Radeon RX 6900 XT Modeli 22 TFLOP Güçle Gelebilir

10717

Nvidia’nın RTX 3000 serisi ekran kartlarını piyasaya sunmasıyla birlikte AMD Radeon tarafında da büyük hareketlilikler görmeye başladık! Big Navi adı verilen ve üst seviyeye oynayacak olan model hakkında çok sayıda sızıntı bilgiyi sizlerle paylaştık. Bugün ise bu ekran kartının teknik detaylarının sızdırıldığı iddia ediliyor!

RX 6900 XT, 2200 MHz Çekirdek Hızına Sahip Olacak

Reddit üzerinden yapılan bu paylaşımla birlikte yeni nesil Navi 21, Navi 22 ve Navi 23 model kodlu GPU’lar hakkında bazı önemli detaylar paylaşıldı. Burada gördüğünüz gibi RX 6900 XT olması beklenen Navi 21 GPU’nun 80 CU (İşlem Birimi) ile geleceği söyleniyor. RX 6700 gibi modellerde kullanılması beklenen Navi 22 GPU’sunun ise 40 CU ile geleceği belirtilmekte.

Eğer beklendiği gibi 5120 shading unit ile gelirse ve daha önceden sızdırıldığı gibi 2200 MHz saat hızıyla gelirse Big Navi ekran kartının 22.5 TFLOP gibi bir işlem gücüne sahip olabileceği hesaplanıyor. Diğer yandan rakip olması beklenen RTX 3080 modeline baktığımızda ise 29.5 TFLOP gibi çok daha yüksek bir işlem gücü görüyoruz. Tabii kağıt üzerinde yapılan hesaplarla pratiğe dökülen performans tutmayacağı için bu konuda bir kıyaslama yapmak çok doğru olmayacaktır.

Kaynak: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/j06xcd/number_of_cus_of_navi_23_navi_31_van_gogh_cezanne/?utm_source=share&utm_medium=web2x&context=3

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

1 YORUM

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin