Huawei’nin İşlemci Sıkıntısı Yaşayacağı Doğrulandı!

63

Çinli teknoloji devi Huawei’nin yaşadığı zorlukları çözmesi için kısıtlı bir zamanı bulunuyor. Tedarik zinciri kilitlenen markanın, elindeki donanım stoklarını önümüzdeki yılın sonlarına kadar tüketebileceği belirtiliyordu. Ancak ortaya atılan son iddialara göre bu tarih sanıldığından daha erkene çekilmiş olabilir!

Flaş İddia: TSMC, Huawei İçin Yeterli İşlemci Üretemedi!

ABD’nin Huawei için uyguladığı son ticari kısıtlama, markanın Kirin işlemcilerini üreten TSMC ile 15 Eylül tarihine kadar çalışabileceğini gösteriyordu. Bu süre geçtiğimiz günlerde sona erdi ve Huawei’nin pek çok kilit donanım parçasına erişimi engellenmiş oldu. Duruma karşı acil durum planını devreye alan Huawei, orta vadede üretim planlarını etkilemeyecek kadar ürün stoku yaptıklarını belirtiyor.

Çin kaynaklı bazı bilgiler ise yapılan stok miktarının, belirlenen hedeflerin çok altında kaldığını iddia ediyor. Bilindiği üzere Huawei, kısıtlamalardan önce erken davranmış ve TSMC firmasına 15 milyon adet Kirin 9000 yonga seti siparişi vermişti. Son bilgilere göre siparişi zamanında yetiştiremeyen TSMC, 15 Eylül’e kadar yalnızca 8.8 milyon işlemci teslim edebildi. Bu da hedeflenen işlemci miktarından yaklaşık %40’lık oranda bir kayıp yaşandığını gösteriyor.

Huawei Tüketici Elektroniği CEO’su Richard Yu, sorunların çözülememesi durumunda Kirin 9000’in markanın son amiral gemisi işlemcisi olacağını belirtiyor. Hatta uygulanan yasağa takılmadan Huawei’ye mobil işlemci tedarik edebilecek herhangi bir üretici de bulunmuyor. Kirin 9000’in güç vereceği Huawei Mate 40 serisi için nasıl bir çözüm izleneceği ise şimdilik gizemini koruyor.

1996 İstanbul doğumlu olan Batuhan Karalar, teknoloji ve otomobil odaklı pek çok web sitesinde uzun yıllar editörlük yapmıştır. Karalar, son olarak Donanım Arşivi internet sitesinde güncel ve ilgi çekici teknoloji haberlerini okurlar ile paylaşmaktadır. Anadolu Üniversitesi İİBF mezunu olan Karalar, teknoloji editörlüğünün yanı sıra girişimcilik alanında da çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Editörümüzü aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin