Neler Yeni

Rehber Windows Defender Yeterince Koruyor Mu?

İbrahim Özel

80+ Silver
En İyi Cevap
13
Selam dostlar bu yazımda Windows Defender'ı ele alacağım. Bakalım yeterince güvenli mi? Yoksa ek antivirüs programı kullanmak gerekiyor mu? Hepsini bu yazımda cevaplayacağım.

Eskiden Windows Defender gerçekten çok kötüydü ve yeterince koruma sağlamıyordu. Bilgisayara bulaşan zararlı yazılımları sadece izliyordu. Ancak son zamanlarda iyice geliştirildi ve artık temel koruma sağlayacak düzeye geldi. Yakın zamanda Microsoft, Defender'a korumalı alan ve bulut tabanlı kötü amaçlı yazılım algılama özelliği kazandırarak genel korumayı artırdı ve tehditleri algılama kabiliyeti ise daha hızlı hale geldi.

Yine de aklımızda sorular kalıyor. Yeterince güvenli mi? Ekstra antivirüs programı kullanmak gerekli mi? vs.

Araştırmalarda Windows Defender standartın çok altında kalıyor. Microsoft, Defender için yeterince güncelleme yayınlamıyor. Genel olarak Windows Defender temel koruma sağlıyor fakat bu temel koruma yetersiz kalıyor.

Windows Defender'ın artıları;
  • Gerçek zamanlı tehdit algılaması.
  • Güvenlik duvarı koruması.
  • Ebeveyn denetimleri.
  • Bulut tabanlı virüsten koruma kütüphanesi (genel performansı hızlandırmak için).
Windows Defender'ın eksileri;
  • Ebeveyn denetimleri Microsoft tarayıcılarıyla sınırlı.
  • İnternet güvenliği özelliklerinin Microsoft dışındaki tarayıcılara (Chrome ve Firefox gibi) ayrıca yüklenmesi gerekiyor.
  • Testlerim esnasında gerçek zamanlı koruma özelliği, bazı kötü amaçlı dosyaları başarıyla engelleyemedi.
  • İlk kez kullananlar için yazılım içerisinde gezinmesi zor olabiliyor.
  • VPN veya entegre bir şifre yöneticisi sunmuyor.
  • Microsoft, veritabanlarının güncel kalacağı sıklıkta güncelleştirme yapmıyor.
Genel olarak Defender temel koruma sağlıyor ancak çoğu zaman yetersiz kalıyor. Örneğin bilgisayarıma bulaşan bazı virüsleri silemedi. Ekstra bir antivirüs programı kullanarak sildim. Websitelerde bulunan virüsleri gerçek zamanlı olarak koruyamıyor. Geçenlerde forumda konu açan bir kişinin verdiği linkte reklam virüsü vardı. Bunu Defender algılayamadı. (Reklam virüsü, vs.)

Defender'ı ekstra bir antivirüs programıyla kullanmak bilgisayarınızı çok daha güvenli hale getirir. Ben Kaspersky Free kullanıyorum. Ücretsiz ve gayet iyi bir koruma sağlıyor. Siz hangi antivirüs programını kullanıyorsunuz.

Umarım rehber hoşunuza gitmiştir. Kendi yorumumu ve deneyimimide katarak faydalı olacağını düşündüğüm bu rehberi hazırladım. Rehberde herhangi bir sponsorlu içerik, reklam ve tanıtım yoktur. Sadece tavsiye amaçlıdır.

Kaynak;
https://tr.safetydetectives.com/blog/windows-defender-vs-tam-kapsami-antivirus/

COMANDANTE

80+ Silver
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,282
İsim
Muhammed Talha Kuruçimen
Ben defenderi bile kapatıyorum. Netten bir şey indirdiğimde https://www.virustotal.com sitesini kullanıyorum orada virüs bulursa indirmiyorum.

bqrr0595

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
995
İsim
Buğra
Valla beni kaspersky kadar deli ediyor sanırım iyi yapıyor işini

bqrr0595

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
995
İsim
Buğra
Ziyaret ettiğin webistelerinden virüs bulaşabiliyor. İndirme olmasa bile. Defender'ı açmanı öneriyorum.
Malum siteler çok sakıncalı o konuda film felan indiriyorsan torrent siteleri felan da bi ihtimal

COMANDANTE

80+ Silver
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,282
İsim
Muhammed Talha Kuruçimen
Ziyaret ettiğin webistelerinden virüs bulaşabiliyor. İndirme olmasa bile. Defender'ı açmanı öneriyorum.
O yüzden de adguard kullanıyorum bütün virüs eklentilerini aktif ettiğim için virüslü siteyi açmıyor ekranda nedeni yazıyor.

İbrahim Özel

80+ Silver
En İyi Cevap
13
O yüzden de adguard kullanıyorum bütün virüs eklentilerini aktif ettiğim için virüslü siteyi açmıyor ekranda nedeni yazıyor.
O zaman problem yok ama usb bellek takarken dikkatli ol. Arkadaşın vs. virüs bulaşabilir. En azından arada bir Defender'ı açıp tam tarama yap.

Mergen

80+ Bronze
Ben güvenmediğim yerlerden dosya indirirken önce sanal sunucuya indirip kontrol ediyorum sıkıntı çıkmazsa pc ye indiriyorum :)

RmzDayi

80+ Silver
Başka bir sayfadan ( her ne kadar kaynak ta göstersen ) yazılanları alıp burada bir kısmını veya tamamını yayınlayarak ve bunu rehber adı altında paylaşmak ...
Bana pek doğru gelmiyor.
Bu arada gerekli bilgileri kaynak verdiğin siteden aldım. Faydalı makale hazırlamışlar.

İbrahim Özel

80+ Silver
En İyi Cevap
13
Ben güvenmediğim yerlerden dosya indirirken önce sanal sunucuya indirip kontrol ediyorum sıkıntı çıkmazsa PC ye indiriyorum :)
Kullandığın sanal makine aynı depolama birimi üzerinde olduğu için oradan da virüs bulaşabilir. Google'ın sanal makineleri var. Depolaması buluta bağlı. İstediğin virüsü al test et. :D

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,144
Üyeler
140,603
Son üye
Ali1905
Top Bottom