Gerçek Iron Man Eldiveni Yaptılar: Plazma Kesici

308

Gerçek Iron Man Eldiveni Yaptılar: Plazma Kesici

Dürüst olmak gerekirse Iron Man gerçek olsaydı, kendisine karşı diğer insanlara olduğundan daha tehlikeli olurdu. Çünkü o biraz sakar, sempatik ve büyük robotik güçlere sahip! Eldivenlerinden çıkan plazma ışınları ile kesip biçemeyeceği neredeyse hiçbir şey bulunmayan bu silah, Marvel filmlerinde hepimizi büyülemişti. Belki de hepimizin sahip olma hayallerini kurduğu plazma kesici eldivenler “Hacksmith” isimli Youtube kanalında gerçek oldu.

Hacksmith kanalındaki insanlar “evde yapmamanız” gereken makinelerin yapımında uzmanlaşmış “çılgınlardan” oluşuyor. Youtube kanallarında Protosaber, Batarangs gibi birçok süper kahraman silahı yapıyorlar. Şimdi, gerçek bir teknoloji olan ve son derece tehlikeli kaynak ekipmanlarından yapılan bir Iron Man takımı yapmaya çalışıyorlar. Bunu tabii ki evde ya da başka bir yerde denemenizi önermiyoruz. 🙂

Bu Eldiven Gördüğü Her Şeyi Kesiyor!

İki gün önce Hacksmith mekanik uzmanları, Iron Man serisinin bir parçası olan metal Iron Man eldiveni yaptı. Takdir edersiniz ki bu, içinde gerçek bir Tony Stark teknolojisi olan bir Iron Man eldiveni değil. Fakat cihaz, bir Iron Man eldiveninden beklediğiniz her şeyi karşılıyor. Yani kesiyor, biçiyor ve yok ediyor! Bu Hacksmith projesinde eldivenin plazma ışını, bir çelik tabakasını ancak filmlerde görebileceğiniz gibi, tabiri caizse tereyağı kesercesine parçalıyor. Yukarıdaki önizleme linkinden videonun tamamına ulaşabilirsiniz.

Peki bu Iron Man eldiveni nasıl çalışıyor? Plazma aşırı ısıtılmış bir gazdır ve bu plazma kesici, kullanıcının kesmek istediği her yere plazmayı yönlendirmek için basınçlı hava ve yüksek enerjili güç kaynağını birleştirerek çalışıyor. Bir kesiciden gelen plazma 20.000 °C’nin üzerindedir. Bu o kadar yüksek bir değer ki, Güneş’in yüzeyinden daha sıcak!

Tıpkı filmlerde olduğu gibi, eldivenin üstündeki metal plaka, plazma kesici başını ortaya çıkarmak için geriye doğru çekiliyor. Plazma kesici kontrol anahtarını aktif ediyor ve kesime hazırlanmak için pnömatik bir silindirden dışarı doğru kayıyor. Böylece Iron Man’in ışın saçan plazma kesici eldivenleri önüne çıkan her şeyi yok etmek için hazır hale geliyor.

kaynak: https://io9.gizmodo.com/these-youtubers-made-an-iron-man-glove-with-a-real-plas-1843629596

Bunu da okuyabilirsiniz: Transformers 7 Çıkış Tarihi Belli Oldu
Donanım Arşivi yazarı, Tıp Fakültesi öğrencisi, video oyunlarına oldukça ilgili..

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin