Netflix, Türkiye’deki ”Designated Survivor” Bölümünü Sildi

1417

Designated SurvivorNetflix Dizilerinden Designated Survivor’a RTÜK engeli geldi.

RTÜK kararı ile istenilen Türkiye’yle ilgili ‘hassas sahneler’ barındıran Designated Survivor’ın  2. sezon 7. bölümü, kaldırıldı. Bu bölüm artık Netflix Türkiye’de izlenemeyecek.

Dizinin diğer bölümleri tüm akıcılığı ile normal bir şekilde izleniyorken 2. sezon 7. bölüme geçtiğiniz zaman aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi, oynatma seçeneği ve aynı şekilde indirme seçeneğini göremeyeceksiniz. Variety’ye açıklamada bulunan Netflix yetkilileri, RTÜK talebinin ardından siyasi gerilim filmi Designated Survivor’ın bir bölümünü Türkiye’deki yerel yasalara uymak için akış hizmetinden çıkardı.                                  Dikkat dizi açıklamaları Spoiler içeriyor!!

Netflix-Türkiye-de-ki-Designated-Survivor-Bölümünü-Sildi-1

Bu da bizlerin canını sıkacak gibi duruyor. Fazla bir şey kaçırmayız diye umalım. 

Söz konusu bölümde, (ikinci sezonun yedinci bölümü) Fatih Turan isimli kurgu bir cumhurbaşkanı karakteri canlandırılmış. Alınan bilgilere göre bölümde, Türkiye Cumhurbaşkanı’ndan zorba bir diktatör olarak bahsediliyor. Türkiye Cumhurbaşkanı rolündeki oyuncu, Troy Çaylak tarafından canlandırılıyor. Dizide Türkiye Cumhuriyetine ait 20 milyon dolarlık bir sarayında olduğu söyleniyor. Bu bölüm diğer tüm ülkelerdeki kullanıcıların görebileceği şekilde Netflix‘te mevcut.

Akış devi ABC, Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet veren televizyon kanalında 2 sezon boyunca diziyi yayınlama kararından sonra, fişi çekilmeden sadece bir sezon canlı tuttabildi. Netflix Orijinal olarak Designated Survivor’ın tüm haklarını aldı. Şirket, Türkiye’den Aşk 101 ve Hakan: MUHAFIZ (The Protector) da dahil olmak üzere çeşitli projeler aldı.

Netflix, Şubat ayındaki şeffaflık raporunda, hükümetin yayından kaldırma talepleri üzerine tüm yayın tarihi boyunca yalnızca dünya genelinde dokuz kez buna benzer sansürler uygulamış. Belki de en önemlisi Suudi Arabistan’da ”Hasan Minhaj: Vatanseverliğe Giriş” dizisinin bir bölümüydü.

Dostlar RTÜK’ün Netflix üzerindeki ilk içerik engeli hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Netflix çok zıplıyor. Dış ülkelerin herhangi bir ülke halkını yönlendirmek için müthiş bir organı olabilir. Rahat hareket etmesine izin vermemek gerek.

  2. Umarım RTÜK sadece siyasi olayları değil. Asıl pislik yuvası olan televizyonu görür artık. Televizyonda taciz, tecavüz, kadına şiddet, hor görme varken bunları görmek yerine siyasi bir eleştiri dizisinin Türkiye kısmını sildirmek ile uğraşıyor…

  3. Muhtemelen yorum onaylanmayacak ama yine de yazayım..
    Çok yanlı bir yazı olmuş. Yasaklanma nedeni fazlasıyla mâsum gösterilmeye çalışılmış. Donanım Arşivi ekibinden böyle bir hareketi beklemezdim.

    İlgili bölümde; ABD Başkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı ile tartışıyor. Tartışma sebebi ise; Türkiye’nin ABD’de bulunan ve ülkemizde ki darbe girişimine önderlik eden kişinin iâdesini istemesi. Fakat dizideki ABD Başkanı, darbe önderinin mâsum olduğunu söyleyip, Cumhurbaşkanımıza rest çekiyor; “Bu adamı öyle güzel tanıtırım ki, bir dahaki seçimlerde senin yerine geçer.” diyerek de tehdit ediyor. “Öyle bir duruma getiririm ki; onu ülkene gönderdiğimde iç savaş çıkar.” şeklinde tehditler savuruyor!

    Hem Facebook sayfanızda Ömer Halis Demir’in boy boy fotoğrafını paylaşıyorsunuz; hem de 15 Temmuz darbe girişimi ile FETÖ güzellenmesi engellendi diye canınız sıkılıyor…

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin