Samsung Galaxy S10’da Parmak İzi Açığı Bulundu!

Samsung Galaxy S10 ve S10+, ultrasonik parmak izi okuma özelliği ile üst düzey güvenlik sağlıyor. Yeni ortaya çıkan bir açık ise bu güvenlik tedbirinin aşılabildiğini gözler önüne seriyor.

3 Boyutlu Yazıcı Üretimi Parmak İzi Galaxy S10’u Alt Etti!

Henüz üst seviye akıllı telefonlarda kullanılabilen yüz tanıma sensörlerinin kolaylıkla kandırılabildiğine daha önce tanık olmuştuk. Ancak Galaxy S10’un ekranında yer alan ultrasonik parmak izi tarayıcı, akıllara durgunluk verecek bir şekilde kırıldı.

Bir kullanıcı, bir bardağı fotoğraflayarak kendi parmak izini almayı başardı. Fotoğraf düzenleme programı ile saydamlaştırılan parmak izi, sonraki aşamada 3ds Max ile 3 boyutlu yazıcıda yazdırılmaya uygun hale getirildi. 13 dakikalık baskı aşamasının ardından kullanıma hazır hale gelen parmak izi, ekran içi tarayıcıya okutulduğunda ise telefonun kilidi açıldı.

Samsung’un geliştirdiği parmak izi okuyucu, optik tanıma teknolojisine sahip olduğu için oldukça güvenli olarak nitelendiriliyordu. Ancak biraz uğraş ile bu güvenlik önleminin de kırılması, akıllı telefonlarda bulunan önlemlerin garanti sağlamadığını gösteriyor. Yine de bu teknolojinin iris tarayıcı ya da yazılımsal yüz tanıma sisteminden daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

24 yaşında olan Batuhan Karalar, güncel teknoloji haberlerini Donanım Arşivi takipçileriyle buluşturmaktadır. Uzun süredir Donanım Arşivi bünyesinde haber ve içerik editörlüğü yapan Karalar'ı aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin