Herkesin bildiği gibi takvim 21 Ağustos 2017’yi gösterirken ABD’ye ait bir destroyer ve Liberya’ya ait bir petrol tankeri Singapur’un doğusunda çarpışmış; 10 ABD deniz askeri kaybolmuş ve 48 tanesi de yaralanmıştı. National Transportation Safety Board (Ulusal Taşımacılık Emniyet Dairesi)’ın yayınladığı bu büyük kazanın raporlarına göre; çarpışmada eğitim eksikliği ve askerlerin yorgunluğu rol oynadı fakat başrol geminin kontrol konsolunun tasarımıydı.

Konsol tamamen dokunmatik ekrandan oluşuyordu, bu da şu demekti: Zaten eğitim eksikliği ve yorgunluktan muzdarip olan askerlerin bilinçsizce veya kazara tek bir dokunuşla geri dönüşü mümkün olmayacak talimatlar verebilmesi.

Nitekim 21 Ağustos 2017’de bu durum gerçekleşti. Yine raporlardan edinilen bilgiye göre; mürettebat üyeleri gaz kelebeği ve direksiyon kontrolünü konsollar arasında paylaştırmaya çalıştıklarında, geminin kontrolünü kaybettiler ve tankerin yoluna koydular. Daha da detaya inecek olursak; McCain’in köprüsünün ortasında bulunan geminin kontrol Konsolu, mürettebatın gemiyi yönlendirebileceği ve itebileceği hem dümen hem de rüzgaraltı dümen istasyonlarında bir çift dokunmatik ekrana sahiptir. Araştırmacılar, mürettebatın onu “yedek manuel modda” görevlendirdiğini ve bilgisayar destekli yardımı kaldırdığını çünkü direksiyon ve geminin kontrol dümeni arasındaki daha doğrudan iletişim biçimine izin verdiğini buldu. Bu ayar, başka bir istasyondaki herhangi bir mürettebat üyesinin direksiyon operasyonlarını ele geçirebileceği anlamına geliyordu ve mürettebat, geminin kontrolünü birden fazla istasyondan yeniden kazanmaya çalıştığında; kontrol rüzgaraltı dümeninden, arka dümene ve daha sonra tekrar rüzgaraltı dümenine geçip, arka dümene geçti. Yani iki istasyondan da kontrol edilmeye çalışılması, kazanın kaçınılmazlığını artırdı ve destroyer kontrolden çıkarak Liberya petrol gemisine çarptı.

Bu olaydan sonra ABD ordusu harekete geçti, 2020’nin başlarına kadar dokunmatik sistemi kaldırıp yerine daha kolay ve entegre bir fiziksel sistemi eklemeyi planlıyorlar. Böylece dokunmatik kontrol devri, ABD için yakın bir tarihte tekrardan indirilmemek üzere rafa kalktı. Ayrıca ordu idaresi, askerlere verilen eğitimin iyileşmesi ve o gün yaklaşık sadece 4.5 saat uyuyan askerlerin haklarının genişlemesi ve askerlerin iyi dinledirilmesi gerektiğini vurguladı.

Çocukluğundan beri yazarlığa ilgisi olan Tunay Kır, şu anda aktif eğitim hayatına Boğaziçi Üniversitesinde devam ediyor. Politika, tarih ve oyun aşığı. Çocukların daha iyi bir dünyada yaşaması için elinden geleni yapmaya çalışıyor.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin