Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

İnceleme

MSI Clutch GM08 İncelemesi

Bugün sizler için MSI Clutch GM08 model oyuncu faresinin incelemesini yapıyoruz. Bu oyuncu faresi üst seviye markalardan birinin ürünü fakat fiyat/performans oranı yüksek cihazlardan biri olmasıyla öne çıkıyor. Haliyle markalı bir oyuncu ekipmanı tercih edenler için bu fiyat seviyesinde çok alternatifi olmayan bir oyuncu faresi olduğunu söyleyebiliriz.

MSI Clutch GM08 model oyuncu faresi genel anlamda ufak bir yapıda. Fakat bu farenin altında cihazın ağırlığını 92 gramdan 103 grama çıkartmanıza imkan tanıyan harici ağırlık ekleme bölümü bulunuyor. İşte bu özellik bu farenin en öne çıkan yönü olmuş diyebiliriz.

MSI Clutch GM08 Oyuncu Faresi

MSI Clutch GM08 model oyuncu faresinin incelemesine kutu tasarımıyla başlıyoruz. Bu farenin kutusunda genel anlamda gri renkler ön plana çıkartılmış. Kutunun arka tarafında farenin ufak görselleri ve özelliklerini tanıtan bölümler bulunuyor. Ayrıca sağ üst tarafında ise farenin teknik detaylarına yer verilen bir özellikler bölümü bulunuyor. Genel anlamda şık bir kutu tasarımıyla geliyor bu fiyat seviyesi için.

MSI Clutch GM08 model oyuncu faresini kutusundan çıkarttığınız zaman genel anlamda mat siyah renk sizleri karşılıyor olacak, bazı tuşlar ise piano black. Bu oyuncu faresi genel boyutları itibarıyla ufak bir model diyebiliriz. Haliyle büyük elli kullanıcıları pek memnun etmeyecektir. Fakat özellikle ufak veya orta boy ele sahip kullanıcılar için ideal diyebileceğimiz boyutlara sahip. Diğer bir özelliği ise bu farenin hem sol hem de sağ el kullanımına uygun ergonomide olması. Sol elini kullananların fare bulması gerçekten zor olabiliyor.

Bu farenin gövdesinde birden fazla aydınlatma bulunuyor. Bunlardan biri görebileceğiniz üzere MSI’ın ejderha logosu. Bu bölge kırmızı bir aydınlatmaya sahip ve yazılım üzerinden renk ayarlamanız mümkün değil. Fakat aydınlatmayı açıp-kapatma gibi işlemleri yapabiliyorsunuz. Tabii ki RGB olmasını isterdik fakat bu bütçede kabul edilebilir.

Bir kırmızı aydınlatma ise farenin alt tarafında şerit şeklinde var. Bu aydınlatma üstteki gibi maalesef renk değiştiremiyor. Bu aydınlatmanın amacı daha çok masaya, mousepad üzerine ufak yansımalar yapmak yönünde olmuş diyebiliriz.

MSI Clutch GM08 model oyuncu faresinin sol ve sağ tarafında hafif pürüzlü yüzeyler bulunuyor. Bu yüzeylerin amacı parmakların o bölgeden kaymasını biraz bile olsa engellemek yönünde diyebiliriz. Bunun haricinde sol tarafta ileri-geri tuşları olarak kullanılan 2 tuş bulunuyor. Tabii ki destekleyen oyunlarda bu iki tuşa farklı komutlar atamanız mümkün.

Gelelim bu farenin en güzel yanına. Bu oyuncu faresinin alt tarafında bir kapak bulunuyor. Bu kapağı çıkarttığınız zaman 3 adet metal ağırlık göreceksiniz. Üstteki ufak olanlar 3 gram, altta büyük olan ise 5 gram ağırlığa tekabül etmekte. Yani bu farenin ağırlığını 92 gramdan 103 grama kadar artırmanız mümkün kılınmış. Ağır fare severler için bu güzel bir seçenek diyebiliriz. Farenin altında ise toplamda 4 adet teflon taban bulunuyor, bu sayede farenin kaymasında bir sorun yaşanmıyor.

MSI Clutch GM08 Teknik Detaylar

 • DPI: Maksimum 4200 DPI, Kademesi Ayarlanabilir
 • Sensör: Pixart PAW-3519 Optik
 • Bağlantı: USB 2.0
 • Tarama Frekansı: 1000 Hz (1 Ms) Ayarlanabilir
 • Hızlanma: 10G
 • Tıklama Ömrü: + 10 Milyon
 • RGB Desteği: Bulunmuyor, Sadece Kırmızı
 • Kablo: 1.8 Metre Kauçuk, Altın Kaplama
 • Yazılım: BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ
 • Ağırlık: 92 Gram + Ağırlıklarla 103 Grama Kadar
 • Boyutlar: 128 x 68.5 x 40.5

Farenin tekerleğinin hemen altında duran ufak tuş aslında farenin DPI kademesini anlık olarak değiştirmenize imkan yanıyor. DPI değişimi sırasında farenin aydınlatması yanıp sönüyor ve daha farklı bir DPI seçeneğine anlık olarak geçiş yapıyor. Bu çoğu farede olan bir özellik, kullanıcılar haliyle bu özelliği seviyor.

MSI Clutch GM08 model oyuncu faresinin kutusunda ilginç bir şekilde 3200 DPI desteklediği söylenmekte. Fakat PMW PAW 3519 model sensör 4200 DPI seviyesine kadar destekleyebiliyor. Zaten yazılımda da bu değer görüntülenmekte. Sensörün genel durumuna baktığımızda giriş seviyesi olduğunu görüyoruz, zaten bu fiyatlarda üst seviye sensör beklemek abartı olabilirdi. Haliyle çok yüksek bir performans beklemek doğru olmayacaktır.

Peki MSI Clutch GM08 model oyuncu faresi nasıl bir deneyim sunuyor diyecek olursanız bu fiyat seviyesi için kabul edilebilir bir performansa sahip. Genel ergonomisi özellikle küçük-orta boy ellere sahip kullanıcılar için iyi. Sensör ise giriş seviyesi bir model fakat genel anlamda işinizi rahatlıkla görebilecek bir performansa sahip. Tabii ki üst seviye sensörlerle kıyaslanamaz bile.

Sonuç

Bugün sizler için MSI Clutch GM08 model oyuncu faresini inceledik. Özellikle bütçesi düşük olup marka bir ürün almak isteyenler için fiyat/performans diyebileceğimiz bir fare olmuş. Farenin en güzel yanı ise ayarlanabilir ağırlık desteği diyebiliriz. Bu sayede farenin ağırlığında 11 gram artırma yapabiliyorsunuz.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager 2020 gibi...

Oyun Haberleri

Nvidia’nın bulut oyunculuk platformu olan GeForce Now hizmeti ilk çıktığı zamandan beri devamlı olarak güncelleme alıyor ve kendisini geliştirmeye devam ediyor. En önemli güncellemeler...

Oyun İndirimleri

Steam platformu yıllardır oyun severlerin bir numaralı adresi oldu diyebiliriz. Çok geniş oyun kütüphanesiyle birlikte neredeyse bulamayacağınız oyun kalmadı diyebiliriz. Diğer güzel yanlarından biri...

Teknoloji Haberleri

Intel’in yeni 12. nesil işlemcileri piyasaya sürüleli aslında biraz zaman geçti. Fakat toplamda 6 adet işlemci tanıtıldı, bunlar ise “K” serisi çarpan kilidi açık...