HKC G32 Curved Monitör İncelemesi

HKC G32 Curved Monitör İncelemesi

Bu gün Gearbest’ten almış olduğumuz harika bir oyuncu monitörünü sizler için detaylıca inceleyeceğiz. Çin’nin büyük firmalarından biri olan HKC, bir çok firma için monitör üreten oldukça ünlü bir firma.

32″ boyutunda olan ve yüksek teknik özelliklerine sahip olan bir oyuncu monitörü ile karşı karşıyayız. Bizi oldukça heyecanlandıran bu monitörün en güzel tarafı kavisli bir ekrana sahip olması. Ant Gaming (E-Spor Takımı) ile birlikte tasarlanan bu monitörün tam ismi ise HKC G32 Curved Monitör.

Lafı daha fazla uzatmadan gelin önce teknik özelliklerine, sonra tasarımına ardından ise deneyimlerimizi sizlere aktaracağız.

Teknik Özellikler

Aşağıda, HKC G32‘nin tüm teknik özelliklerini sizlere sunacağız, bakalım cihaz bize hangi özellikleri sunuyor ve bu sunduğu özellikler, cihazı ne kadar iyi yapıyor.

 • Çözünürlük: 1920×1080 | FullHD
 • Ekran Boyutu: 31.5″
 • Tazeleme Hızı: 144 Hz
 • Tepkime Süresi: 4 ms
 • Panel: VA
 • Parlaklık: 300 cd/m2
 • Statik Kontrast Oranı: 3000:1
 • Giriş/Çıkış
  1x HDMI | 1x DVI-D | 1x DisplayPort
 • Eğrilik Açısı: 1800R
 • Görüş Açısı: 178° (H) / 178° (V)
 • AMD FreeSync Teknolojisi: Var
 • Bluelight Filter Teknolojisi: Var
 • Flicker Free Teknolojisi: Var
 • Dahili Hoparlör: Yok
 • Pivolt Özelliği: Yok

Yukarıda bulunan özelliklere baktığımızda, karşımızda öyle basit özelliklere sahip bir cihazın durmadığını kolaylıkla anlayabiliyoruz.

31.5″ lik bir boyuta sahip olan cihaz FullHD çözünürlük sunuyor. 31.5″ boyutunda olan bu ekran, VA panel ile geliyor. Monitörün parlaklık değeri ise 300 cd/m2. Ortalamanın üstünde bir değer sunuyor. Monitörün ppi değerine bakacak olursak, 69.93ppi. FullHD ve yaklaşık 32″ olunca, ppi değeri biraz düşük oluyor.

31.5″ lik bu devasa ekran 1800R’lık bir eğime sahip. HKC G32, 178° (H) / 178° (V)‘lik bir görüş açısı sunuyor. 178°’lik bir açının oldukça iyi bir değer olduğunu belirtelim.

Oyuncu monitörü olduğunu söylemiştik ve firma burada 144Hz’lik bir tazeleme hızını bizlere sunmuş. Eğer monitör 1080p olmasaydı, 2K veya 4K olsaydı monitör bizlere 144Hz tazeleme hızı sunamayacaktı. Bunun yanı sıra firma VA panel kullanmış ve 4ms’lik bir tepkime süresini bizlere sunuyor. Oyuncu monitörü demiştik, peki neden 1 ya da 2 ms değil de 4 ms ? Hemen açıklayalım, firma bizlere Curved bir ekran sunuyor ve VA penel kullanıyor. İşte bu yüzden 4ms’lik bir tepkime süresine sahip.

Monitörün görüntü girişlerine bakacak olursak, günümüzde kullanılan popüler görüntü girişlerini bünyesinde bulunduruyor. 1x HDMI, 1x DVI-D ve 1x DisplayPort bulunuyor. Cihazda hoparlör bulunmuyor, bunu da belirtmekte fayda var.

Teknolojiler

AMD FreeSync Teknolojisi: AMD Radeon markalı bir ekran kartına sahipseniz, HKC G32 ile ekran kartı senkronize bir şekilde çalışıyor ve oyun sırasında ekran yırtılmaları, yavaş kare akışı, ekran takılmaları ve gecikmeler minimum düzeye indiriliyor.

Bluelight Filter Teknolojisi: Gözlerimize zararlı olan mavi ışıkları filtreleyerek bizlere sunuyor. OSD menüsüne girerek dört farklı filtre seçeneğinden birini seçebilirsiniz.

Filcker Free Teknolojisi: Ekrandaki ledlerin titreşimini minimuma indirerek gözlerinizin yorulmasını azaltarak daha rahat bir kullanım deneyimi elde ediyorsunuz.

