Philips Momentum 436M6VBPAB 43 İnç Ambiglow Monitör İncelemesi

PHILIPS MOMENTUM 436M6VBPAB 43 INÇ AMBIGLOW MONITOR İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde oldukça köklü firmalardan biri olan Philips‘in 43 inç boyutunda dev monitörünü inceleyeceğiz. 4K çözünülüğe sahip bu monitör 60 HZ tazeleme hızı sunuyor ve 4 MS GTG tepkime süresine sahip fakat bu monitörü öne çıkaran en büyük fark Quantom Dot teknolojisi ile birlikte HDR1000 teknolojisinin kullanılması.

TASARIM

43 İnç yani 109 CM ekran boyutuna gelen monitör yakından kullanım için tahmin ettiğiniz üzere biraz fazla büyük. Oldukça ince çerçevelerle gelen monitörde piano black parlaklık kullanılmış. Oldukça büyük olduğu için ergonomi açısından pekte bir esnekliğe sahip değil.

Cihazın sol altına baktığımızda siyah renkteki piano black çerçeveleri daha yakından görüyoruz. Alt çerçevenin diğer köşe çerçevelere oranla bir tık daha kalın olduğunu bu sayede görebiliyoruz. Bu çerçevenin hemen sol alt kısmına ise cihazın özelliklerinin olduğu bir etiket basılmış.

Monitörü çevirip arkasına baktığımızda hem piano black hem de mat yüzeyler bizleri karşılıyor. Sol orta tarafta kalan joystick ile cihazın menüsünde rahatlıkla gezinti yapmanız sağlanmış. Buradaki diğer önemli kısımlardan biri ise Vesa 200×200 aparatlara destek sunması.

Cihazı yan çevirip baktığımızda ortalama bir kalınlıkla olduğunu görüyoruz. Ayrıca bu açıdan baktığımızda cihazın standının -5/10 derece gibi eğimlere imkan verdiğini görebiliyorsunuz.

Monitör bir hayli büyük olduğu için standı da ona göre imal edilmiş. Metal malzemeye sahip stand küçük cihazlara oranla iki adet yerden desteklenmiş. Tasarımsal açıdan oldukça şık dururken genel sağlamlık açısından da oturaklı göründü.

Cihaz monitör olarak görünse de aslında bir adet kumandaya da sahip. Hem boyut hem de çözünürlük oldukça yüksek olduğu için bu ekranı televizyon olarak da kullanmanıza imkan verilmesi oldukça mantıklı bir hamle olmuş. Kumanda ise küçük boyutlarda ve kullanımı kolay bir şekilde tasarlanmış. Kumandanın fonksiyonlarına değinecek olursak joyistik ile yaptığınız ses açma-kısma, menüde gezme, parlaklık ayarı gibi bütün özellikler bulunmakta.

TEKNİK DETAYLAR

Ekran Boyutu: 43 İnç
Çözünürlük: 3840 x 2160 4K
Panel: Quantum Dot MVA
Tazeleme Hızı: 60 HZ
Parlaklık: 720 Kandela Tipik, (1000 Maksimum)
Bakış Açıları: 178-178°
Kontrast Oranı: 4000:1
Tepkime Süresi: 4ms GTG
Renk Desteği: 8 Bit+FRC 1.07 Milyar
Renk Gamutu: NTSC %119, sRGB %145
Bağlantılar: 1 x DP(1.4), 1 x HDMI(2.0), 1 x MiniDP, USB Type-C, 2 x Hızlı Şarj Destekli USB Type-C
Diğer Özellikler: Adaptive Sync, Flicker Free, HDR1000, Low Input Lag, Mavi Işık Filtresi, AmbiGlow, Çoklu Görüntü
Ses: 2 x 7W DTS
Boyutlar: 976 x 661 x 264 mm
Ağırlık: 14,71 KG
Kutu İçeriği: USB-C kablosu, USB-A – USB-C kablosu, HDMI kablosu, DP kablosu, Güç kablosu, Kumanda
CİHAZIN TESTLERİ

Cihazın ilk testini tabii ki bakış açısı üzerine yapıyoruz. MVA panelin verdiği bakış açısı avantajı ile 178 derecelik bir açı sunuyor yani en üst seviyelerde bu. IPS panel kadar bozulmama olmuyor tabii ki ama TN panellerden de bir hayli üstün olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Peki bu cihaz nasıl bir performans veriyor derseniz Quantom Dot teknolojisi ile birlikte HDR1000 desteği gerçekten çok üst seviye. HDR destekli bir içerik açtığınızda 1000 nite varan parlaklık ve doygun renkler gerçekten göz alıcı! Peki ya oyun oynamak istiyorum derseniz ise 4 MS olması ve Adaptive Sync teknoloji barındırması ile orta seviye bir oyun performansı sunmayı başarıyor.

Cihazdaki AmbiGlow özelliğine değinecek olursak gündüzleri görmesi bir hayli zor, fakat geceleri karanlık bir ortamda oldukça parlak bir hal alıyor. Gecikme süresi ise gözle anlaşılacak düzeyde fakat ciddi anlamda bir problem çıkartmaktan da bir hayli uzakta.

SONUÇ

Cihaz gerek tasarımı olsun gerek panel kalitesi olsun oldukça başarılı. HDR1000 içerik desteği ise kısıtlı fakat eğer böyle bir içeriğe sahipseniz alacağınız görüntü gerçekten muazzam olabiliyor. Cihazın ses kalitesi ise 2x 7W DTS ses teknolojisi ile yüksek ve dengeli bir ses veriyor. Yani normal bir kullanıcı harici bir hoparlör kullanmak istemeyecektir.