Rampage Commander RGB Mekanik Oyuncu Klavyesi İncelemesi

RAMPAGE COMMANDER RGB MEKANİK OYUNCU KLAVYESİ İNCELEMESİ

 
Yeni incelememizin konuğu Rampage’in fiyat performans konusunda oldukça iddialı oynadığı bir model olan Commander RGB mekanik klavyesi oluyor. Klavye uygun fiyatına rağmen 16.7 renk RGB, Blue Switch ve bilek desteği gibi oldukça aranan özellikleri sunmayı başarıyor. Bütün bunların yanı sıra dayanıklı metal gövdesi ile genel kalite artırılmış.
 
 
TASARIM
 

Cihazın kutusu gri renklerde tasarlanmış. Kutunun ön yüzüne baktığımızda klavyenin ön yüzünün görüldüğü bir fotoğrafla karşılaşıyoruz. Hemen sağ üst köşede klavyenin Türkçe karakterler ihtiva ettiğine dair bir bilgilendirme görüyoruz. Sağ alt tarafta ise cihazın çeşitli özellikleri gösterilmiş.

Cihazın genel tasarımına baktığımızda bizleri köşeli bir tasarım karşılıyor. Renk şeması ise gümüş ve siyah renkler olarak tercih edilmiş, ayrıca köşelerdeki piano black renk tasarıma bir farklılık katmayı başarmış. Diğer yandan klavyemizde bulunan bilek desteği birçok oyuncunun aradığı bir özellik ve Rampage bunu unutmayarak bizden bir takdir kazanmayı başarıyor.

Cihazın üst köşesine baktığımızda 2 adet klavye yükseltici ayak görüyoruz. Bunlar çift kademeye sahip. Ayrıca cihazda kumaş sarım kablo tercih edilmiş, gözlemlerimize göre bu kablo oldukça kalın ve kaliteli görünüyor.

Yukarıda cihazın kablosunun kalın olduğundan bahsetmiştik. Bunun sebebi ise cihazda fazladan 2 adet USB 2.0 Type-A portuna yer verilmiş, cihazların çekeceği akım artacağı için daha kalın bir kablo tercih edilmiş akımda düşmeler yaşanmaması açısından. Bu 2 porta dilerseniz kulaklığınızı, ya da herhangi bir USB aygıtı takarak kullanabiliyorsunuz. Bir bakıma çoklayıcı-uzatıcı görevi görüyor ve bizce oldukça iyi düşünülmüş bir detay.

Gelelim cihazın en vurucu özelliklerinden biri olan 16.7 milyon renk desteğine sahip aydınlatmalı tuşlarına. Cihazda custom mod ile birlikte tam 19 adet renk modu bulunuyor ve bir kısayol ile bu modlar arasında kolaylıkça geçişler yapabiliyorsunuz. Aydınlatma seviyesi ise ortalama düzeyde yani geceleri gözünüzü almıyor, ışıklı ortamda ise gücünü kaybetmiyor.

Cihazın gerçek mekanik tuşlara sahip olduğuna değinmiştik. Şimdi ise bu tuşlara yakından baktığımızda bizleri Gaote firmasının Outemu marka Blue Switch’ler karşılıyor. Bilindiği üzere mavi renk switch’ler daha çok oyuncular ve yazarlar tarafından tercih edilir. Oldukça sesli çalışırlar ve geri bildirim açısından kullanıcısını oldukça tatmin edecek düzeydelerdir.

TEKNİK DETAYLAR

Tuş Dizilimi: Numeric
Bağlantı: USB 2.0
Switch: Outemu Blue
Basma Kuvveti: Ortalama 55 Gram
Switch Ömrü: 50 Milyon Tık
Anti Ghosting: 26 Tuş
Kablo Uzunluğu: 1.6 Metre Örgülü
Renk Desteği: 16.7 Milyon Ayarlanabilir
Boyutlar: 448x232x45 mm

SONUÇ

Rampage, uygun fiyatına rağmen bizlere RGB aydınlatma, alüminyum gövde, mavi switch ve özel makro yazılımı sunmayı başarmış. Bütün bu özelliklerin yanına bilek desteği de eklenince gerçekten fiyat performans oranı yüksek bir klavye ortaya çıkmış.