Tasarım

Genel olarak cihazın tasarımına bakacak olursak, oldukça şık bir görüntüye sahip. Cihaza ön taraftan baktığımızda, Curved bir ekrana sahip olması, ince çerçeve ile gelmesi ve monitörün ayağının tasarımının bu şekilde olması cihazın görünüşünü oldukça güzel yapmış.

Monitöre yan taraftan baktığımızda siyah ve kırmızı renkleri kullanarak hoş bir tasarım ile karşılaşıyoruz. Burada bulunan bu şık ayak, bizlere pivolt özelliği sunmuyor. Ve ayaklarının masaya bastığı kısımda cihazı döndürmeniz için herhangi bir disk yok. Bunlar cihazın eksi hamleleri. En azından, aşağı-yukarı bir ayarlamaya sahip olsaydı çok iyi olurdu.

Arkasına baktığımızda ise, burada da siyah ve kırmızı renkler kullanılmış. Sert ve keskin bir tasarım ile arka taraf güzelleştirilmiş. Bu kısımda Ant Gaming yazısını görüyoruz. Ayak kısmına baktığımızda ise daha önce söylediğimiz gibi oldukça şık lakin bu kısımda kablo toplama adına bir şey bulunmuyor.

HKC G32‘nin görüntü girişleri yukarıda gördünüz gibi konumlandırılmış. DVI-D, HDMI ve DisplayPort yuvalarını görüyoruz. Bu arada cihazda UBS girişi ya da JAK girişinin bulunmadığını belirtelim.

Monitör bünyesinde bir çok mod barındırıyor. Bu modlar arası geçiş ve monitörün çeşitli ayarlarını, HKC G32‘nin sağ alt tarafında bulunan 4 tuş sayesinde yapıyorsunuz. Menüye girdiğiniz taktirde bir çok şeyi kolaylıkla buradan yönetebiliyorsunuz.

HKC G32‘nin bir oyuncu monitörü olduğunu söylemiştik. HKC burada işte bu yüzden bizlere, iki güzel özellik sunuyor. Bunlardan biri kendi FPS ölçeri, diğeri ise nişangah eklemesi. Yani oyun oynarken elinizin altında oldukça güzel iki özellik bulunuyor.

Fiyat

Monitörün bütün özelliklerine, tasarımına değindik. Peki bu güzel Curved oyuncu monitörünün fiyatı nedir? Gearbest’te şuan 1900TL civarına ürünü satın alabiliyorsunuz ve bu ürün oldukça iyi bir kargo şirketi olan Aramex ile geliyor. Yaklaşık 1 hafta içinde ürünün elinize ulaştığını belirtelim.

Burada, siz değerli takipçilerimiz için Gearbest’ten özel indirim kodu aldık. Eğer bu cihazı almak isterseniz 1900TL’ye değil, 1700TL’ye alabiliyorsunuz. KOD: DAHKC1222. Bu kod ile daha ucuza alabilirsiniz, 15 adet ile sınırlı olduğunu söylemekte fayda var.

Dilerseniz ürünü GearBest linkine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Genel olarak cihazı değerlendirmek gerekirse, HKC bizlere oldukça iyi bir monitör sunmuş. Hem Curverd bir ekran, hem 31.5″ lik devasa bir ekran, üstelik 144Hz sunuyor. Yani oyuncular için üst seviye bir monitörü bizlere sunuyor. Tek eksi yönü 4ms tepkime süresine sahip olması, onun da nedenini yukarıda açıklamıştık. Genel olarak 1800R’lı bu monitör hem teknolojik özellik olarak hem tasarım olarak bizlerin beğenisini kazandı.

Teknoloji kısmında, olmazsa olmaz dediğimiz iki güzel teknolojiyi yanında getiriyor. Bunlardan biri, Bluelight Filter Teknolojisi, diğeri ise Filcker Free Teknolojisi. Bunların haricinde, HKC G32’de AMD FreeSync Teknolojisi mevcut. Bunları bünyesinde barındırması oldukça iyi olmuş.

Fiyat kısımında ise, bu özelliklere göre oldukça iyi bir fiyat ile karşımızda. 23.12.2017 tarihinde Gearbest’ten1900TL’ye satın alabiliyorsunuz. Yukarıda paylaştığımız indirim kodu ile şuan 1700TL’ye almanız mümkün.

 

 

İstanbul Üniversitesinde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği okuyorum. Öğrenimim ile alakası olmasa da çocukluğumdan beri bilgisayara olan ilgim beni bir miktar bu sektöre itti. Bu sektörde aktif olarak 3-4 yıldır çalışıyorum ve birden fazla yayında yazılı ve videolu içerik ürettim. Editörlük haricinde PR sektöründe aktif olarak çalışmalarım bulunmakla beraber Donanım Arşivi'nde Proje Geliştirme ve Editör olarak sizlerleyim.