Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Rehber

Harddisk Performans Testi Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz günlerde SSD performans testi nasıl yapılır şeklindeki rehberimizi yayınlamıştık. Şimdi ise harddisk performans testi nasıl yapılır buna değineceğiz. Harddiske hız testi yapmak tahmin edebileceğiniz gibi SSD’lere performans testi yapmaktan pek farklı olmayacaktır. Fakat bu soruyu merak edenler için cevap bulmayı hedefledik.

HDD Sağlık Testi Nasıl Yapılır?

Harddisk performans testi nasıl yapılır? Sorusuna geçmeden önce HDD’ye sağlık testi yapmanızda fayda var. HDD’lerin sağlığını direkt olarak göremeyebilirsiniz. HDD sağlığını öğrenmenin en mantıklı yolu bad sector, hata taraması yapmaktır. Diskler sektörden oluştuğu için eğer zarar gören bir sektör varsa bunları tespit etmeniz gerekiyor. Oldukça uzun süren bir taramayla birlikte diskte fiziksel, yazılımsal bir bad sector olup olmadığını nispeten yüksek bir doğrulukla öğrenebiliyorsunuz!

HDD’lerinize sağlık testi yapmak için kullanabileceğiniz en basit ve popüler programlardan biri HD Tune kesinlikle. Hata taraması özelliği sayesinde diskinize derinlemesine bir bad sector taraması yapıyor. HD Tune uygulamasını BURADAKİ link üzerinden indirip kurunuz.

Daha sonra programı açın, sol üstten HDD’nizi seçmeyi unutmayın. Daha sonra “Error Scan” yazan kısmı seçin. Daha sonra sağdaki “Start” butonu ile taramayı başlatabilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce “Quick scan” tikinin kaldırılmış olduğundan emin olun, çünkü hızlı taramada çok hatalı sonuçlar çıkabiliyor. Diğer bir konu ise bu testi eğer sistem diskinize yapıyorsanız sisteminiz bir hayli yavaşlayabilir. Ayrıca diskinizin boyutu ve hızına göre tarama süresi iyice uzayabilir, sabırlı olmanız şart!

Bu test saatlerce sürebilir. Test bittiğinde bütün kutucukların yeşil olması gerekiyor. Eğer kırmızı kutucuklar varsa yüksek ihtimalle diskinizde bad sector var demektir. Fiziksel bad sectorlerin tamiri mümkün değildir, sadece o bölümü kapatarak diski kullanabilirsiniz fakat bu da kısıtlı bir çözümdür.

Harddisk Hız Testi Nasıl Yapılır?

HDD’nize hız testi yapmak için aslında çok fazla yazılım bulunuyor. Fakat en basitleri ve en doğru sonuç verenleri tercih etmenizde fayda var. Biz bu rehberimizde HD Tune ve CrystalDiskMark yazılımlarını göstereceğiz. Eğer içinize sinmezse iki yazılımla da test yapabilirsiniz, bu konuda bir engel yok tabii ki.

HD Tune İle HDD Hız Testi Yapmak

  • HD Tune programını indirin
  • HD Tune programını kurun ve çalıştırın
  • Sol üstten ilgili diski seçin
  • “Benchmark” sekmesine gelin
  • Ardından sağ üstteki “Start” butonuna basın ve HDD performans testi başlasın!

Gelelim harddisk performans testi nasıl yapılır konusuna. Aslında yukarıda belirttiğimiz “HD Tune” yazılımı bu işlemi yapabiliyor. Yine aynı şekilde programı açıp “Benchmark” sekmesine gelin. Sağ üstten “Start” tuşuna bastığınız zaman okuma hızı testi başlayacaktır. Bu test sırasında bilgisayarınızda iş yapmamanız gerekiyor, aksi takdirde yanıltıcı sonuçlar alabilirsiniz.

CrystalDiskMark İle HDD Hız Testi Yapmak

HDD’nize hız testi yapabileceğiniz programlardan bir diğeri ise tabii ki CrystalDiskMark yazılımı. Aslında SSD’lerde de bu yazılım sıkça kullanılmakta. CrystalDiskMark yazılımını BURADAKİ linkten ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Yazılımı kullanmak çok kolay, kurulumu yaptıktan sonra yazılımı açın. Ok işaretiyle gösterdiğimiz bölümden testin yapılacağı diski seçin ve sol üstteki “All” butonuna tıklayın. Diskinizin hızına göre bu işlem 3-4 dakika kadar sürecektir. Daha sonra sol tarafta saniyedeki okuma hızı, sağ tarafta ise yazma hızını göreceksiniz.


Bugünkü rehberimizde harddisk performans testi nasıl yapılır? HDD’ye hız testi nasıl yaparım? Gibi soruları yanıtlamış olduk. Eğer aklınıza takılan bir kısım varsa hemen alttaki yorum yap butonuyla bize soru sorabilirsiniz.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games’in ücretsiz oyun akımı son zamanlarda gerçekten çok büyük bir gündem yaratıyor. Fakat ücretsiz oyun verme işini yine yıllardır yapan Humble Bundle ise...

Rehber

Windows 11 sızıntısı kısa sürede büyük gündem oldu tahmin edebileceğiniz gibi. Haliyle insanlar yeni Windows 11 nasıl kurulur? Windows 11 kurulumu nasıl yapılır? Gibi...

Teknoloji Haberleri

Teknoloji odaklı üretim faaliyetlerini etkisi altına alan küresel çip krizi, dev şirketleri yeni çözümler bulmaya itiyor. Son olarak grafik birimi üreticisi NVIDIA, ticari ömrünü...

Sistem Tavsiyeleri

Günümüzde sistem toplama dendiği zaman akıllara maalesef çok yüksek bütçeler gelebiliyor. Ekran kartı stoklarının azalması, kur fiyatlarının artması falan derken düzgün bir sistem toplamak...