Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Bilim Haberleri

Starship Kasım Ayında Yörünge Test Uçuşu Yapabilir

SpaceX CEO’su Elon Musk, şirketinin Starship fırlatma aracı platformunun merakla beklenen test uçuşunu gerçekleştirme planları hakkındabir takım bilgiler paylaştı. SpaceX, Starship’i Boca Chica ve Teksas’taki tesislerinde geliştiriyor. Şirket, roketleri inşa etmeye başladığından beri en büyük statik yangın testlerinden birini gerçekleştirdi. Musk, SpaceX’in Starship’i en geç Kasım ayı başlarında yörüngeye fırlatacağını ve o zamana kadar, fırlatıldığında dünyanın en büyük roketi olması beklenen devasa roketin üretim hızını artıracağını iki prototipin de teste hazır olmasını beklediğini söyledi.

Ayrıca Musk, bugün erken saatlerde yaptığı bir dizi tweet’te ayrıntıları paylaştı ve Starship için en erken yörünge uçuş fırlatma girişiminin Ekim ayının sonunda olacağını ve Kasım ayının başlarına ertelenebileceğini belirtti. SpaceX şu anda Starship’in ilk aşaması için Booster 7 prototipini test ediyor.

 

SpaceX, yedi Raptor 2 motorunu aynı anda başarıyla test ettiğini ve bunun güçlendirici için yapılan şuana kadarki en büyük test olduğunu belirtiyor. Booster 7, bu motorlardan 33’üne sahip ve siteden özel izleyicilerin izniyle alınan görüntüler, testin herhangi bir aksilik olmadan birkaç saniye sürdüğünü ortaya koydu.

Elon Musk bu test için attığı bir tweet’te şunları söyledi: “Odak noktamız Booster 7’de uçuş için güvenilirlik yükseltmeleri ve özellikle tam motor RUD izolasyonu için birçok tasarım değişikliğine sahip Booster 9’u tamamlamak.” RUD izalasyonu ise hızlı programsız sökme anlamına geliyor. Bu da roketin bir sonraki uçuş için hemen hazır olmasına olanak tanıyor.

Geçen yıl, Starship’in yörünge altı uçuş testinin üst kademesinin başarılı bir şekilde inişinin ardından, SpaceX dikkatini roketi uzaya taşıyacak güçlendiriciye ve yeni motorları geliştirmeye odaklamış durumda.

2003 yılında dünyaya gelen Emir Çiftci, yeni başladığı kariyerinde Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaya devam etmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri

GeForce RTX 4070 Ti ekran kartı ilk başlarda bazı eleştirilere maruz kalsa bile iş satış kısmına geldiğinde ise mükemmel bir başarılı elde etmeyi başardı....

Oyun Haberleri

AMD tarafı yıllardır çok güzel oyun kampanyalarına imza atıyor. Neredeyse her dönem bir oyun hediyesi kampanyası düzenliyorlar. Bu oyun hediyesi kampanyalarından en yenisi ise...

Telefon Haberleri

Çin Halk Cumhuriyeti merkezli teknoloji devi Xiaomi’nin en popüler ve en çok varyanta sahip modeli olan Redmi Note serisine bir tane daha model ekleniyor....

Teknoloji Haberleri

İkinci el bir ürün almanın riski her zaman olan bir şeydi. Fakat günümüzde ekran kartı madenciliği bittiği için piyasada ciddi anlamda 2. el ekran...