Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

MSI Titan GT77 12UHS İncelemesi

Bugün, sizler için MSI Titan GT77 12UHS model oyuncu dizüstü bilgisayarının incelemesini yapıyoruz. Bu model açıkçası herkese hitap edebilecek bir model değil. Oldukça pahalı ve tepe seviye modellerden biri diyebiliriz. Tepe seviye ürünleri merak edenler için oldukça ilgi çekici bir model. Çünkü gerek donanımları olsun gerek tasarımı olsun artık abartmışlar diyebileceğimiz bir model.

Bu cihazda Intel Core i9-12900HX model bir işlemci bulunuyor ve yükseltilmiş soğutucu sayesinde bu işlemci diğer cihazdakilere göre çok daha yüksek frekanslara ulaşabiliyor. Bu da işlemcinin performansını biraz daha yukarıya çeken bir cihaz. Zaten bu cihazın soğutma sistemini görünce bir hayli şaşıracaksınız. Gelin incelememize geçelim ve cihazı detaylarına bakalım.

MSI Titan GT77 12UHS Oyuncu Dizüstü Bilgisayarı

Kutu İçeriği

Bu cihaz tepe seviye modellerden biri. Haliyle pek bir kesinti yapılmıyor. Kutu içeriği de bunun kanıtlarından biri olmuş. Cihazın kutu içeriğinde; MSI’ın siyah bir ejderha figürü, 128 GB flash bellek ve MSI M99 model bir oyuncu faresi çıkıyor. Bu oyuncu faresi oldukça başarılı bir model olmuş. Kutu içeriğinin bu denli dolu olması gerçekten güzel bir şey.

Cihazın kutu içeriği gayet güzeldi. Fakat içerisinden çıkan güç adaptörü ise maalesef bir hayal kırıklığı. 330W güç sağlayan bu adaptör yaklaşık 1.5 KG ağırlığında ve devasa boyutlara sahip. Bu, cihazın taşınabilirliğini ciddi anlamda düşürmüş. Biraz daha küçük bir adaptör yapılabilirmiş.

MSI Titan GT77 12UHS Tasarım

MSI Titan GT77 modeli sıradan 17.3 cihazlara göre biraz daha büyük aslında. Cihazın üst kapağı siyah renklerde ve metal yapıda. Üst tarafta MSI ejderhasına yer verildiğini görüyoruz. Cihazı büyüten kısım ise arka tarafının bir hayli uzun olması. Orası havalandırma amaçlı bir hayli büyük tutulmuş. Bu soğutma performansını ciddi anlamda artırırken tasarım açısından ise ters yönde etki ettiğini söyleyebiliriz. 

Cihazın klavye bölümünün olduğu kasa metal bir yapıda. Sağlamlık hissiyatı gerçekten üst seviyelerde diyebiliriz. Geniş bir touchpade yer verildiğini görüyoruz, görevini layıkıyla yerine getiriyor. Parmak izi okuyucu da oldukça performanslı.

Cihazın en güzel yanlarından biri ise klavyesi olmuş diyebiliriz. Steelseries işbirliğinin devam ettiği bu klavyede Cherry MX Ultra Low Profile anahtarlara yer verilmiş. Low profile olmasına rağmen mekanik klavye hissini alabiliyorsunuz, abartı olmayan da bir sese sahip. Çoğu kullanıcı bu klavyeye bayılacaktır diyebiliriz. Per-KEY RGB özelliği ise bulunuyor yani her tuşa özel renk atayabiliyorsunuz.

Fakat RGB ayarı, makro ayarı gibi konular için SteelSeries Engine (GG) yazılımını indirmeniz şart. Açıkçası bu tarz kontrollerin MSI Center üzerinden yapılabilmesini isterdik. Ek bir yazılım kurmak çok çekici gelmeyebilir herkese.

Cihazın sol tarafına baktığımızda sırasıyla; havalandırma ızgarası, güç girişi, 2 adet USB 3.2 Gen 2 yuvası, 90 MB/SN hızda kart okuyucu ve 3.5 MM kombo jak yuvasını görüyoruz. Cihaza bu açıdan bakınca aslında bu donanımlara rağmen ince olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca diğer bir bilgi ise cihazın alt kasasının plastik olması. Bu normal, çoğu cihazın alt kasası plastik oluyor aslında.

Cihazın giriş-çıkış birimlerinin çoğu sağ tarafa yerleştirilmiş. Burada da sırasıyla; havalandırma ızgarası, 2.5G Ethernet girişi, 8K 60 HZ destekli HDMI yuvası, Mini-Display Port yuvası, 2 adet Thunderbolt 4 destekli Type-C 3.2 yuvası ve en son olarak USB 3.2 Gen 2 yuvası bulunuyor. Özellikle Thunderbolt 4 destekli 2 adet USB Type-C yuvası olması gerçekten güzel bir hamle olmuş.

Cihazın arka tarafı boylu boyunca havalandırma ızgarası dolu. Fakat MSI bu bölümü boş geçmemiş ve çok şık görünen bir ARGB aydınlatmaya yer vermiş. Bu aydınlatmayı MSI Center yazılımı üzerinden kontrol etmeniz mümkün.

MSI Titan GT77 12UHS Teknik Detaylar

 

 • İşlemci: Intel Core i9-12900HX (Boost 5.0 Ghz, 16 Çekirdek 24 İzlek)
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 3080 Ti 16 GB GDDR6, 175W + Boost + MUX Switch
 • Ekran: 17.3 İnç UHD (3840×2160) 120 Hz, %100 DCI-P3, IPS Level Panel
 • Bellek: Samsung 4 x 32 GB 4800 MHz DDR5
 • Depolama: 2 TB PCI Express 4.0 M.2 SSD (Samsung)
 • Kablolu Bağlantı: Killer 2.5G
 • Kablosuz: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2
 • Klavye: SteelSeries İmzalı Cherry MX Ultra Low Profile Mekanik + Per-Key RGB
 • Kamera: 720P 30 FPS
 • Ses: 2 x 2W Hoparlör, 2 x 2W Woofer
 • Adaptör: 330W
 • Batarya: 99 Whr
 • Boyutlar: 397 x 330 x 23 mm
 • Ağırlık: 3.3 KG

Cihazda 2 TB kapasite sunan Samsung markalı bir PCI Express 4.0 M.2 SSD bulunuyor. Bu SSD saniyede 6600 MB okuma ve 4900 MB seviyelerine yazma hızı sunuyor. Yani üst seviye bir SSD kullanılmış. 

Bunun yanı sıra cihazda tam 4 adet M.2 SSD yuvası bulunuyor, bu çok iyi. Üstelik yuvanın biri PCI Express 5.0 destekli, yani çok üst seviyede okuma ve yazma sunan M.2 SSD’leri bu cihaza takabilirsiniz. Bu kadar M.2 yuvasını üst seviye masaüstü anakartlarda bile göremeyebiliyoruz.

MUX Switch ve Batarya Ömrü

Bu cihazın kayda değer diğer bir özelliği ise MUX Switch diyebiliriz. Dahili ve harici ekran kartına sahip bir dizüstü bilgisayara sahipseniz oyunlarda harici ekran kartını kullansanız bile görüntü çıkışı esnasında bu veriler dahili grafik biriminden de geçiyordu. Bu yüzden performans kaybı yaşanabiliyordu, özellikle harici monitör bağlamaya çalıştığınız zaman stabilite bozulmaları ve performans kaybı olabiliyordu. MUX Switch sayesinde istediğiniz zaman dahili veya harici ekran kartını devre dışı bırakıp görüntünün tek bir kaynaktan iletilmesini sağlayabiliyorsunuz. Bu da bazı senaryolarda performans artışı demek. Ayrıca batarya ömrüne de ufak bir katkısı bulunuyor.

Cihazın bataryası ise 99Whr kapasitesi. Ortalama bir kullanımda 4 saat civarlarında batarya süresi sunabiliyor. Cihazın gücünü düşünecek olursak bu gayet normal. Zaten oyuncu dizüstü bilgisayarları batarya ömrü odaklı yapılmıyorlar. Daha çok prizde kullanmaya yönelik diyebiliriz. 

Soğutma Sistemi

MSI Titan GT77 12UHS model oyuncu dizüstü bilgisayarının en dikkat çekici kısmı soğutma teknolojisi olmuş. 7 adet irili ufaklı bakır ısı borusu görüyorsunuz. Dikkat çeken kısım ise 2 adet büyük fanın yanı sıra orta tarafta 2 adet ufak fanın da yer alması. Toplamda 4 adet fan bulunuyor ve 6 adet hava akışı bölümüne yer verilmiş. Bunlar bir dizüstü bilgisayar soğutması için abartı diyebileceğimiz bir kurulum. Bu kurulumun faydalarını ise ekstra performans ve serinlik olarak geri alıyorsunuz.

Ekran

MSI Titan GT77 12UHS‘de 4K çözünürlüğe ve 120 Hz tazeleme hızına sahip bir IPS level panel bulunuyor. Bu cihazın fiyatının çok yüksek olduğunu düşünecek olursak bu gerekliydi denebilir. Ekranın kalitesi ise tahmin edebileceğiniz üzere gerçekten çok iyi. 4K çözünürlük 17.3 inç bir cihazda çok net bir görüntü sunuyor. 120 Hz tazeleme hızı ise akıcılık olarak oldukça iyi işlere imza atıyor. Hem grafik tasarım gibi işlere uyacak hem de oyunculuğa gidecek iyi bir panel tercih edilmiş. Zaten geniş bir renk gamut desteği de sunmakta. 500 nit parlaklık ise laptop için gayet yüksek bir değer, güneş altında da rahatlıkla görülebilir.

Ses

MSI GE77’nin ses kalitesini pek beğenememiştik. Fakat bu durum GT77 12UHS modelinde çözülmüş. 2+2W hoparlör ve 2+2W subwoofer kurulumlu bir ses sistemine yer verilmiş. Cihazın ses seviyesi oldukça yüksek. Wooferlar sayesinde tok bir ses veriyor. Bu ses performansı çoğu kullanıcıya fazlasıyla yetecektir açıkçası. 

MSI Titan GT77 12UHS Performans Testleri

Cihazda Intel Core i9-12900HX model işlemci bulunuyor. Bu tepe seviye bir model zaten. GE77 modeli bu testten 20893 puan alabiliyorken GT77 ise aynı işlemciyle 22063 skor alabiliyor. Çünkü daha iyi soğutma sistemiyle birlikte daha yüksek frekanslara çıkıp kalabiliyor.

Benzer durum 3DMark testinde de devam ediyor. CPU score 7297 iken bu cihazda 8090 olabiliyor. Aynı işlemciler arasındaki bu performans farkı gerçekten çok yüksek. Soğutucunun önemini burada bir kez daha görmüş oluyoruz.

Cihazın performans testlerini 4K çözünürlükte yaptık. Doom Eternal testinde En yüksek grafiklerde ve ışın izleme açıktı. DLSS kalite modundayken 100 FPS civarlarında değerler alıyoruz. Bu oyunda GPU sıcaklığı 76 derecelerdeydi, işlemci ise 66 derecelerde. Turbo fan modunda ise ekran kartı 4-5 derece, işlemci de 5 derece civarlarında daha serin çalışıyor. Fakat fan sesi ciddi anlamda yüksek.

MSI Titan GT77 12 UHS oyuncu dizüstü bilgisayarın ikinci oyun testini God of War ile yaptık. Yine 4K çözünürlükte, yüksek grafiklerdeydik ve DLSS modu ise dengelideydi. 90-100 FPS civarlarında yüksek değerler aldık. Fakat bu oyunda CPU sıcaklığı 80 dereceye kadar yükselmiş durumda. Ekran kartı ise yine 76 derecelerdeydi. Turbo fan moduyla ise ekran kartı 73, işlemci ise 65 derecelere kadar düşüyor.

Son oyun testinde ise Dying Light 2 var. 4K çözünürlük, ışın izleme grafik ayarı ve DLSS performans modundaydık. Bu oyun bir hayli zorlayıcı oldu. 70-80 FPS civarlarındaydık. Turbo fan modu sayesinde ekran kartı 67-68 civarlarında, işlemci ise sadece 56 derece gibi sıcaklıklarda kalabildi. 

MSI Titan GT77 12UHS Genel Değerlendirme

Tasarım
Ekran
Klavye
Giriş-Çıkış Birimleri
İşlemci
Ekran Kartı
Soğutma
Batarya
Ses

Özet

MSI Titan GT77 12UHS oyuncu dizüstü bilgisayarının incelemesinin sonuna geldik. Bu cihaz her şeyiyle tepe seviyeye oynayan bir model olmuş. Core i9-12900HX işlemci ve GeForce RTX 3080 Ti ekran kartı gerçekten çok yüksek bir performans sunuyor. Üstüne böylesine abartı bir soğutma teknolojisi eklenince hem serin hem de performanslı bir cihaz ortaya çıkmış.

4.6

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Counter Strike Global Offensive oyunu için Source 2 güncellemesi yıllardır bekleniyordu. Bu bekleyiş en sonunda sona erdi. Geçtiğimiz gün Source 2 güncellemeli Counter Strike...

Teknoloji Haberleri

Apple, iPhone’lar için iOS 16.4’ün geliştirici beta sürümünü yayınladı. Bu sürüm, birçok yeni özelliği ve iyileştirmeyi beraberinde getiriyor. Peki iOS 16.4 ile neler değişecek?...

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzunca bir süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bu hafta bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5, Borderlands: The Handsome Collections ve Football...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Resident Evil 4 Remake sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu insan oyunu bilgisayarına indirmeden önce sistem...