Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Play Station 5’lere Yakında 1440p Desteği Geliyor

Sony, çok talep edilen bir eklenti olan PlayStation 5 konsolu için 1440p çözünürlük desteğini test etmeye başlıyor. Test kullanıcıları, bugün 1440p desteği, kütüphaneleri için seçilmiş oyun listeleri ve yeni sosyal özellikler içeren yeni bir PS5 sistem yazılımı betasına erişebilecek.

Yeni 1440p video çıkışı seçeneği, PS5 sahiplerinin uyumlu TV’lerde ve monitörlerde bu çözünürlüğü seçmesine olanak tanıyacak. Oyunlar 1440p’yi destekliyorsa, yerel 1440p çıkışı desteklenecek, ancak aksi takdirde 4K oyunlar, 1440p çıkışına kadar süper örnekleme yaparak kenar yumuşatma özelliği kullanarak  iyileştirme yapılacak.

Beta yazılımına sahip PS5 sahipleri, HDMI bağlantı noktasına sahip ekranların PS5 ara yüzünün ekran ve video bölümünde 1440p’yi destekleyip desteklemediğini kontrol edebilecek. Sony, Değişken Yenileme Hızının 1440p’de desteklenmeyeceği ve PS5’te yalnızca 1080p ve 4K’da çalışacağı konusunda uyarıyor.

Bu en son PS5 yazılım güncellemesi, oyunlarınızı düzenlemeyi kolaylaştırmak için tasarlanmış oyun listelerini de içeriyor. Ana oyun kitaplığından oyun listeleri oluşturabilir ve her liste 100’e kadar oyunu destekleyebilir şekilde tasarlandı. Beta güncellemesinde toplamda 15 oyun listesi sınırı var ve listelere disk, dijital ve akışlı oyunların tümü eklenebiliyor. Esasen içine birden fazla oyun ekleyebileceğiniz klasörler olarak görev yapıyor denilebilir.

Sony ayrıca, arkadaşlarınızdan ekranlarını paylaşmasını başlamalarını istemek için bir istek seçeneği ve bir partiye katıldığınızda bir arkadaşınızın devam eden oyununa ne zaman katılabileceğinizi size bildirmek için yeni bildirimler de dahil olmak üzere yeni sosyal özellikler ekliyor. Ayrıca partilerde çıkartmalar ve sesli mesajlar gönderebilecek ve tercih ettiğiniz ayarı seçmeden önce 3D ses ile normal stereo arasındaki farkı kolayca karşılaştırabilmelerini sağlayacak.

 

Son olarak Sony, bu yeni PS5 yazılımını bugün beta test kullanıcıları ile test ediyor ve muhtemelen önümüzdeki aylarda tüm PS5 sahiplerine sunulacak.

2003 yılında dünyaya gelen Emir Çiftci, yeni başladığı kariyerinde Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaya devam etmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

İnceleme

Fiyat/performans odaklı sistemleri gerçekten seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız İncehesap Fornax toplama oyuncu bilgisayarı da bu tanıma bir hayli uyuyor. Fakat bu sistemi özel kılan...

Teknoloji Haberleri

Nvidia, özellikle son zamanlarda çok fazla ekran kartı üretimi yapmaya başladı. Haliyle ortada şu an çok fazla model bulunuyor ve durum bazen kafa karışıklıklarına...

Oyun Haberleri

Her ay düzenli olarak kontrol ettimiz Amazon Prime üyelerinin ücretsiz olarak erişebildiği Prime Gaming, hizmetinin kullanıcılarına Aralık ayında ücretsiz olarak sunacağı oyunlar belli oldu....

Rehber

Discord platformu kısa süre içerisinde büyük başarılara imza attı diyebiliriz. Çok büyük topluluklar artık sohbet için Discord’u tercih ediyor. Haliyle günümüzde çok popüler bir...