NETFLIX Nedir?

Teknoloji Nedir? konseptimiz kapsamında bugün sizler için NETFLIX uygulamasını ele aldık. Bu yepyeni konseptimiz ile “Türkiye’nin Teknoloji Konulu Dijital Sözlüğünü”oluşturmayı hedeflediğimizi sizlere vurgulamak istiyoruz.

Teknoloji Nedir? serimizin yeni sunucusu Osman Hulusi Evrensel‘in sunumuyla NETFLIX Nedir? videomuza hemen üstten ulaşabileceğiniz gibi dilerseniz yazılı olarak da NETFLIX uygulamasına bakabilirsiniz.

Lafı daha fazla uzatmadan gelin hep beraber NETFLIX uygulaması Nedir? Ne işe yarar? Bizlere Neler sunuyor? şimdi onlara geçiyoruz.

Son zamanlarda adını fazlasıyla duyduğumuz Netflix, aslında yeni bir firma değil. 20 yıllık bir firma olmasına rağmen geçtiğimiz sene ülkemize giriş yaptı. ABD’de kurulan firma disk üzerinden dizi-film keyfi sunuyordu. Daha sonra internet üzerinden yayın sunmaya başlayan firma yavaş yavaş yayılarak 190’dan fazla ülkede aktiflik göstermeye başladı.

Peki, geçtiğimiz yıl ülkemize giriş yapan Netflix, tam olarak ne işe yarıyor? Aylık abonelik sistemi ile çalışan Netflix, sizlere kütüphanesinde bulunan popüler yabancı film ve dizileri sunuyor. Sinema filmlerinin ya da televizyon dizilerinin dışında, Netflix yapım dizileri izleyebiliyorsunuz ve Netflix’in kendi dizilerinin oldukça kaliteli olduğunu söylemekte fayda var.

Netflix bizlere popüler yabancı dizi ve filmi Türkçe dublaj ve Türkçe altyazı seçeneği ile sunuyor. Bununla birlikte kütüphanesinde Türk filmlerinin de olduğunu belirtmekte fayda var.

Amerika ile Türkiye arasında kütüphanedeki içerik sayısında farklılıklar mevcut. Neden Türkiye’de bazı içerikler yok derseniz, o filmin ya da dizinin Türkiye lisansının farklı firmalarda bulunmasından kaynaklı. Bu tür durumlardan dolayı kütüphanenin genişlemesi biraz zaman alıyor.

Netflix Paketleri

Netflix’e üye olduğunuz takdirde 1 ay ücretsiz kullanabiliyorsunuz ve taahhüt olmadığı için dilediğiniz zaman üyeliğinizi bitirebilirsiniz.

Netflix karşımıza 3 farklı paket ile geliyor. Bu paketler arasında çözünürlük kalitesi ve ekran sayısı farkı mevcut. Ekran sayısı farkı şu oluyor dostlar, aynı anda kullanabileceğin cihaz sayısını belirliyor. Farklı zamanlarda farklı cihazlardan giriş yapabilirim ama ekran sayım 1 ise aynı anda farklı cihazlarda dizi ya da film izleyemem.

  • “Temel” adını verdikleri en ucuz paketi 16 TL ve bu paketle HD’nin altında bir çözünürlük ile 1 ekran elde ediyorsunuz. Açıkçası bu paket yeterli bir kalite sunmuyor.
  • “Standart” paket ise 28TL’lik bir ücrete sahip ve bu paket sayesinde HD çözünürlük ile aynı anda kullanabileceğiniz 2 ekran elde ediyorsunuz. Bu paket diğerine göre daha kabul edilebilir bir çözünürlük sunuyor.
  • Netflix’in en lüks paketi, “Özel” isimini verdikleri 40TL’lik bir ücrete sahip olan paket, 4K çözünürlük keyfi sunuyor. Aynı anda kullanabileceğiniz erkan sayısı ise 4.

Dostlar dilerseniz, Standart ve ya Özel paketi alıp arkadaşınız ile ortaklaşa kullanabilirsiniz. Aynı anda izleyebileceğiniz ekran sayısı standart pakette 2, özel pakette 4 olması ortak kullanmanız için bütün engelleri ortadan kaldırmış oluyor.

Video Kalite Ayarı

Akıllarda, internet kotam az diyenleri görür gibiyim. Eğer diyorsanız ki ben Netflix üzerinden izlemek istiyorum ama kotam da çok dolmasın, o zaman dizi ya da filmi açtıktan sonra, ctrl + shift + alt + s yaparak, bitrade miktarını ayarlayabilirsiniz.

Bitrade miktarı ne kadar yüksek olursak kalite bir hayli artar ve dolayısıyla kotanız dolabilir. Bu panele girerek ihtiyacınıza göre bitrade ayarı yapabilirsiniz.

Sonuç

Netflix’i genel olarak değerlendirmek gerekirse, bizler oldukça beğendik ve sunduğu içeriklerin kalitesi bir hayli yüksek. Türkçe dublaj seçeneği ile bizlere dizi ve filmleri sunması bir çok kişiyi memnun eden özelliklerden biri.

NETFLIX’in kendi dizilerinin oldukça başarılı olduğunu söylemekte fayda var. Sadece bu diziler için bile Netflix’e üye olmak isteyebiliyorsunuz.

Netflix’in Standart ya da Özel paketini bir arkadaşınız ile ortak kullanmanın oldukça faydalı olduğunu belirterek, bir sonraki Teknoloji Nedir? konumuz ile görüşmek üzere…

İstanbul Üniversitesinde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği okuyorum. Öğrenimim ile alakası olmasa da çocukluğumdan beri bilgisayara olan ilgim beni bir miktar bu sektöre itti. Bu sektörde aktif olarak 3-4 yıldır çalışıyorum ve birden fazla yayında yazılı ve videolu içerik ürettim. Editörlük haricinde PR sektöründe aktif olarak çalışmalarım bulunmakla beraber Donanım Arşivi'nde Proje Geliştirme ve Editör olarak sizlerleyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin