GAMEPOWER SABER RGB MEKANİK OYUNCU KLAVYESİ İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde fiyat performans oranı bir hayli yukarılara oynayan bir mekanik oyuncu klavyesi olan Gamepower Saber RGB var. Bildiğiniz üzere günümüzde mekanik klavyeler bir hayli revaçta. Fakat dolu dolu bir klavye almaya çalıştığınız zaman fiyatlar bir hayli yukarılara çıkabiliyor. Bu noktada Saber RGB, gerçek mavi switchleri ve oldukça şık tasarımıyla bir hayli iddialı bir çıkış yapıyor.

TASARIM

Klavyeye baktığımızda numerik tuş dizilimiyle geldiğini görüyoruz. Yani sağda kalan numerik tuşları aktif olarak kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra klavyenin boyutunun oldukça minimal tutulmaya çalışıldığını görüyoruz.

Klavyenin tuş yatağına baktığımızda alüminyum bir malzeme görüyoruz. Bu malzeme hem tasarıma bir şıklık katmış hem de cihazın genel sağlamlığına büyük bir artıda bulunmuş. Zaten bir mekanik klavyenin özellikle ağır olması beklenir bu hamlenin etkisi büyük.

Bu klavyenin en güzel yanlarından biri kesinlikle fabrikasyon olarak Türkçe karakter içeren tuş kapakları. Sonradan üzerine basılan harflere göre fabrikasyon olan türde sonradan olan silinme sorunu yaşanmıyor ve çok daha dayanıklı olabiliyor. Ayrıca görselde de görebildiğiniz üzere klavyenin “Enter” tuşu tam boy.

Klavyenin sağ üst tarafında ise bazı multimedya tuşları bulunuyor. Bunlar; ses açma, ses kısma, sesi susturma ve hesap makinesi tuşu. Ayrı olarak bu şekilde multimedya tuşlarının koyulması güzel bir düşünce olmuş.

Klavyeyi çevirip altına baktığımızda şaşırtıcı bir görsel görüyoruz. Klavyenin alt kısmı şeffaf bir malzemeden imal edilmiş ve bu bölgeye farklı bir şekilde RGB aydınlatma konumlandırılmış. Bu aydınlatmanın efektini FN+Page Down tuş kombinasyonuyla sunulan 5 adet seçenek arasında değiştirebilirsiniz.

TEKNİK DETAYLAR

  • Tuş Dizilimi: Numerik 108 Tuş
  • Bağlantı: USB 2.0
  • Raporlama Hızı: 1000 HZ
  • Switch: Outemu Mavi
  • Switch Ömrü: 50 Milyon Tık
  • Anti Ghosting: Tüm Tuşlar
  • Yazılım Desteği: İNDİR
  • Kablo: 1.8 Metre Örgülü
  • Ağırlık: 900 Gram

Klavyenin tuşlarındaki RGB aydınlatmayı ise FN+Del, Home, PageUp, End tuşlarıyla kontrol edebiliyorsunuz. Bütün bu tuşlarla birlikte 20’den fazla çeşit çeşit efektler bulunmakta. Efektlerin hızını ise FN+sağ, sol yön tuşlarıyla ayarlamanız mümkün.

Klavyede haricen bir geri bildirim ışığı bulunmamakta. CapsLock, NumLock gibi özelliklerin açık-kapalı olduğunu anlamak için ışık rengine bakıyorsunuz. Eğer bahsi geçen özellikler aktifse o tuşun ışığı beyaz yanarak sizleri uyarıyor.

Klavyenin oyunlardaki performansına gelecek olursak bazı büyük markaların da kullandığı Outemu marka mavi switchler bir hayli iyi bir iş çıkarıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi sesli bir yapıda oluyor bu renkteki switchler fakat uzun süreli kullanımlarda dahi kullanıcıyı yormaması büyük bir artı.

SONUÇ

Saber RGB, dayanıklı alüminyum gövdesi ile bir hayli sağlam olmuş. Sağlamlığının yanı sıra masaya yansıyan RGB aydınlatması karanlık bir ortamda gerçekten çok şık bir görüntü ortaya çıkarabiliyor. Klavyenin fabrikasyon olarak büyük “Enter” ve Türkçe karakterlerle gelmesi de güzel bir artı olmuş.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

10 YORUMLAR

  1. Merhabalar, oncelikle tr de tek adam akilli tarafsiz inceleme yapan ve kullanicilari urunler hakkinda aydinlatan kanal oldugunuz icin sizi tebrik etmek istiyorum. Klavyenin total agirligini, uygulama incelemesini ve renk modlarini (mesela ben biraz daha sade tek renk kullanmak istiyorum ancak ozellik varmi emin olamiyorum ) vb. ayrintilari makaleye ekleme sansiniz olabilirmi ?

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin