SpaceXSpaceX, uçuşu başarıyla gerçekleştirdi ve yeni uzay uçuşları çağını başlattı

20 yıllık çabadan sonra Elon Musk’un havacılık şirketi SpaceX, ABD’de yeni bir insanlı uzay uçuşu çağında iki kişiyi yörüngeye başarıyla fırlattı.

Yaklaşık olarak 10 yıllık bir süreç içinde Amerikan topraklarından yörüngeye fırlatılan ilk insanlı roket uçuşu gerçekleşti. Bu sayede SpaceX, özel olarak yapılmış bir aracı yörüngeye yollayan ilk şirket oldu. İki astronot; kıdemli NASA pilotları Bob Behnken ve Doug Hurley. SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonuna gidip gelmek için tasarlanmış bir kapsül olan Crew Dragon adlı yeni otomatik uzay aracının içinde uzaya çıktılar. Fırlatmadan kısa bir süre önce SpaceX ekibi astronotlara, ”Dragon ve tüm lansman ekibi adına bugün Falcon 9 ile uçtuğunuz için teşekkürler” diyerek ”Umarız sürüşten zevk alırsınız ve size harika bir görev dileriz.” dedi.

Aracın ‘Demo2’ adı verilen seferi, ilk etapta Çarşamba günü için planlanmıştı ancak çarşamba günü hava koşullarının kötüleşmesi üzerine roketin fırlatılması 16 dakika kala durdurulup fırlatılma bugüne ertelenmişti.

SpaceX

SpaceX’in Falcon 9 roketi kalkıştan sonra şirketin drone gemilerine başarılı şekilde indi ve baştan sona sorunsuz bir başlangıç yaptı. Bu lansman, insanları Mars’a göndermek ve yerleşimler inşa etmek için Musk tarafından kurulan bir şirket olan SpaceX için kritik bir andı.

Olay ayrıca NASA’nın Ticari Ekip Programının bir parçası olarak şirket için büyük bir sınavdı. Bu girişim sayesinde NASA, astronotlarını uzay istasyonuna düzenli olarak gönderebilecek yeni uzay aracı geliştirmek için SpaceX ve Boeing şirketlerine katıldı.

Dragon mürettabatı üzerinde altı yıllık geliştirme ve testlerden sonra, şirket önce insanları taşımaya başlamak için kolları sıvadı. Bugünün misyonu, SpaceX’in Dragon’u önümüzdeki yıllarda NASA astronotlarını ISS’ye düzenli olarak taşımaya hazır olup olmadığını belirlemekti.

31.05.2020 17:30 Güncelleme: Crew Dragon kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonuna kenetlendi!


Bunu da okuyabilirsiniz:Call of Duty: Warzone Duos Moduna Kavuştu!


 

Kaynak: https://www.theverge.com/2020/5/30/21269703/spacex-launch-crew-dragon-nasa-orbit-successful

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin