MSI GP63 LEOPARD 8RE OYUNCU DİZÜSTÜ BİLGİSAYARI İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizin konuğu dünyanın lider oyuncu dizüstü bilgisayarı üreticilerinden MSI’ın GP63 Leopard 8RE model yeni dizüstü bilgisayarı oluyor. Bilindiği üzere Intel 8. nesil işlemcileriyle birlikte çekirdek sayılarında artışa gitti, mobil işlemciler de bu gelişmeden payını aldı. Bu sayede 6 çekirdek-12 izlek ile hem oyunlarda hem profesyonel işlerde de iddialı bir model oluyor. Bu güçlü işlemciye ise Nvidia’nin GTX 1060 6 GB ekran kartı eşlik ediyor.

TASARIM

Cihazın kasası plastik ve fırçalanmış alüminyum metalden oluşuyor. Klavye yatağı ve ekran kapağının olduğu kısımlar fırçalanmış metal görünümde iken geri kalan kısımlarda ise mat renk plastik tercih edilmiş bu sayede hem ağırlık dengelenmiş hem de kalite hissi biraz daha artmış.

Cihazın üst kasasının tasarımı her ne kadar sade görünsede oldukça şık olmuş. Fırçalanmış alüminyum görünüme, Msi’ın ejderha logosu ve sağ-sol kısımda L şeklinde kırmızı ışıklandırmaya sahip bölüm eşlik etmiş. Bu kısım RGB olabilirdi bizce fakat böyle de oldukça şık durduğunu söyleyebiliriz.

Cihazın arka tarafında herhangi bir giriş-çıkış birimi bulunmuyor. Burada ince kırmızı bir şeritle birlikte sağ ve solda havalandırma ızgaralarını görüyoruz, ortadaki minimalist Leopard yazısı ise oldukça şık durmuş.

Msi’ın oyuncu dizüstü bilgisayarlarını özel kılan şeylerden biri ise Steelseries imzalı RGB klavyeleri kesinlikle. Gümüş baskılı bu tuşlar hem silinmelere karşı dayanıklı hem de ışığı daha iyi biçimde yansıtabiliyor. Buna ek olarak Steelseries Engine ile birlikte özel RGB renk atamaları, makro atamaları gibi şeyleri kolaylıkla yapmanız mümkün.

Cihazın soluna baktığımızda sırasıyla; havalandırma ızgarası, Gigabit Ethernet portu, HDMI 2.0 çıkışı, Mini-DisplayPort, USB 3.1 Gen2 portu, USB 3.1 Gen2 Type-C Portu ve altın kaplama ses-giriş çıkış jaklarını görüyoruz.

Cihazı çevreleyen kırmızı şeridin sağ kısımda da devam ettiğini görüyoruz. Burası ise sol kısıma göre biraz daha sade sayılır. DC güç girişi, havalandırma ızgarası, USB 3.1 Gen1 portları ve SD kart okuyucu bu kısımda yer alıyor.

TEKNİK DETAYLAR

İşletim Sistemi: Windows 10 (Home-Pro)
İşlemci: Intel Core i7-8750H (Turbo Boost 4.1 Ghz, 6 Çekirdek 12 İzlek)
Yonga Seti: Intel® HM370
Ekran Kartı: GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Ekran: 15.6 İnç FHD (1920×1080), 120Hz 3ms, (True Color 2.0)
Bellek: 16 GB DDR4 (Maksimum 32 GB)
Depolama: 128 GB M2 SSD Nvme+1 TB HDD
Kamera: HD 30 FPS
LAN: Killer Gigabit LAN
Kablosuz: Killer AC Wi-Fi + Bluetooth 5.0
Klavye: Her Tuş Ayrı RGB, SteelSeries Engine 3
Ses: 2x 3W (Nahimic 3, Audio Boost)
Batarya: 6-Hücre, 51 Whr
Adaptör: 180W
Boyutlar: 383 x 260 x 29 mm
Ağırlık: 2.2 KG
CİHAZIN PERFORMANS TESTLERİ

Sevilen oyunlardan biri olan PUBG’de 1080P çözünürlük ve Ultra grafik ayarlarında ortalamada 80-90 FPS gibi oldukça yüksek değerler elde ettik. Sıcaklık olarak ise ekran kartı oldukça serin çalışırken işlemcinin biraz sıcak çalıştığını fakat bu sıcaklığa bağlı herhangi bir performans kaybı olmadığını belirtmeden geçmeyelim.

SONUÇ

MSI, oyuncu dizüstüleri konusundaki iddiasını bu modelinde de sürdürmeyi başarmış. Güçlü donanımına rağmen ince ve hafif kasası ile oldukça şık durduğunu söylemek mümkün. Eleştirebileceğimiz noktalar ise uzun süredir buna benzer bir tasarım kullanılması ve işlemcisinin biraz sıcak çalışması.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin