Playstation 5 ve Xbox Series X Hakkında Tüm Bilinenler!

Her yıl ocak ayında Las Vegas‘ta düzenlenen Tüketici Elektronik Fuarı, CES‘ten sonra yeni gelecek konsollar hakkında az buçuk bilgiler edindik. Bu yazıda sizlere, konsollar hakkında edindiğimiz tüm bilgileri paylaşacağım

İlk Olarak Tasarım

Çok fazla dalga geçilen Xbox X Serisi‘nin tasarımı, workstation’u ya da tek ayaklı bir sehpayı andırıyor. Şaka bir yana ben o kadar da kötü bulmadım tasarımını.

Playstation 5 için ise, tasarım hakkında resmi bir duyuru yapılmadı. Ancak geliştirme kiti olarak tabir edilen tasarımı sızdırıldı. Bana göre Xbox’ın tasarımı bile bu tasarımdan daha iyi. Umarım böyle çıkmaz.

Kontrolcüsü ise şu şekilde, dokunmatik paneli büyük bir kontrolcü.

Donanımları Hakkında Bildiklerimiz

İlk olarak ikisinde de Ray Tracing teknolojisi ve SSD bulunacak. Xbox X serisinin AMD Ryzen Zen 2 bir işlemciye, AMD Navi-tabanlı bir grafik kartına, GDDR6 SDRAM‘e sahip olacağını ve maksimum 8K çözünürlük, maksimum 120 hertz‘i destekleyeceğini yüksek ihtimalle öngörüyoruz. Yine de sağları solları belli olmaz. Çünkü geçtiğimiz günkü CES fuarında, bir video yayınladılar. Bu videodaki tasarımda çift type c ve hdmi girişi ile birlikte 3.0 USB girişleri ve SPDIF ses girişleri gözüküyor. Ancak AMD, tasarımın yanlış olduğunu, gerçeği yansıtmadığını, tasarımın render’ını TurboSquid adlı bir siteden aldıklarını söylediği komik bir özür açıklaması yaptı.
Playstation 5‘in donanım bilgileri için ise Sony, beklemede kalın diye bir açıklama yaptı. Ama Playstation 5 için de şunlar kesin ki, AMD bir işlemci ve ekran kartı ile birlikte ray tracing teknolojisi ile gelecek.

Çıkış Tarihleri

İkisinin de çıkış tarihi için henüz kesin bir bilgi yok. Ancak 2020 yılında çıkacakları kesin ve alışveriş günlerinden birinde çıkacakları öngörülüyor.

Kaynaklar:

https://www.cnet.com/news/playstation-5-vs-xbox-series-x-heres-what-we-know-so-far/

https://www.techradar.com/news/amd-apologises-for-xbox-series-x-reveal-at-ces-says-hardware-info-not-accurate

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin