Google’dan Şok: Huawei Artık Android Kullanamayabilir!

Google’dan Şok: Huawei Artık Android Kullanamayabilir!

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları son dönemde teknoloji dünyasını allak bullak etti. Trump’ın geçtiğimiz günlerdeki hamlesinin ardından Google da Huawei cephesini etkileyecek şok bir adım attı!

Teknoloji Dünyasında Şok: Huawei, Android Ekosisteminden Çıkartıldı!

ABD Başkanı Donald Trump, bu hafta içerisinde ulusal acil durum ilan etmişti. Ulusal güvenlik riski taşıdığı gerekçesiyle ithal telekom ekipmanlarının kullanımını yasaklayan bu durum, şüphesiz ki bu adımıyla Huawei’yi hedef aldı. Zira Çinli telekomünikasyon devi 5G teknolojisi üzerinde ciddi anlamda yatırım yapıyor. Henüz bu acil durum kararının etkisi geçmemişken, Google’dan şok yaratacak bir adım geldi.

Reuters’ın haberine göre Google, en büyük iş ortaklarından biri olan Huawei’yi kara listeye aldı. Bu kapsamda Huawei artık yeni telefonlarını Android işletim sistemi yüklü olarak satışa sunamayacak ve halihazırdaki telefonlarına sistem güncellemesi veremeyecek. Ayrıca AOSP kapsamındaki bu cihazların Play Store ve diğer Google uygulamalarına erişiminin kesilmesi de söz konusu.

Google ve Huawei cephesi bu iddia ile ilgili suskun kalırken, ABD’li teknoloji devinin böyle bir hamleyi ancak Donald Trump’ın baskısıyla yapabileceği ifade ediliyor. Öte yandan Huawei’nin bu tür acil durumlar için kendi işletim sistemini geliştirdiği de biliniyor. ABD-Çin ticaret savaşında hedef haline gelen Huawei, bakalım bu şok durumun gerçekleşmesi halinde nasıl bir cevap verecek?

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.