OPPO KENDİ İŞLEMCİSİNİ GELİŞTİREBİLİR!

 

Çinli telefon üreticilerinin özellikle işlemciler konusunda farklı denemeleri olduğunu biliyoruz. Bu konuda şu ana kadar en başarılı giden firma ise Kirin işlemcilerle birlikte Huawei oldu. Yine aynı şekilde Xiaomi kendi işlemcisini bir dönem denemişti fakat günümüzde pek konuşulmamakta. Kendi işlemcisini geliştirme konusunda şimdi ise OPPO’nun bazı çalışmaları olduğu iddia edilmekte. Oppo Çin’de oldukça büyük bir pazar payına sahip, ülkemize ise henüz yeni olarak girdikleri için diğer markalar kadar bilinirlikleri yok. Fakat fiyat/performans odaklı cihazlarıyla şans verilmesi gereken markalardan biri kesinlikle!

OPPO İşlemci Geliştirebilir!

Kendi markalarına tescilli bir işlemci geliştirmek adına bazı hamleler yaptığı bilinen Oppo anlaşılan bu konuyu bir hayli ciddiye alacak. Eğer kendi işlemcilerini başarıyla geliştirebilirseler Huawei gibi diğer Çin’in dev markalarıyla büyük bir rekabete girmeleri mümkün gibi görünüyor. Çünkü bildiğiniz gibi Huawei kendi geliştirdiği Kirin işlemcileri en üst seviye cihazlarında kullanarak yıllardır büyük satış rakamlarına ulaşmakta.

Şirketin ilk hamlesinin Mediatek gibi dev çip üretici markalardan bazı mühendisleri ve çalışanları kendi bünyesine katmak olduğunu söyleniyor. Bunun yanı sıra yine Unisoc gibi dev markalardan çeşitli transferler yaptığı bilinmekte. Hatta bazı iddialara göre Qualcomm, HiSilicon gibi markalardan bile bazı yöneticileri bünyesine katmayı denemesi gündemde. Aslında Oppo’nun bu hamlesi Amerika’nın Çin markalarına uyguladığı boykotun bir yansıması olarak değerlendirilebilir. Bildiğiniz gibi Qualcomm gibi Amerika markalarıyla anlaşmaları artık bir hayli zor bir durum haline geldi.

Kaynak: https://www.notebookcheck.net/OPPO-may-be-closer-than-ever-to-having-its-own-Kirin-esque-series-of-chips.467047.0.html

 

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin