Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

İnceleme

MSI GE76 Raider 10UH İncelemesi

Bilgisayar piyasası şu sıralar çok garip bir halde diyebiliriz. Ekran kartı fiyatlarının uçması, şimdi de disk fiyatlarının uçması falan derken çok garip fiyatlara bileşenler buluyoruz. Eskiden masaüstü bilgisayar toplamak daha mantıklıyken şu aralar durum biraz daha değişmeye başladı gibi.

Bugün incelemesini yapacağımız MSI GE76 Raider 10UH model dizüstü bilgisayar aslında bunun güzel bir örneği. Günümüzde uçan RTX 3080 fiyatlarını düşünecek olursak artık ilginç bir şekilde dizüstü bilgisayarlar daha kârlı bile olabiliyor. Bu laptop Intel Core i7-10850H işlemcisi ve RTX 3080 ekran kartıyla gerçekten çok üst seviye bir model!

MSI GE76 Raider 10UH Oyuncu Dizüstü Bilgisayarı

MSI GE76 Raider 10UF model oyuncu dizüstü bilgisayarı 17.3 inç boyutunda bir cihaz. 15.6 inç cihazlara göre daha büyük bir ekran boyutu sunduğu için açıkçası oyun anlamında çok daha iyi konumda diyebiliriz. Tabii bu boyuttaki fark size ağırlık olarak geri dönüyor fakat 17.3 inç ekranda oyun oynamak çok daha keyifli dersek pek yanlış olmayacaktır. Zaten cihaz güncel tasarım diline uyduğu için üstte ve yanlarda oldukça ince çerçevelerle geliyor. Bu sayede cihazın boyutu eskilere oranla biraz daha küçültülebiliyor.

Bu genele baktığımızda cihaz tasarımsal olarak gerçekten çok şık. Fakat cihazın en güzel kısmı yukarıda gördüğünüz ARGB kısım olmuş. Bu aydınlatmanın genel kalitesi gerçekten çok iyi. Bu aydınlatmayı SteelSeries Engine yazılımıyla birlikte istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz. Bu bölgede tam 30 adet kontrol edilebilir LED bulunuyor ve çok sayıda animasyonla çalışmaya olanak tanıyor.

Cihazın üst kapağı sade bir tasarıma sahip, orta üstte MSI’ın ejderhası bulunuyor. Bu bölgede metal malzeme tercih edilmiş, bu hem görünüme güzel bir katkıda bulunmuş hem de cihaza daha sağlam bir hissiyat vermiş. Ayrıca bu cihazın kapağını tek elle zorlanmadan açabiliyorsunuz, yani menteşe sertliği ve ağırlık dağılımı gerçekten çok iyi ayarlanmış diyebiliriz.

Cihazın arka tarafı biraz daha çıkıntılı, tasarım işi zevklere göre değişir fakat bizim sevdiğimiz bir şey bu. Havalandırma ızgaralarıyla birlikte güzel bir görünüm ortaya çıkıyor. Ayrıca bunların yanı sıra burada bazı giriş çıkış birimleri de bulunuyor. Sırasıyla; Mini Display Port 1.4, USB 3.2 Gen 2 Type-C, 2.5G Ethernet, HDMI çıkışı ve en sağda ise DC güç girişi bulunuyor.

Cihazın sol tarafında da havalandırma için geniş bir ızgara görüyoruz. Yine burada da USB 3.2 Gen 2 portu, USB 3.2 Gen 2×2 Type-C portu ve en sağda ise yüksek kaliteli ses çıkışı sunabilen bir 3.5mm kombo jak çıkışı bulunuyor.

MSI GE76 Raider 10UH model oyuncu dizüstünün sağ tarafı ise daha sade olmuş diyebiliriz. En sağda yine havalandırma ızgarası, USB 3.2 Gen 1 çıkışı, SD Kart okuyucu ve bir adet daha USB 3.2 Gen 1 çıkışı görüyoruz. Cihaz giriş-çıkış birimleri olarak gerçekten iyi düzeyde diyebiliriz.

MSI GE76 Raider 10UH Teknik Detaylar

 • İşlemci: Intel i7-10850H (Boost 5.1 Ghz, 6 Çekirdek 12 İzlek)
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 3080 8 GB GDDR6
 • Ekran: 17.3 İnç FHD (1920×1080) 300 Hz Mat, IPS Level
 • Bellek: 16+16 32 GB DDR4 3200 MHZ, (Maksimum 64 GB)
 • Depolama: 2 TB PCIe M.2 SSD
 • Kablolu Bağlantı: 2.5G Killer Ethernet
 • Kablosuz: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2
 • Klavye: Steelseries Per-Key RGB
 • Kamera: 1920×1080 Full HD
 • Ses: 4 Hoparlör, Nahimic Hi Res
 • Adaptör: 280W
 • Batarya: 99 W/h
 • Boyutlar: 397 x 284 x 25.9 mm
 • Ağırlık: 2.9 KG

Teknoloji devamlı olarak gelişiyor. Eskiden dizüstü bilgisayarlara çok yüksek bir iş gücü yükleyemiyorduk, fakat günümüzdeki cihazlar çok ağır işlerin bile üstesinden gelebilecek güçteler. Haliyle cihazlar daha fazla ısınır hale geldi. Intel’in mobil taraftaki i7 işlemcileri de bu konuda pek başarılı sayılmazlar. Başarılı bir soğutma için bu cihazda çok sayıda bakır ısı borusunun kullanıldığı bir soğutma sistemi bulunuyor. Başarısına performans testi kısmında değiniyor olacağız.

Bu cihaz Core i7-10850H ve RTX 3080 gibi çok güçlü donanımlarla birlikte geliyor. Haliyle oyunlarda çok yüksek FPS değerlerine ulaşabilecek bir gücü taşıyor. Bu cihazda 1080P çözünürlüğünde ve tam 300 Hz tazeleme hızı sunan bir ekran kullanılmış. IPS level olarak adlandırılan bu ekranla oyun oynamak gerçekten çok keyifli. Ayrıca ekranın genel olarak renk üretme kabiliyeti, renk doğrulu gerçekten iyi. Aşırıya kaçmadan profesyonel işler bile yapabilirsiniz yani.

MSI GE76 Raider 10UH Performans Testleri

İşlemcinin ve ekran kartının performansını aslında az çok biliyorsunuz. Biz daha çok cihazın genel başarımına bakmak amacıyla oyun testleri yaptık. Call of Duty Cold War oyununda 1080P çözünürlük ve en yüksek ayarlardaydık. Gördüğünüz gibi 90-100 FPS civarlarında çok güzel değerler almayı başardık.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege oyununa geldiğimizde ise yine 1080P çözünürlük ve en yüksek grafik ayarlarındaydık. Bu oyunda 190-210 FPS civarlarında yüksek FPS değerleri almayı başardık. Bu tarz oyunlarla birlikte cihazın yüksek tazeleme hızına sahip ekranını verimli olarak kullanmanız mümkün. Ayar kısarak bu FPS değerini iyice artırabilirsiniz tabii ki.

Son oyun testini Counter Strike Global Offensive ile yaptık. Yine en yüksek grafik ayarlarındaydık. De_Dust2 haritasında çok değişken FPS değerleri gördük. Fakat 200 FPS’leri rahatlıkal gördüğümüzü söyleyebiliriz. Bu tarz oyunlarda 300 Hz tazeleme hızının faydalarını büyük oranda yaşayabiliyorsunuz.


 

Gelelim asıl şeye, yani soğutma performansına. Oyundan oyuna değişecek şekilde ekran kartı 78 derecelere kadar ulaşmayı başardı, bu güçteki bir GPU için bu değerler güzel diyebiliriz. Fakat CPU tarafında 96-97 derecelere varan çok yüksek sıcaklıklarla karşılaştık. Bol ısı borulu Cooler Boost 5 teknolojisi bile bu işlemciyi tam anlamıyla soğutmak konusunda yetersiz kalabiliyor. Fakat turbo fanı açarsanız bu sıcaklıklar bir hayli düşmekte.

Sonuç

MSI GE76 Raider 10UH incelemesinin sonuna geldik. Bu cihaz şık tasarımıyla, iddialı batarya performansıyla, ses performansıyla ve Core i7-10850H-RTX 3080 ikilisiyle birlikte gerçekten çok başarılı bir cihaz olmuş. Fakat bu cihazın en büyük eksisi işlemci soğutması tarafında olmuş. 97 derecelere varan CPU sıcaklığı gerçekten çok yüksek bir değer. Ekran kartı tarafındaki başarımı işlemcide de görmek isterdik.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri

Intel’in 12. nesil işlemcileri merakla bekleniyor. Çünkü artık yeni bir üretim sürecine geçilecek, bununla kalmayıp DDR5 bellek desteği, PCI Express 5.0 desteği ve yenilenmiş...

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football...

Oyun Haberleri

GFN Perşembe Güncellemeleri’nde bu hafta GeForce NOW kütüphanesine 13 yeni oyun ekleniyor ve kütüphanede bulunan PC oyunlarının sayısı 1.000’in üzerine çıkıyor. Tüm üyeler, en...

İnceleme

Elgato markası özellikle yayıncılar ve profesyonel oyuncular için çok iyi ürünler üretiyor diyebiliriz. Geçtiğimiz zamanlarda yaptığımız Elgato Wave 3 mikrofon incelemesinde de bizim beğenimizi...