Space X İnternet Ağı İçin İlk 60 Uyduyu Gönderdi!

5

Geçtiğimiz aylarda Elon Musk’un geniş bantlı küresel bir internet ağı oluşturmak amacıyla uzayda 12.000 uydudan oluşan büyük bir uydu takımı kurulması hedefleniyor. Bu hedefe yönelik 23 Mayıs 2019 da uzaya 60 uydu gönderilmesiyle ilk adımlar atıldı.

Gönderilecek olan uydular çoğu internet uydularına göre daha çok alçak irtifada bulunacak. İnternet uyduları genellikle 42.000 km irtifadaki Dünya ile Senkronize Yörüngede bulunurken Starlink uyduları 1500 km yi geçmeyecektir. Bu durum uyduların kuracak olduğu bağlantının daha az gecikmeli olarak gerçekleşmesini sağlayacak çünkü sinyallerin katedeceği mesafe fazla olmayacaktır. Ancak daha alçak irtifalarda küresel bir kapsam sağlayabilmek için daha fazla uydu ihtiyacı gerekmektedir. spaceX’in 12.000 gibi büyük rakam hedeflemesinin sebebi de bu.

Elon Musk’un açıklamalarına göre her kalkışta 60 uyduluk filolar gönderilecek olup yılda bin ya da iki bin uydunun uzaya gönderilmesi planlanıyor. 6 kalkıştan sonra Starlink uydu takımı bazı müşterilere bağlantı sağlayabilecek kapsama erişmiş olacaktır.

Aynı planları OneWeb ve Amazoon da planlamaktadır. Şu anda Dünya yörüngesinde 2000 civarında uydu aktif olarak görev yapıyor. Bazı uzmanlar böylesine devasa sayılarda uydu takımlarının uzay çöplerinin daha da artacağı yönünde endişelenmektedir.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin