Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Rehber

İnternet Hızı Nasıl Ölçülür?

İnternet artık hayatımızın çok büyük bir parçası oldu. Pandemiyle birlikte evlerinde kalan halk internete iyice bağlı hale geldi. Online dersler, eğitimler falan derken yoğunluk bir hayli arttı ve bazen yoğunluk kaynaklı kopmalar, hız düşmeleri yaşanabiliyor. İşte bugünkü rehberimizle birlikte İnternet hızı nasıl ölçülür? İnternet performans testi nasıl yapılır? Şeklindeki sıkça sorulan sorulara etkili cevaplar bulacağız.

Evde İnternet Hızı Nasıl Ölçülür?

Evde internet hızını ölçmek için aslında çok sayıda alternatifiniz bulunuyor. Fakat bunlar arasında en popüler ve en basit olanlar Speedtest ve Nperf web siteleri diyebiliriz. Bugünkü rehberimizde bu iki site üzerinden ilerleyeceğiz.

Speedtest

İnternet hızı nasıl ölçülür? Sorusu sorulduğu zaman akla gelen ilk cevap Speedtest web sitesi oluyor. BURADAKİ linkten Speedtest’in web sitesine giriş yapın. Daha sonra karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Buradaki “GO” butonuna bastığınız an internet hız testiniz başlayacaktır. Bu testi yaparken internetin arka planda kullanılmadığını, kablosuz ile bağlıysanız modemin yakınında olduğunuzdan emin olun.

Bu test duruma göre 1 dakika civarlarında devam edecektir ve bittiğinde karşınıza yukarıdaki gibi bir sonuç çıkacaktır. En soldaki gecikme değerinizi MS cinsinden gösterir, bu değer özellikle online oyunlarda çok önemlidir. Ortadaki internetten veri indirme hızıdır, sağdaki ise yükleme hızıdır. Günümüzde Youtube üzerinden 1080P 60 FPS video izlemek için 10 MBPS civarlarında bir internet yeterlidir. 10 MBPS internet ile saniyede 1.1-1.2 MB civarlarında bir indirme yapabilirsiniz.

Nperf

İnternetin performansını ölçmek için popüler web sitelerinden bir diğeri ise NPERF diyebiliriz. BURADAKİ linkten ilgili web sitesine ulaşabilirsiniz. Siteye giriş yaptığınız zaman yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Sağdaki kırmızı ok işaretindeki seçenek işaretli olsun. Daha sonra soldaki “Testi başlat” butonuna basarak hız testini başlatabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz gibi internetin arka planda kullanılmadığından emin olun.

Test bittikten sonra yukarıdakine benzer bir ekranla karşılaşacaksınız. Altta test sonuçlarını görüyor olacaksınız. Bizim yaptığımız hat ADSL olduğu için düşük değerler alıyoruz. 9 MBPS civarlarında bir indirme ve 0.60 civarlarında bir yükleme hızına ulaştık. Gecikme değeri ise 15 MS olarak ölçülmüş.

Dünya İnternet Hızı Sıralamasında Türkiye Kaçıncı Sırada?

Evde İnternet Hızı Kaç Olmalı?

İnternet hızı nasıl ölçülür? Sorusuna yanıt bulduk ve farklı alternatifleri sizlere sunduk. Peki bu sonuçlar bize ne anlatıyor diyecek olursanız kısaca açıklayalım. Eğer ADSL bir internet kullanıyorsanız bakır kablolarla internete bağlısınız demektir ve maksimum olarak 16 MBPS civarlarında bir hız alabilirsiniz. Fakat günümüzde bu değerleri ADSL ile görmek mucize diyebiliriz.

VDSL kullanıyorsanız normal durumlarda 20-100 MBPS aralığında bir hız alacaksınızdır. Fiber internet ise aslında çok yüksek hızlara ulaşabiliyor, fakat ülkemizde ortalamada 100 MBPS hız sunulabiliyor. 100 MBPS bir hız ile saniyede 12 MB civarlarında indirme yapabilirsiniz, bu hız normal bir kullanıcı için gayet iyidir.

Ben internetten yayıncılık yapmak istiyorum diyorsanız burada upload, yani yükleme hızınız devreye girer. Günümüzde kaliteli bir yayın yapmak için stabil olarak 6 MBPS üzerinde yükleme hızlarına sahip olmanız gerekiyor. ADSL altyapıyla yayıncılık yapmak imkansız diyebiliriz. Durumu özetleyecek olursak tabii ki çok yüksek hızlar almak isteriz fakat basit işler yapacak bir ev kullanıcısı için 35 MBPS hız gayet yeterlidir.


 

Bugünkü rehberimizde; “İnternet hızı nasıl ölçülür?”, “İnternet hız testi nasıl yapılır?”, “Evde internet hızı kaç olmalı?” gibi sorulara açıklık getirdik. Bu konularda aklınıza takılan şeyleri yorum yazarak bizleri sormayı unutmayın.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

2 Yorumlar

2 Comments

 1. Gökhan

  May 4, 2021 at 05:34

  Mehmet bey bazı hatalar var 1 MBPS ile Mbps arasında önemli fark vardır.Güzel bir rehber denilebilir.

  • Mehmet Yılmaz

   May 4, 2021 at 13:40

   Sağ olun, fakat anlamadığım şey 1 MBPS ile Mbps farkı kısmı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games’in ücretsiz oyun akımı son zamanlarda gerçekten çok büyük bir gündem yaratıyor. Fakat ücretsiz oyun verme işini yine yıllardır yapan Humble Bundle ise...

Rehber

Windows 11 sızıntısı kısa sürede büyük gündem oldu tahmin edebileceğiniz gibi. Haliyle insanlar yeni Windows 11 nasıl kurulur? Windows 11 kurulumu nasıl yapılır? Gibi...

Teknoloji Haberleri

Teknoloji odaklı üretim faaliyetlerini etkisi altına alan küresel çip krizi, dev şirketleri yeni çözümler bulmaya itiyor. Son olarak grafik birimi üreticisi NVIDIA, ticari ömrünü...

Sistem Tavsiyeleri

Günümüzde sistem toplama dendiği zaman akıllara maalesef çok yüksek bütçeler gelebiliyor. Ekran kartı stoklarının azalması, kur fiyatlarının artması falan derken düzgün bir sistem toplamak...