Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Marsa Doğru Adım Adım! SpaceX, Booster7’yi Yakında Test Etmeyi Planlıyor

Starship fırlatma aracı için test prototipinin geçen ay alev almasından sonra, SpaceX nihayet güçlendiriciyi inceledi ve fırlatma alanına geri gönderdi. Starship, SpaceX’in 120 metre yüksekliğindeki roketi olup, firmanın yalnızca Mars’a mürettebatlı ve mürettebatsız uçuşlar yürütme planlarının merkezinde yer almakla kalmayıp, aynı zamanda Starlink uydu internet takımyıldızını hızla inşa etme planlarının merkezinde yer alıyor.

Şirket şu anda Boca Chica, Teksas’taki tesislerinde roketin prototiplerini inşa ediyor ve bu cephede, Booster 7’nin yörünge test uçuşu yapmaya hazır türünün ilk örneği olduğu düşünülüyor. Ancak bu roket, Temmuz ayında uygun olmayan koşullar nedeniyle üssünde bir yangın çıktığında beklenmedik bir test kazası yaşanmıştı

Temmuz Ayında Arızalanan Booster 7

SpaceX, Booster 7’nin 20 Dış Motorunu Yakında Test Edecek

 70 metre yüksekliğinde ve 33 Raptor 2 motoru tarafından desteklenen roket Starship’in Dünya yüzeyinden kaldırılmasından ve yörüngeye getirilmesinden sorumlu.

Boca Chica’dan gelen görüntülere göre, SpaceX’in güçlendiricinin motorlarını çıkardığını ve incelemeden sonra onları taktığını ileri sürdü. Bununla birlikte, şok dalgaları oluşturan ateş topu nedeniyle kaç motorun veya varsa motorların hasar gördüğü ve şirketin rokete yeni motorlar takıp takmadığı belli değil.

Şimdi, SpaceX’in başkanı Elon Musk, Twitter aracılığıyla şirketinin güçlendiriciyi incelemeyi bitirdiğini ve fırlatma alanına geri gönderdiğini doğruladı. Musk, şirketi roketi test ve montaj tesislerinden fırlatma sahasına çıkarırken, süreç yaklaşık beş saat süren canlı güncellemeler sağladı.

Booster 7 için çok önemli ve heyecan verici bir olay ise, SpaceX’in Starship’in sayısız tahrik ve diğer sistemlerini doğrulamak için 33 roket motorunun hepsini tek seferde ateşlediğini görebilecek statik ateş testi olacak. Test stantları, ısıyı ve sesi tabandan uzaklaştırmak için bir su baskın sistemi kullanıyor ve SpaceX de bu sistemi bu ayın başlarında Suborbital Pad B için test etti. Fırlatma rampası yerine, Suborbital Pedlerde statik yangın testleri yapılması planlanıyor.

SpaceX’in Kendi Geliştirdiği Fırlatma Rampası Suborbital Pad B

Şirketi Booster 7’yi piste geri döndürme konusunda ilerleme kaydettikçe, Musk da bir test uçuşu için tahminleriyle daha açık sözlü hale gelmeye başladı. Başarılı bir yörünge test uçuşunun önümüzdeki on iki ay içinde gerçekleşebileceğine inanıyor ve bu ayın başlarında bir podcast sırasında , ilk yörünge test uçuşunun önümüzdeki iki ay içinde herhangi bir zamanda gerçekleşeceğini de belirtti .

SpaceX’in yörüngesel test planları için kaç roket fırlatmayı planladığı belirsiz ve rakam öncelikle motor üretimine bağlı. Her arıza, SpaceX’in bu motorlardan düzinelercesine mal olacak bu da haliyle test eralığının biraz uzamasına neden olacak.SpaceX, Starship testleriyle tüm hızıyla ilerlerken, NASA bu ayın sonunda kendi Ay roketini fırlatmayı ve SpaceX ve Starship ile ortaklık kurarak Ay’da sürekli bir insan varlığı geliştirmeyi amaçlayan Artemis programını resmen başlatmayı planlıyor.

2003 yılında dünyaya gelen Emir Çiftci, yeni başladığı kariyerinde Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaya devam etmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

İnceleme

Fiyat/performans odaklı sistemleri gerçekten seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız İncehesap Fornax toplama oyuncu bilgisayarı da bu tanıma bir hayli uyuyor. Fakat bu sistemi özel kılan...

Teknoloji Haberleri

Nvidia, özellikle son zamanlarda çok fazla ekran kartı üretimi yapmaya başladı. Haliyle ortada şu an çok fazla model bulunuyor ve durum bazen kafa karışıklıklarına...

Oyun Haberleri

Her ay düzenli olarak kontrol ettimiz Amazon Prime üyelerinin ücretsiz olarak erişebildiği Prime Gaming, hizmetinin kullanıcılarına Aralık ayında ücretsiz olarak sunacağı oyunlar belli oldu....

Rehber

Discord platformu kısa süre içerisinde büyük başarılara imza attı diyebiliriz. Çok büyük topluluklar artık sohbet için Discord’u tercih ediyor. Haliyle günümüzde çok popüler bir...