HP PAVILION 15 NOTEBOOK İNCELEMESİ

Yeni incelememizin konuğu dünyanın en büyük notebook üreticilerinden biri olan HP’nin özel tasarımı ve sağlamlığıyla dikkat çeken yeni modeli olan Pavilion 15 oluyor. Cihaz gündelik ofis işlemleri, internet gezintisi ve ufak tefek oyunlar için biçilmiş kaftan. Bang & Olufsen ile ortakalaşa geliştirilmiş ses sistemi ve özel menteşe tasarımı ile gerçekten premium bir hissiyat uyandırıyor.

TASARIM

Cihazın genel tasarımına baktığımızda bizi metalik renkler karşılıyor. Tasarım dili olarak HP’nin yıllardır oturttuğu tasarımı görmek rahatlıkla mümkün. Cihazın ekran çerçevesi plastik olarak tercih edilmiş. Cihazın klavye yatağı hariç full plastik olduğunu söylemeden geçmeyelim. Ama bu kaliteli bir hissiyat sunmayı başarmış. Ayrıca üst kapaktaki parlak mavi renk oldukça iyi seçilmiş.

Cihazın klavye yatağına baktığımızda bizleri gümüş renkte metal kısım karşılıyor. Bu kısım tasarım olarak kesinlikle çok başarılı olmuş, ayrıca aydınlatmalı numeric klavye kullanılması iyi düşünülmüş bir detay. Cihazın touch pad’i ise gündelik işler için oldukça iyi işler çıkarmayı başarıyor. Üst kısımda ise bize Bang & Olufsen stereo hoparlörler göz kırpıyor.

Cihazı diğerlerinden ayıran bir kısım ise kesinlikle özel menteşe tasarımı oluyor. Cihazın kapağını açtığınız zaman özel kıvrımlı kısım alta gelerek cihazı yükseltiyor ve daha verimli bir soğutma sunmayı başarıyor.

Cihazın alt kısmına baktığımızda maalesef herhangi bir yükseltme yuvası göremiyoruz. Cihazın donanımlarına erişmek için alt kısmı komple sökmeniz gerekiyor. Bu kısımda bu kapaklardan olsa daha iyi olurdu.

Cihazın sol kısmına baktığımızda bizleri soldan sağa, Kensington kilidi, Gigabit Ethernet, USB 3.1 Type-A (Gen1) USB 3.1 Type-C (Gen1) ve kombo kulaklık çıkışı karşılıyor. Cihazın USB portlarının güncel bir teknoloji olan USB 3.1 ile donatılması güzel düşünülmüş.

Cihazın sağ tarafı ise biraz daha sade tutulmuş. Burada DC güç girişi, DVD Writer, USB 3.1 Type-A (Gen1), SD kart okuyucu ve bildirim ışıkları karşılıyor. Ayrıca cihazın kenar kısımlarının ince tutulması tasarıma güzel bir hava katmış.

TEKNİK DETAYLAR

İşletim Sistemi: Windows 10 Home
İşlemci: Intel i5-8250U 1.6 GHz Taban, 3.4 GHz Turbo, 4 Çekirdek 8 İzlek, 6 MB Cache (15 W TDP)
Bellek: 8 GB 2400MHz DDR4
Depolama: 1 TB 5400 RPM SSHD (8 GB), (Darbe Korumasına Sahip)
Ekran Kartı: Nvidia Geforce GT 940MX 2 GB DDR3
Ekran: 15.6 İnç Mat IPS Full HD
Bağlantı: Gigabit Ethernet, Intel 802.11b/g/n/ac, Bluetooth 4.2
Pil: Dahili 3 Hücre 41 W/H Hızlı Şarj Destekli (Ortalama 9 Saat Kullanım)
Ses: Bang & Olufsen Stereo
Ağırlık: 2.02 KG
Boyutlar: 37,8 x 25,21 x 2,25 cm

CİHAZIN PERFORMANS TESTLERİ

Bilgisayarın saf işlemci gücünü ölçen bir test programı olan Cinebench R15 testimizde Pavilion 15, 532 CB skor almayı başardı. İşlemci U serisi olduğu için maalesef TDP sınırına takılıyor. Bu sınıra takılmasa daha yüksek sonuçlar alabileceğini düşünüyoruz.


Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu laptop oyun için tasarlanmadığı için testlerimizi biraz daha mütevazi ayarlarda yaptık. Rainbow Six Siege testinde Full HD çözünürlükte maalesef tam olarak akıcı bir oyun deneyimi yaşayamadık. 720P ayarlarda ise oyun gerçekten akıcı ve zevkli bir hal almayı başardı.

Cihazları tam anlamıyla işkence testine sokan bir program olan Prime95’de yaptığımız stress testinde ise cihaz maksimum olarak 65 derece civarlarında seyretti. Ayrıca bu sıcaklığı klavye bölümüne çok az derecede yansıtarak kullanıcısı rahat ettirmeyi başarıyor.

SONUÇ

HP, bizlere şık tasarımlı ve güncel donanımlı bir cihaz sunmayı hedeflemiş. Bu iddiasını özel Bang & Olufsen ile ortaklaşa geliştirilen ses sistemi, kaliteli IPS ekran ve uzun ömürlü bataryasıyla kanıtlamış. Cihaz, performans seviyesinde ise giriş seviyesi kullanıcılar ve E-Spor oyuncuları için iyi bir iş çıkartıyor.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin