PlayStation 5, Yüksek Talep Nedeniyle Karaborsa Olabilir!

70

PlayStation 5, bilindiği üzere ülkemizde 19 Kasım’dan itibaren satışa sunulacak. Konsolun Avrupa ve Amerika pazarındaki uygun fiyatı ise pek çok oyun tutkununun ilgisini çekiyor. PlayStation 5’e yoğun talep olduğunu belirten Sony yetkilileri, oluşan talep patlamasına yetişememekten endişe ediyor!

PlayStation 5, Saatler İçerisinde Ön Sipariş Rekoru Kırdı!

Sony’nin video oyun tarafını temsil eden SIE başkanı Jim Ryan, PlayStation 5 ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Oyun konsoluna yoğun talep olduğunu belirten Ryan, ABD’de 12 saat içerisinde alınan ön sipariş sayısının PS4’ün ilk 3 aylık satışına eşit olduğunu ifade etti. Ayrıca Kore ve Japonya gibi Asya ülkelerinde de yoğun bir ilginin bulunduğu belirtiliyor. Bu nedenle PlayStation 5’in çıkış döneminde stok sorunu yaşaması neredeyse kesin gibi görünüyor.

Sony ise oluşan yoğun talebe zamanında cevap verebilmek için PlayStation 5 üretimini hızlandırmış durumda. Japonya’daki fabrika kapasitesinin üzerinde üretim gerçekleştirirken, bir PS5’in üretim bandından 30 saniyede çıktığı belirtiliyor. Ancak bu üretim sıklığı bile yoğun ön siparişleri karşılayabilecek ölçüde değil. Şirket ilk aşamada ön sipariş sürecindeki teslimatlara yoğunlaşırken, normal satışları ise kısıtlı olarak karşılayabilecek. Türkiye’de ise bu kadar büyük bir talep olmadığı için PS5’e erişimin kolay olacağını tahmin ediyoruz.

PlayStation 5, AMD’nin 8 çekirdekli Ryzen işlemcisi ve Ray Tracing destekli RDNA 2 GPU çözümü ile dikkat çekiyor. 16 GB GDDR6 belleğe sahip olan oyun konsolu, yüksek hızlı 825 GB NVMe SSD çözümüyle destekleniyor. Son olarak yeni nesil konsolun ülkemizde 8.299 TL’lik satış fiyatıyla sunulacağını belirtelim.

1996 İstanbul doğumlu olan Batuhan Karalar, teknoloji ve otomobil odaklı pek çok web sitesinde uzun yıllar editörlük yapmıştır. Karalar, son olarak Donanım Arşivi internet sitesinde güncel ve ilgi çekici teknoloji haberlerini okurlar ile paylaşmaktadır. Anadolu Üniversitesi İİBF mezunu olan Karalar, teknoloji editörlüğünün yanı sıra girişimcilik alanında da çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Editörümüzü aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin