Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

MSI MAG Forge M100R İncelemesi

Önü kapalı olan kasalar bazı durumlarda şık görünebilir fakat sisteminizin hava akışını büyük ölçüde baltalıyorlar. Haliyle günümüzde önü açık mesh kasaları tercih etmek daha mantıklı bir tercih olabiliyor. Bugünkü incelememizin konuğu olan MSI MAG Forge M100R model oyuncu kasası da bu ihtiyaca yönelik tasarlanan yeni bir model.

4 adet ARGB fan, temperli cam gibi özelliklerle gelen bu kasa en fazla Micro-ATX formatındaki anakartları destekliyor, yani daha ufak bir kasa. Bu kimileri için bir avantaj, kimileri için ise dezavantaj. Fakat özellikle hazır sistemlerde bu kasayı ilerleyen zamanlarda görmemiz mümkün.

MSI MAG Forge M100R Oyuncu Kasası

MSI MAG Forge M100R model oyuncu kasası siyah renklerin hakim olduğu bir kasa. Bu kasa fark edebileceğiniz üzere nispeten ufak bir model. Çünkü sadece Micro ATX ve Mini ITX anakart desteği sunuyor. ATX formatında daha büyük anakart kullananlar için bu kasa maalesef uyumsuz oluyor. Fakat bu durum herkes için bir dezavantaj değil, çünkü ciddi bir kesim yer kaplamayan ufak sistemleri de seviyor. Bu kasa modeli bu tarz bir ihtiyaç için tasarlanmış denebilir.

Bu kasanın en güzel tarafı önünün neredeyse komple açık olması. Gördüğünüz gibi mesh bir yapı var önde ve fanlar önden soğuk havayı çok rahat bir şekilde çekerek kasanın içerisine üflüyor. Günümüzdeki bazı bileşenlerin de bir hayli ısındığını düşünecek olursak bu büyük bir avantaj oluşturuyor. Özellikle işlemciler bu yaz sıcaklarında ciddi sıcaklıklara ulaşabiliyor, iyi bir hava akışı şart denebilir! Tabii ki kasanın tek odağı hava akışı değil, çünkü ARGB fanlarla da gayet şık bir kasa.

Bu kasa nispeten ufak bir model, görebileceğiniz üzere toplamda 4 adet PCI Express genişleme yuvasına sahip. Haliyle iç tasarımı da bir hayli ufak denebilir. Kablolama için yeterince açıklıklara sahip fakat 16 CM işlemci soğutucu yüksekliği desteği ve 30 CM ekran kartı uzunluğu desteğiyle özellikle tepe seviye bazı bileşenlerin bu kasaya sığmayacağını belirtelim. Örneğin XFX’in Merc serisi 3 fanlı modelleri bu kasaya sığmamakta. Bu yüzden ekran kartı ve işlemci soğutucusu tercihinizi dikkatli yapmanız gerekiyor.

Kasanın üst tarafına baktığımızda ise en soldan; büyükçe bir güç tuşu, reset tuşu, disk aktivite ışığı, mikrofon ve kulaklık jak girişi, 2 adet USB 2.0 ve en sağda ise USB 3.0 yuvasını görüyoruz. Ayrıca sağ altta ise bu kontrolcüye bağlanmış bir buton var, o butonla birlikte kasanın ARGB fanlarını kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca üst tarafta 2 adet 12 CM fan takmanıza imkan tanıyan boşlukları ve mıknatıslı toz filtresini görüyorsunuz.

MSI MAG Forge M100R Teknik Detaylar

 • Form Faktör: Micro ATX Tower (?)
 • Kasa Malzemesi: Çelik
 • Cam Malzemesi: 3 MM Temperli Cam
 • Maksimum GPU Uzunluğu: 30 Cm
 • Maksimum PSU Uzunluğu: 30 Cm (Disk Yuvasız)
 • Maksimum CPU Soğutucusu Boyu: 16 Cm
 • Genişleme Yuvaları: 4 Adet
 • Dahili Fanlar: Önde 3 Adet 12 CM ARGB, Arkada 1 Adet ARGB
 • Radyatör Desteği: Öne 240MM, Üste 240 MM, Arkaya 120 MM
 • Toz Filtreleri: Üst, PSU Altı
 • Anakart Desteği: Mini-ITX, Micro-ATX
 • Disk Yuvaları: 2 x 3.5 inç, 2 x 2.5 inç
 • Boyutlar: 388 x 200 x 423 mm
 • Ağırlık: 4.14 KG

Bu modeli “Marka” kasalar arasında üst noktalara çıkartan şey ise aslında dahili ARGB fanları olmuş diyebiliriz. Bu kasanın ön tarafında toplamda 3 adet 12 CM ARGB fan bulunuyor, arka tarafta ise dışarıya sıcak havayı tahliye eden yine 12 CM ARGB bir fan bulunmakta. Ayrıca bu fanlar görebildiğiniz üzere özel bir tasarıma sahipler yani iyi bir hava akışı sunuyorlar. Zaten kaliteli 4 adet ARGB fan bile oldukça maliyetli. Ayrıca bu ön tarafa 240 MM sıvı soğutma takabiliyorsunuz, fakat ekran kartınız çok uzunsa birbirlerine temas etme olasılıkları var, ölçümlerinizi iyi yapmanız gerek.

ARGB Kontrolcü

Bu kasada dahili olarak 4 adet ARGB fan geldiğinden bahsettik. Diğer güzel yanı ise kasanın sağ kapağının altında toplamda 6 adet ARGB aygıt destekleyen bir kontrolcü bulunuyor. Buraya dilerseniz fazladan 2 adet ARGB fan ya da ARGB şerit takmanız mümkün. Kontrolü ise ön taraftaki RGB tuşuyla yapıyorsunuz. Anakartında 5V ARGB desteği olmayanlar için bu kontrolcü gerçekten çok faydalı oluyor.

Üst Tarafın Radyatör Desteği

Peki kasanın üst tarafının radyatör desteği ne durumda diyecek olursanız burada da oldukça kısıtlı bir alan var diyebiliriz. 240 MM radyatör desteği bulunuyor fakat anakartınızın mosfet soğutucusu çok büyükse çarpma olasılığı bulunuyor, aynı şekilde bellekleriniz de yüksek profildeyse temas etme riski bulunuyor. Mesela Arctic LF gibi kalın radyatöre sahip bir sıvı soğutma bu kasaya pek olmayacaktır.

Sabit Disk Desteği

Çok büyük bir kasa olmadığı için sabit disk desteği konusunda da öyle çok bir seçenek sunmuyor tabii ki. Yan tarafa 2 adet 3.5 inç disk ya da 2 adet 2.5 inç disk takabilmek gibi farklı kombinasyonların da olduğu bölümler bulunuyor. Aslında bu seviyede bu kadar disk desteği gayet yeterli denebilir.

Performans Testleri

Önü mesh kasanın hava akışındaki avantajını test etmek için kasanın önünü A4 kağıtlarıyla kapattık, fakat yan taraflarında ufak boşluklar bıraktık, yani tamamıyla kapalı değildi aslında. Sistemi tam yüke sokunca ekran kartı 84 derecelere kadar yükselirken işlemci ise 88 derecelere kadar yükseldi.

A4 kağıtlarını çekip hava akışını normale getirdiğimiz zaman ise işlemci sıcaklığı 74 derecelere kadar düşüyor, ekran kartı ise 77 derece seviyelerine düşmekte. Özellikle işlemci tarafında çok ciddi bir sıcaklık farkı oluşuyor. Önü açık kasa kullanmanın en büyük avantajı bu yaz sıcaklarında ortaya çıkıyor diyebiliriz. Bu kasa da hava akışı konusunda işini gayet iyi yapıyor.

Sonuç

MSI MAG Forge M100R oyuncu kasası incelemesinin sonuna geliyoruz. MSI’ın bu yeni oyuncu kasası önü full mesh yapısı sayesinde yüksek hava akışı isteyenlerin oldukça beğeneceği modellerden biri olmuş. Özellikle dahili olarak gelen 4 adet ARGB fanı ve 6 slotlu ARGB kontrolcüsü büyük avantaj! Fakat bu kasa Micro ATX ve MINI ITX anakart desteklediği için ufak bir model. Ekran kartı, soğutucu ve anakart seçimi tarafında dikkatli davranmanız gerekmekte.


MSI MAG Forge M100R İncelemesi
1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, bu hafta oyun severlere heyecan verici bir fırsat sunuyor! Ünlü oyun dağıtım platformu, The Big Con ve Town of Salem 2 gibi...

Teknoloji Haberleri

WhatsApp, kullanıcı deneyimini geliştirmeye yönelik adımlar atmaya devam ediyor. En son güncelleme ile birlikte, sohbet filtreleme özelliği platforma eklenmiş durumda. Bu yeni özellik, kullanıcıların...

Teknoloji Haberleri

HP, oyuncular için yeni bir bütçe dostu monitör olan HP Omen D27qs’i tanıttı. Uygun fiyatına rağmen iyi özellikler sunan monitörün detaylarına bir göz atalım....

Telefon Haberleri

Huawei, yeni amiral gemisi Huawei Pura 70 Ultra’yı tanıttı. Yeni Vane Design tasarım diliyle gelen telefonun özelliklerine bir göz atalım. Huawei Pura 70 Ultra...