Intel, Uzun Süre Sonra İşlemci Soğutucusunu Yeniledi!

17192

Intel, Uzun Süre Sonra İşlemci Soğutucusunu Yeniledi!

Intel’in pek çok işlemci modeliyle birlikte sunduğu stok soğutucular, geçtiğimiz 10 yıl içinde çok az değişime uğradı. Genelde aşırı yük altında verimsiz olduğu için eleştiri konusu olan soğutucu tasarımı uzun süre sonra nihayet kapsamlı bir değişikliğe uğradı. 10. nesil Comet Lake serisi işlemcilerle gelen yeni Intel stok soğutucu ile ilgili detaylar haberimizde!

Intel’in Stok İşlemci Soğutucusuna Güncelleme Geldi!

Geçtiğimiz günlerde satışa sunulan Comet Lake serisi işlemcileri satın alan kullanıcılar, stok soğutucu tasarımının değiştiğini fark etti. Geleneksel soğutucu ile arasında büyük görsel fark bulunan yeni soğutucular, artık gümüş-siyah renk yerine sadece siyah renkli bir gövde ile geliyor. Hatta bu noktada tasarıma bütünlük sağlanması için markanın logosu artık etiket değil, doğrudan baskı şeklinde yer alıyor.

intel stok soğutucu


Bunu da Okuyabilirsiniz: Ryzen 5000 Serisi AM4 Desteğine Devam Edebilir!


7 bıçaklı fan yapısı korunurken, daha önce açıkta olan bağlantı kabloları siyah kılıf ile toplanarak gizlenmiş. Ancak stok fan kullanıcılarının en büyük şikayetlerinden biri olan plastik vidalarda herhangi bir iyileştirilmeye gidilmemiş. Bilindiği üzere termal macun değişiminde bu vidalar sık sık kırılıyor. AMD’nin çözümünde ise vidaların uç kısmı doğrudan anakartın arkasına sabitleniyor.

Intel işlemciler ile gelen yeni stok soğutucuların performans tarafında ise kayda değer bir fark yaratması beklenmiyor. Zira mevcut ısı bloğu ve termal macun yapısı bu tasarımda da korunuyor. Son olarak güncellenen tasarımın, kutusundan stok fan çıkmayan K serisi hariç bütün 10. nesil işlemcilerin yanında geleceğini belirtelim.

KAYNAKWccftech.com
24 yaşında olan Batuhan Karalar, güncel teknoloji haberlerini Donanım Arşivi takipçileriyle buluşturmaktadır. Uzun süredir Donanım Arşivi bünyesinde haber ve içerik editörlüğü yapan Karalar'ı aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

31 YORUMLAR

    • Arkadaşlar görünüşü aynı yada daha kötü olabilir ama arka tarafta soğutma boşlukları sayesinde eski stok soğutucusundan %10-15 arası serin soğutmayı sunacağına inanıyorum

      • İntel bıraksın kardeş %15 ben vereyim onlara milleti düdüklemekten vazgeçsin yeni işlemciler bile aynı alt yapı teknoloji ufak kandırmaca değişiklik yapmış

  1. Ben de iyi bir şey çıkacak sandım sadece siyaha boyamışlar gibi gözüküyo. Umarım göründüğünden daha iyi bir performansı vardır. Rekabet olsun birazcık

  2. Bence intel işlemci soğutucuları söküp takmak çok uğraştırıyor bazen uçları kırılıyor keşke vidalı birşeyler yapsalarmış.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin