Rampage Hydra R7 Optik Tuşlu Klavye İncelemesi

RAMPAGE HYDRA R7 OPTİK SWITCH KLAVYE İNCELEMESİ

Yeni incelememizin konuğu Rampage’in dünyanın en hızlı switchlerine sahip yeni oyuncu klavyesi olan Hydra R7 modeli oluyor. Klavyeyi bu kadar özel yapan şey ise kullanılan Optik Switchler oluyor. Normal switchlerdeki metal parçaların birbirine temas etmesi mantığından farklı olarak bu klavyedeki tetiklenmeyi aradaki lazer ışıklar sağlıyor ve bu sayede hem daha uzun ömürlü oluyor hem de daha hızlı tepki süresine sahip oluyor. Bunların yanı sıra klavyenin oldukça büyük olan bilek desteği ise uzun süreli kullanımlarda rahat etmenizi sağlıyor.

TASARIM

Klavyenin genel tasarım diline baktığımızda siyah renkleri ve tuş yatağında kullanılan metal malzemeyi görüyoruz. Ayrıca yazımı kolaylaştırması adına tuşların eğimli olduğunu da fark etmek mümkün. Oyuncuların klavyelerde aradığı diğer bir konu ise bilek desteği tabii ki. Rampage oldukça büyük bir alanda bunu sunmuş ayrıca sol tarafta ise kauçuklu bir yapı tercih edilerek daha sağlam bir hissiyat oluşturmuş.

Klavyede bizim aradığımız ve sevdiğimiz özelliklerden biri ise bilgisayarınızın ses seviyesini ayarlamaya yarayan tekerlek. Sağ üst kısıma konumlandırılmış bu tekerleği aşağı yukarı hareket ettirerek anlık olarak ses seviyesini ayarlamak mümkün. Bu kısımın hemen altında ise 4 adet bildirim ışığını görüyoruz. Caps lock gibi tuşların aktif olup olmadığını buradan görmek mümkün, ışık seviyesi ise ortalama düzeyde kullanıcısını rahatsız etmiyor.

Oyuncu klavyelerinde görmeye pekte alışık olmadığımız bir kısım ise bağımsız multimedya tuşları. Hafif sert bir hissiyata sahip multimedya tuşları ile şarkı durdurma, ileri-geri gibi bazı işlemleri kısa yoldan halletmeniz mümkün. Bu metal tekerleğe eğer bastırırsanız da sessize almaya yaradığını söylemeden geçmeyelim.

Klavyenin tasarımı her ne kadar hoş olsa da köşede kalan bu aydınlatmalı turuncu alanlar klavyenin tasarımıyla açıkçası pek uyuşmamış, başka desenler ya da başka bir renk denenebilirmiş.

Klavyenin tuş aydınlatmasında 16.8 milyon renk desteği bulunuyor. Yazılımı ile istediğiniz modda ve renklerde ayarlamanız mümkün, ayrıca yine aynı yazılım ile tuşlara makro, yan görev atamaları yapmanız mümkün. Yazılımla uğraşmamam derseniz ise DEL tuşunun bulunduğu alandaki tuşlarla 5 adet mod arasında geçiş yapabilirsiniz. Geriye kalan 6 modu ise yazılımından ayarlamanız mümkün.

Klavyenin optik switchlerle geldiğini söylemiştik, keycap adı verilen tuş kapaklarını kaldırdığımızda ise mavi renkte switchleri görüyoruz. Normal mavi switchlere benzer bir hissiyat ve ses sunuyor fakat aralarında fark olduğunu da belli ediyor kesinlikle. Sanki biraz daha sessiz gibi geldi bize. Bu keycapleri sökerken ise kutudan çıkan aparatlardan yararlanabilirsiniz, ayrıca Rampage bunun yanına kutuya 2 adet yedek switch koymayı da ihmal etmemiş.

TEKNİK DETAYLARTuş Dizilimi: Numeric 107 Tuş
Bağlantı: USB 2.0
Switch: Oxford Micro
Switch Ömrü: Ortalama 100 Milyon Tık
Gecikme Süresi: 0.2 MS
Basım Mesafesi: 3 MM
Anti Ghosting: Bütün Tuşlar
Kablo Uzunluğu:
1.8 Metre Örgülü
Renk Desteği: 16.8 Milyon Ayarlanabilir
Boyutlar: 444x230x39mm

SONUÇ

Rampage, türüne az rastlanan bir klavye ortaya koymuş. Optik switch tuşlar günümüzde çok yaygın kullanılmıyor fakat ileride oldukça yaygınlaşacağını söylemek bence mümkün. Oldukça düşük tepki süresine sahip klavyenin RGB aydınlatması, alüminyum tuş yatağı ve özel makro yazılımı gerçekten başarılı olmuş. Eksi yanı ise köşede bulunan turuncu desenlerin genel tasarıma uyumsuzluğu oluyor.