MSI GE73 Raider RGB 8RF Oyuncu Dizüstü Bilgisayarı İncelemesi

MSI GE73 RAIDER RGB 8RF OYUNCU DİZÜSTÜ BİLGİSAYARI İNCELEMESİ

Yeni incelememizin konuğu dünyanın en büyük notebook üreticilerinden biri olan MSI’ın tasarım ve donanımı ile oldukça iddialı olduğu yeni oyuncu dizüstü bilgisayarı olan GE73 Raider RGB 8RF oluyor. Bu cihaz 8. nesil Intel i7-8750H gibi oldukça güçlü bir işlemciyi Nvidia’nın GeForce GTX 1070 gibi üst seviye bir ekran kartıyla bir araya getiriyor. Üstelik özel RGB aydınlatması ile de tasarım konusundaki iddiasını ortaya koymayı başarıyor.

TASARIM

Cihazın tasarım dili diğer MSI dizüstü bilgisayarlarla benzerlik gösteriyor fakat tabii ki ufak tefek değişikliklere gidilmiş. Nispeten ince olan ekran çerçevesi mat siyah renginde plastik malzemeden imal edilmiş. Alt kasası da aynı şekilde fakat klavye kısmı ve cihazın üst kapak kısmında alüminyum malzeme kullanılmış bu da cihazdaki kalite hissini oldukça artırmış.

Cihazın tasarım olarak en can alıcı noktalarından birisi üst kapak kısmı olmuş kesinlikle. Fırçalanmış alüminyum yüzeye 2 adet ters ve düz 7 rakamını anımsatan RGB şeritler kullanılmış. Bu şeritleri MSI Mystic Light yazılımı ile istediğiniz gibi kontrol etmeniz mümkün. Bu şeritlerin orta kısmında ise MSI yazısı ve klasik ejderha logosu yerleştirilmiş.

Cihazın ön kısmına baktığımızda tıpkı üst kapak kısmında olduğu gibi fırçalanmış alüminyum yüzeyle karşılaşıyoruz. Kişiden kişiye değişebilir fakat dizüstü bilgisayarlarda kullanılan alüminyum malzemeler bizce cihazı daha kaliteli gösteriyor. Ayrıca baktığımızda oyuncuların pek de içine yaramayacağını düşündüğümüz touchpad kısmının etrafının kırmızı bir şeritle kaplandığını görüyoruz, bu tarz ince dokunuşlar tasarıma büyük artılar katmayı başarıyor.

Cihazda özel olarak değinmemiz gereken kısımlardan birisi tabii ki özelleştirilmiş klavyesi. SteelSeries imzası taşıyan klavyemizin her bir tuşu ayrı RGB aydınlatmaya sahip yani her tuşa istediğiniz rengi atayabilmek mümkün. MSI’ın belirttiğine göre bu tuşlar gümüş kaplama yöntemiyle üretildiği için ışığı daha iyi yansıtıyor. Ayrıca cihaz SteelSeries Engine 3 yazılımını destekliyor yani istediğiniz modlar arasında geçiş yapabilir ve bazı oyunlarda bulunan sağlık gösterme gibi özellikleri kullanabilirsiniz.

Oyuncu dizüstü bilgisayarı olduğu için MSI bu kısıma özellikle dikkat etmiş ve bu kendini hemen belli etmeyi başarmış. Oyun esnasında iyi bir hissiyat sunabiliyor ve kullanıcısını yormuyor.


Cihazın sol tarafına baktığımızda sırasıyla; havalandırma ızgarası, Gigabit Ethernet Portu, HDMI 2.0, Mini-Display Port, aydınlatmalı USB 3.1 Type-A, USB 3.1 Type-C portu, altın kaplama kulaklık çıkışı ve mikrofon girişi görüyoruz.

Cihazın sağ tarafı ise sol tarafa göre daha sade görünüyor. DC güç girişi, havalandırma ızgarasını 2 adet ışıklandırmalı USB 3.1 portları ve ek olarak SD kart okuyucu görüyoruz.

