HP OMEN 15-DH0013NT OYUNCU DİZÜSTÜ BİLGİSAYARI İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde alüminyum kasası, güçlü donanımı ve başarılı ses performansıyla öne çıkan HP Omen 15-DH0013NT oyuncu dizüstü bilgisayarı bulunuyor. Mobil tarafta i7-9750H gibi çok güçlü bir çözümü RTX 2060 ekran kartıyla birleştiren bu cihazın Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 gibi farklılık yaratacak özellikleri de bulunuyor.

TASARIM

Cihazın tasarımına baktığımızda diğer Omen cihazlara benzer bir tasarım dilinin devam ettiğini görüyoruz. Ekranın yan çerçeveleri bir hayli ince tercih edilirken ekranında altında kalan çerçeve ise kavisle birlikte biraz kalın kalabiliyor. Fakat rahatsız edici düzeyde olduğunu söyleyemeyiz. Cihazın üst çerçevesinde ise HP’nin şaşırtıcı derecede başarılı olan bir kamerası bulunuyor.

 

Cihazı çevirip arka kapağına baktığımızda bizleri oldukça şık bir tasarım karşılıyor. X şeklinde çizgisi olan arka kapağın fırçalı alüminyum kasası gerçekten çok şık duruyor. Kapağın hemen üst kısmındaki Omen logosu ise boyut ve konum olarak oldukça iyi düşünülmüş.

Cihazın alt tarafına geldiğimizde yine alüminyum bir gövde görüyoruz. Köşelerdeki geniş kauçuk tabanlar cihazın zemine çok daha iyi yapışmasını sağlıyor. Onun haricinde burada hoparlör açıklıklarını ve 2 adet fanın hava aldığı oldukça geniş havalandırma ızgarasını görüyoruz.

Cihazın klavye yatağına geldiğimiz zaman ise yine alüminyum bir gövde görüyoruz bu güzel. 15.6 İnç boyutunda olan bu cihazda oldukça geniş, rahat bir numerik klavye kullanılması gerçekten çok iyi olmuş. Klavyenin 4 bölge aydınlatmasını ise Omen Command Center yazılımı ile kolaylıkla düzenleyebiliyorsunuz.

Cihazda sıcak havanın tahliyesi için 2 adet ince görünümlü havalandırma ızgarası bulunuyor. Bu ızgaralar oldukça ince gibi görünüyor fakat soğutma performansına nasıl bir etkisi bulunuyor buna incelememizin ilerleyen kısımlarında değineceğiz.

Cihazın sol tarafına baktığımızda ince yapının devam ettiğini görüyoruz. Buradaki giriş çıkış birimleri ise şöyle; DC güç girişi, Gigabit Ethernet, HDMI, 2 x USB 3.1 Gen1, Mini DisplayPort 1.4, Thunderbolt 3 destekli Type-C ve son olarak kulaklıklarınız için kombo jak.

Cihazın sağ tarafı ise sola oranla biraz daha sade kalmış. Havalandırma ızgarasının hemen yanına USB 3.1 Gen1 portu ve en solda ise SD Kart okuyucu konumlandırılmış.

TEKNİK DETAYLAR

 • İşletim Sistemi: Windows 10 Home
 • İşlemci: Intel i7-9750H (Boost 4.50 Ghz, 6 Çekirdek 12 İzlek)
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 2060 6 GB GDDR6
 • Ekran: 15.6 İnç FHD (1920×1080) 144 Hz Mat IPS
 • Bellek: 16 GB DDR4 2666 MHZ
 • Depolama: 256 GB M2 NVMe SSD, 1 TB 7200 RPM HDD
 • Kablolu Bağlantı: Gigabit Ethernet
 • Kablosuz: Wi-Fi 6 AX 200 (Gigabit), Bluetooth 5.0
 • Klavye: 4 Bölge RGB
 • Kamera: HP Wide Vision HD
 • Ses: Bang & Olufsen Stereo, DTS:X, Stereo Mikrofon
 • Adaptör: 200W
 • Batarya: 69 WH
 • Boyutlar: 36 x 26 x 2,04 cm
 • Ağırlık: 2,63 KG

Tıpkı diğer firmalarda olduğu gibi Omen’in de kendisine özgü bir kontrol programı bulunuyor. Omen Command Center yazılımı ile çeşitli performans modlarını değiştirebilir, cihazın sıcaklık değerlerini görebilirsiniz ve aydınlatmaları ayarlamak gibi çeşitli işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Cihazın IPS paneli tahmin edebileceğiniz gibi oldukça geniş bakış açıları sunabiliyor. Renk gösterme kabiliyeti bir hayli yeterli, film izlemesi dizi izlemesi keyifli oluyor. Oyunlardaki performansı ise 144 HZ tazeleme hızı ile bir hayli akıcı ve eğlenceli.

CİHAZIN PERFORMANS TESTLERİ

Bang & Olufsen imzalı ses sistemi tahmin edebileceğiniz gibi iyi işlere imza atıyor. Stereo bir kuruluma rağmen ses yüksekliği iyi düzeyde, sesler temiz yani genel olarak oldukça başarılı bir ses performansı var.

Cihazın depolama performansı ise çoğu kullanıcı için fazlasıyla yeterli düzeyde. Saniyede 2600 MB seviyelerine varan okuma, 1600 MB seviyelerine varan yazma hızları oldukça yüksek ve tatmin edici düzeyde.

Oyun testlerine geldiğimiz zaman ise Metro Exodus’da 1080P Ultra ayarlarda görüldüğü gibi 80 FPS değerini geçen oldukça yüksek FPS değerleri alabiliyoruz.

PUBG testine geldiğimiz zaman yine 1080P çözünürlükte ve yüksek grafik ayarlarında 120-130 FPS’e varan çok yüksek değerler görebildik. Buradaki en büyük pay tabii ki RTX 2060 ekran kartında bulunuyor.

Sıcaklık değerleri ise şaşırtıcı derecede iyi. Ekran kartı 70 derece dolaylarında kalabilirken işlemci ise 80 derece gibi değerlerde kalabiliyor. Rakiplerinin 95 dereceleri gördüğünü düşünürsek bu değerler gerçekten iyi!

SONUÇ

Cihaz alüminyum gövdesi ile bir hayli şık ve sağlam görünüyordu. Ayrıca IPS ekranı, Bang & Olufsen imzalı ses sistemi ile film, dizi gibi içerikler için bir hayli uygundu. Bütün bunların yanı sıra cihazdaki i7-9750H işlemcisine rağmen sunduğu soğutma performansı gerçekten başarılıydı.

 

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin