RAM Frekanslarının Oyunlara Etkisini İnceliyoruz

Bugün normal incelemelerimizin dışına çıkarak daha farklı bir konuya bakıyoruz. Bilindiği üzere yeni nesil işlemciler gelmeye başladıkça RAM frekanslarının önemi artmaya başladı, bizde bu durumu değerlendirmek adına bazı testler yapmaya karar verdik. Teslerimizi tabii ki darboğaz olmayacak bir sistemle yapmak şarttı bu yüzden Threadripper platformunu tercih etmeye karar verdik. Hem bellek frekansı desteği hem bellek desteği olarak oldukça yüksek değerler sunuyor bu platform.

TEST SİSTEMİ

  • AMD Ryzen Threadripper 1950X
  • ASUS ROG Strix GTX 1080 Ti
  • ASUS ROG Strix X399-E Gaming
  • CORSAIR 64GB (4x16GB) Vengeance Beyaz LED DDR4 3200MHz CL16
  • SEAGATE 3.5″ 4TB BarraCuda PRO Sata 3.0 7200Rpm 128 MB
  • SAMSUNG 1TB 960 EVO PCIe M.2 SSD (Okuma 3200MB / Yazma 1900MB)
  • COOLER MASTER MasterLiquid ML240L RGB + TR4 Kit
  • COOLER MASTER MasterWatt 750W 80 Plus Bronze Yarı Modüler
  • COOLER MASTER Cosmos C700P

TEST SONUÇLARI

Testlerimizi 2K çözünürlük ve mümkün olan en yüksek grafik ayarlarında yaptık. Frekanslar arasında herhangi bir grafik ayarı değiştirilmedi. Bellek frekanslarımız ise 2133 ve 3200 MHz olarak tercih edildi.

Günümüzün sistemlerini oldukça yoran bir oyun olan Assassin’s Creed Origins ile başlıyoruz. Bu testte RAM frekanslarının etkisi 2 FPS değerini geçmiyor. Bu fark göz ardı edilebilir bir fark kesinlikle.

Yeni çıkan bir oyun olan Far Cry 5′de ise farkın epey açıldığını görüyoruz. 12 FPS gibi nispeten yüksek bir fark görüyoruz, bu değer tahmin ettiğimiz farktan çok daha yüksek. Ayrıca oyunun bellek optimizasyonu konusunda başarısız olduğunu söylemekte mümkün.

Diğer bir testimizi yine sistemleri zorlamasıyla meşhur bir oyun olan Middle-Earth Shadow of War ile yapıyoruz. Buradaki fark 7 FPS civarlarında seyrediyor. Açıkçası bu fark oyunun bellek optimizasyonunun biraz daha geliştirilmesi gerektiğini gösteriyor.

Optimizasyon sorunu denince akla gelen ilk oyunlardan birisi tabii ki PlayerUnknowns Battlegrouds (PUBG). Oyun sorunlu olduğunu bu testimizdeki devasa fark ile kanıtlamış oldu. Bize kalırsa aradaki 21 FPS kadar olan fark gerçekten çok fazla.

Diğer bir oyun testimizi optimizasyonu daha iyi olan bir oyunla yapıyoruz. Wolfeinstein 2 testinde ortalama olarak 15 FPS gibi bir fark görüyoruz. Aldığımız FPS değerleri çok yüksek olduğu için bu fark göz ardı edilebilir gibi görünüyor.

Günümüzün sevilen oyunlarından biri olan Tom Clancy’s Rainbow Six Siege‘de ise durum daha normal görünüyor. Arada 8 FPS’lik bir fark görünüyor ama zaten alınan FPS değeri oldukça fazla olduğu için bu fark büyük bir sorun değil.

Hem PUBG’den daha başarılı optimizasyonu olması hem de ücretsiz olması nedeniyle günümüzün en çok oynanan battle royale oyunlarından biri olan Fortnite testinde ise fark 4 FPS kadar oluyor. Bu değer kesinlikle kabul edilebilir düzeyde.

Son oyun testimizi eskiden en çok oynanan oyunlardan biriyken şimdi çok fazla oyuncu kaybeden Counter-Strike: Global Offensive ile yapıyoruz. Sonuçlara baktığımızda 30 FPS gibi yüksek bir fark olduğunu görüyoruz. Bunun oyunun yapıldığı Source oyun motoru yüzünden olduğunu düşünüyoruz çünkü oldukça eski bir oyun motoru bu.

SONUÇ

Yaptığımız testlerde RAM frekansının önemini görmek rahatlıkla mümkün. Kimi oyunlarda neredeyse hiçbir fark yokken kimi oyunlarda ise bu fark oldukça açılıyor. Sistem tercihi yapılırken alınacak belleklerin yüksek frekans olmasının önemli olduğunu söylemek bizce yanlış olmaz.