Cihazın alt tarafına baktığımızda ilk olarak cihazın kaymasını engelleyen kauçuk tabanları görüyoruz. MSI, bu kısıma 2 adet 3W hoparlör ve 2 adet 3W woofer‘a yer vererek ses konusundaki iddiasını da gösteriyor. Geriye kalan kısımlar ise cihazın hava almasını sağlayacak havalandırma ızgaralarından oluşuyor.

Cihazda MSI’ın Cooler Boost 5 adını verdiği soğutma teknolojisi bulunuyor. Bu soğutmada 7 adet bakır ısı borusu ve 2 adet blower fan bulunmakta. Bu soğutma teknolojisi klasik olarak bakır ısı borularıyla taşınan sıcaklığın alüminyum yapraklara iletilerek fan yardımı ile dışarıya tahliye edilmesine dayanıyor.

TEKNİK DETAYLAR

İşletim Sistemi: Windows 10
İşlemci: Intel Core i7-8750H (Turbo Boost 4.1 Ghz, 6 Çekirdek 12 İzlek)
Yonga Seti: Intel® HM370
Ekran Kartı: GeForce GTX 1070 8GB GDDR5
Ekran: 17.3 İnç FHD (1920×1080), 120Hz 3ms, Geniş Açı (True Color 2.0)
Bellek: 32 GB DDR4 2400 MHZ
Depolama: 256 GB M2 SSD Nvme + 1 TB 7200 RPM HDD
Kamera: HD 30 FPS
LAN: Killer Gigabit LAN
Kablosuz: Killer AC Wi-Fi + Bluetooth 5.0
Klavye: Her Tuş Ayrı RGB, SteelSeries Engine 3
Ses: 2x 3W + 2x 3W Woofer (Nahimic 3)
Batarya: 6-Hücre, 51 Whr
Adaptör: 230W
Boyutlar: 419 x 287 x 30
Ağırlık: 2.89 KG

CİHAZIN PERFORMANS TESTLERİ

Oyun testlerimize ilk olarak artık klasik olarak PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) testiyle başlıyoruz. Bilindiği üzere günümüzün en çok oynanan oyunlarından biri olmasına rağmen optimizasyon sıkıntıları devam etmekte. PUBG testimizi 1080P çözünürlük ve orta grafik ayarlarında yapıyoruz. Cihaz GTX 1070 ve yeni nesil i7 işlemcinin gücüyle birlikte ortalama olarak 110 FPS gibi yüksek bir değer almayı başarıyor, yani isterseniz yüksek ayarlarda +60 FPS gibi bir değer alarak oynayabilmeniz mümkün.

Son oyun testimizi ise Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (R6) ile yapıyoruz. Yine 1080P çözünürlükte fakat bu sefer en yüksek grafik ayarlarında yaptığımız testlerde ortalama olarak 180 FPS gibi çok yüksek değerleri görüyoruz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta ise cihazın sıcaklık değerlerinin biraz fazla olması.

Bu cihazda oyun zevkinize artı katabilecek noktalardan biri ise 120 HZ tazeleme ve 3 MS gecikme hızına sahip geniş görüş açılı özel ekranı oluyor. Özellikle online oyunlarda yüksek FPS aldığınız zaman 120 HZ tazeleme ile birlikte gerçekten çok akıcı ve tepkisel bir görüntü deneyimi yaşıyorsunuz.

SONUÇ

MSI, GTX 1070 ve i7-8750H gibi oldukça güncel ve performanslı bileşenleri oldukça ince ve şık bir kasada bir araya getirerek oldukça başarılı bir cihaz sunmuş. 120 HZ ve 3 MS ekranı ile de günümüz oyuncularının aradığı önemli özellikleri dahil etmiş fakat cihazın soğutması biraz başarısız olmuş.