Kilogramın Tanımlaması Resmen Değiştirildi!

Kilogramın Tanımlaması Resmen Değiştirildi!

Bilim insanları, bugün Paris’te düzenlenen Tartılar ve Ölçüler Konferansı’nda kilogramın tanımı ile ilgili karar verdi. Kilogramın bilimsel tanımı alınan kararla resmen değişiyor!

Kesinleşti: Kilogram Artık Planck Sabitiyle Ölçülecek!

1889’da ölçü birimi olarak hayatımıza giren kilogramın hesaplanmasında örnek bir ağırlık kullanılıyor. Le Grand K adı verilen ve her 40 yılda bir kontrol edilen ağırlığın 50 mikrogram, yani 50 milyonda bir ölçüsünde azaldığı tespit edildi. Bunun üzerine komitede yer alan bilimciler, geçtiğimiz haftalarda sabit bir ağırlık yerine planck sabiti* adlı büyüklüğün kullanılmasını teklif etmişti. Bugün yapılan oylamada ise teklif oy çokluğuyla kabul edildi ve kilogramın bilimsel ölçüsü resmen değiştirildi.

Diğer bağımsız ölçüm birimleri amper, kelvin ve mol’ü de etkileyen bu karar gündelik hayatı etkilemeyecek. Yani 1000 gram 1 kilogram olarak kalmaya devam edecek. Ancak nano teknolojiden uzay bilimlerine pek çok bilimsel hesaplamada önemli bir değişikliğin yaşanması bekleniyor. Dünya genelinde uygulanacak yeni ölçümlemenin, 20 Mayıs 2019’dan itibaren yürürlüğe gireceğini belirtelim.

Planck Sabiti: Foton enerjisi ile elektromanyetik dalga frekansı arasındaki orantı.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.