Platformlar Arası Yayıncı Değişimlerinden Sonra, Platformlar Nasıl Etkilendi?

Görünüşe göre Twitch, hızlıca izleyici kaybetmeye devam ediyor.

870
Twitch, Birçok Yayıncısını Kaybetti.

2019 yılı, Twitch için üzücü bir yıl oldu. En büyük yayıncılarından Tyler “Ninja” Blevins ve Michael “Shroud” Grzesiek Mixer’e, Jack “CouRage” Dunlop Youtube Live’a, Jeremy “Disguised Toast” Wang ise Facebook Gaming’e geçti. Bunun yanısıra Eastergamers TV, Pintipanda, Can Sungur gibi Türk Twitch’inin büyük isimleri de Facebook Gaming’e geçti.

Bu Durum Twitch’i Nasıl Etkiledi?

Twitch, en büyük yayıncılarından birisi olan Ninja’yı kaybettiği 2019 yılının 3. çeyreğinde izlenme kaybetmedi. Ama 4. çeyrek başladığında, Twitch izlenme kaybetmeye başladı.

Twitch, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde izlenme kaybetmediyse de toplam yapılan yayın süresinde büyük bir düşüş yaşandı

İstatistiklerde de gördüğümüz üzere, Twitch diğer platformların yayıncıları satın almasıyla 2018 yılının 2.-3. çeyreğine kadar gerilemiş gibi gözüküyor. Hızla gerilemeye devam eden Twitch’in son durumunu ilerleyen zamanlarda, diğer platformlar tam rayına oturduğu zaman göreceğiz.

Mixer Yaptığı Ataklardan Sonra Ne Kadar Gelişim Sağladı?

Mixer, aldığı yayıncılardan sonra 2019 yılının ikinci çeyreğinde 100 milyon izlenme barajını aşsa da, sonradan yaklaşık 20 milyon izlenmelik düşüş yaşadı.

Benzer bir durum, toplam yapılan yayın süresi için de geçerli. Son çeyrekte bir düşüş yaşanmış.

YouTube Gaming Yaptığı Ataklardan Sonra Ne Kadar Gelişim Sağladı?

Youtube Gaming, yaptığı ataklardan sonra sıçramayı 2019 yılının son çeyreğinde yaşadı. 2019’un diğer çeyreklerinde 600-675 milyon arası toplam izlenmeye sahip olan Youtube Gaming’in izlenme süresi, son çeyrekte 909.1 milyona sıçradı.

İnsanlar En Çok Neleri İzledi?

2019 yılında Twitch’de en çok izlenen oyun, 1089.3 milyon izlenme ile League of Legends oldu. Onun arkasını 1017.8 milyon izlenme ile Fortnite, 564.7 milyon izlenme ile GTA 5 takip etti. Bunun yanısıra yayımcı olarak tüm platformlarda en çok izlenen 1488.9 milyon izlenme ile League of Legens’in yayımcısı ve yapımcısı Riot Games oldu. Onun arkasını 1463.8 milyon izlenme ile Epic Games, 1063.4 milyon izlenme ile Blizzard Entertainment takip etti. Dota 2 ve CS:GO gibi büyük kitlelere sahip oyunların yapımcısı ve yayımcısı olan Valve ise 4. sırada 1483.8 milyon izlenme ile boy gösterdi. 3. sırayı Blizzard Entertainment’a kaptırmış olması beni çok şaşırttı açıkçası.

Kaynak olarak aldığım, tüm bu istatistikleri tutan Streamlabs’in blog yazısına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

https://blog.streamlabs.com/streamlabs-newzoo-q4-year-in-review-live-streaming-industry-report-c1e6f32f3021

Donanım Arşivi Ekibinden; DADG ve Twitch moderatörü, video çevirmeni ve site yazarı

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin