Gamepower GPR24C144 Curved Gaming Monitör İncelemesi

GAMEPOWER GPR24C144 CURVED GAMİNG MONİTÖR İNCELEMESİ

 

Yeni incelememizin konuğu fiyat performans ürünleriyle dikkat çeken Gamepower’ın fiyatına rağmen oyuncular için oldukça iyi özellikler ve kalite sunan yeni monitörü GPR24C144 oluyor. Bu cihaz 23.6 inç boyutta Full HD çözünürlük, 144HZ yenileme hızı, 1 MS tepkime süresi ve curved ekran sunmayı başarıyor.

TASARIM

Bütün gövdesi Piano black renge sahip cihazımıza baktığımızda oldukça ince çerçeveler görüyoruz. Bu gerçekten hoş bir görüntü katıyor cihaza. Cihazda logo tercihi ise minimal olmuş. Cihazın alt orta kısmında küçük beyaz bir Gamepower logosu görüyoruz bu logo da aynı şekilde parlak olarak tercih edilmiş ve şık durduğunu söylemek mümkün.

Cihazın ayak tasarımı ise alışılmışın dışında daire şeklinde tasarlanmış. Dikkat çekici durduğunu söylemek mümkün, fakat cihazın bütün gövdesinde Piano black parlaklık kullanılması biraz basit kaçmış, bunun yerine bazı yerler mat tercih edilerek farklılık yaratılabilirdi. Bunun haricinde ayağın gayet sağlam durduğunu söylersek sanırım yanılmaz olmayız, curved (Kavisli) bir monitör olduğu için ağırlık başarılı bir dengelenmiş.

Cihazda maalesef pivot özelliği bulunmuyor. Bunun yerine cihazı aşağıya yukarı bakacak şekilde rahatca ayarlayabiliyorsunuz. Tahmini olarak 30-40 derece civarlarında eğilip yükseltilebildiğini söylemek mümkün. Biz yaptığımız testlerde herhangi bir sorun yaşamadan rahat edebileceğimiz ayarlarda kolaylıkla getirmeyi başardık.

Cihaza yandan baktığımızda 1800R kavisi farketmek çok daha kolay oluyor. Bu kavis sizi adeta görüntünün içine alarak oldukça gerçekci bir görüntü sunuyor. Bunun haricinde cihazın kalınlığının ortalama olduğunu söylersek sanırsam yanılmış olmayız. Diğer kısımlarla aynı şekilde bu kısımda da Piano black parlaklık kullanılmış.

Cihazda kontrol tuşları yerine bir adet 4 yönlü joystick kullanılmış. Menü gezintilerinizi bu joystick ile yapıyorsunuz, alışmak biraz zaman alıyor ama alıştıktan sonra herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz. Konum olarak ise biraz daha ulaşılabilir bir yerde olabilirmiş.


Cihazın arkasına baktığımızda bizleri oldukça zengin giriş çıkış birimlerinin karşıladığını görüyoruz. En solda bir adet DisplayPort 1.2 portunu görüyoruz. Bu port cihazda bulunan AMD FreeSync özelliğini kullanmak için zorunlu. Hemen yanında ise bir adet DVI-D ve HDMI portunu görüyoruz. Hemen sağ tarafında bir adet AUX ve DC güç girişini görüyoruz.

Bu giriş çıkış birimlerinin sağ ve sollarına 2 adet stereo olarak çalışan hoparlörler yerleştirilmiş. Bunlar ortalama bir ses kalitesi sunuyor yani çok bir beklentiniz yoksa sizi tatmin edecektir.

TEKNİK DETAYLAR

Ekran Boyutu: 23.6 İNÇ Mat
Panel: Samsung VA
Eğrilik: 1800R
Çözünürlük: 1920*1080
Kontrast Oranı: 1000:1
Parlaklık: 250 cd/m²
Görüş Açısı: 178°
Yenileme Hızı: 144 Hz

Tepkime Süresi: 1MS
Girişler: DP 1.2, HDMI, DVI, Ses
Teknolojiler: FreeSync, Flickerfree, Anti Blue Light
Hoparlör: Stereo

Güç: 12V Adaptör (FSP)
Boyutlar: 545.8*405.8*188 mm

FreeSync Nedir?

Kısaca bahsedecek olursak AMD FreeSync, oyun oynarken görüntüde oluşan bozulmaları ve yırtılmaları gideren bir teknolojidir. Aldığınız FPS değerini monitörün HZ değeri ile eşitleyerek görüntüdeki yırtılmaları engelliyor ve bu teknoloji 240HZ değerine kadar destek sunuyor. VSYNC açarak elde ettiğiniz eşitlemeye nazaran input lag denen gecikmeleri ortadan kaldırdığı için çok daha başarılı bir teknolojidir.

SONUÇ

Gamepower, uzun süredir çıkarttığı fiyat performans ürünleriyle gözleri üzerine çeken bir markaydı. Bu ürünüyle de bu iddiasını sürdürmeyi başarmış, cihaz geniş görüş açıları sunan kavisli Samsung VA paneli ve 144 HZ yenileme hızı ile gerçekten çok keyifli bir deneyim sunuyor.