlantı: 3.5MM Jak, 2.4 GHz Wireless, USB Type-C Wireless
 • Platformlar: PC, Xbox, Playstation, Nintendo Switch, Mobil Cihazlar
 • Sürücü Çapı: 40 MM 
 • Ses Teknolojileri: Stereo
 • Embedans: 32 Ohm
 • Frekans Tepkisi: 20Hz – 20 kHz Arası
 • Kulaklık Hassasiyeti: 98dB
 • Mikrofon Tipi: Çift Yönlü Gürültü Engelleme (Çıkarılabilir)
 • Mikrofon Tepkisi: 100–6500 Hz
 • Mikrofon Hassasiyeti: -38dB
 • Batarya Ömrü: Maksimum 20 Saat
 • Kutu İçeriği: USB Type-C Adaptör, 3.5MM Kablo, Uzatma, Micro USB Şarj

Peki bu cihaz nasıl bir ses kalitesi sunuyor derseniz sesi oldukça dengeli bir şekilde size iletiyor. Bass ve tiz seslerden biri öne geçmeden verdiği bu ses hem oyunlarda hem de gündelik film, müzik dinleme gibi işler için oldukça yeterli. Mikrofon testi için ise yazımızın en üstünde yer alan videomuzu izleyebilirsiniz.

Kulaklığın ses deneyimini kendi yazılımı ile çok daha üst seviyelere taşımanız mümkün. Bu yazılım ile mikrofon ayarları, ekolayzer ayarı gibi çeşitli ayarları kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Size tavsiyemiz bu kulaklığı yazılımıyla kullanmanız!

Kulaklığın güzel yanlarından biri ise kutu içeriğinde bulunan USB Type-C adaptörü. Bu adaptörle birlikte Type-C girişi bulunan bir cihazınızda bu kulaklığı kablosuz olarak kullanabiliyorsunuz. Üstelik taktığınız an otomatik olarak cihazı hızlıca tanıyor. Ayrıca kulaklıkta Bluetooth yerine 2.4 GHZ Wireless kullanılması sayesinde seste gecikme sorunu da yaşamıyorsunuz.

SONUÇ

Arctis 1 Wireless, kablo karmaşasından uzaklaşıp kablosuz kulaklık rahatlığına geçmek isteyenler için oldukça iyi özellikler sunabiliyor. Rahatlığı, batarya ömrü ve dengeli sesi ile kullanıcısını kesinlikle memnun edecektir.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

2 YORUMLAR

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin