Neler Yeni

Voltaj Yüksekliği ve Düşüklüğü Zararları

redlinetr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
528
İsim
Oğulcan
Belli nedenlerle voltaj yükseldiği zaman sorun oluşturduğunu biliyoruz fakat voltaj düşüklülüğünün neden ve nasıl zararları oluyor bu konuda bi bilgisi olan var mı?

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,420
İsim
Güray
Yeteri kadar güç gitmediği için aniden kapanmak zorunda kalıyor, bu da zarar verebiliyor ve sağlıklı bi durum değil. Yani bu dediğin şey gibi: "Bi insana günde 5 defa büyük boz pizza yedirip koşturmaya çalışsak zararlı ama bi insana 5 günde bir 1 pizza verip koştursak neden ve nasıl zararları olur?"

Toxpox

80+ Gold
En İyi Cevap
32
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,738
İsim
Toxpox
Belli nedenlerle voltaj yükseldiği zaman sorun oluşturduğunu biliyoruz fakat voltaj düşüklülüğünün neden ve nasıl zararları oluyor bu konuda bi bilgisi olan var mı?
İşlemcilerde (CPU GPU) yüksek olursa fazladan ısınır düşük olursa hedeflenen hızlara çıkamaz.

Priz PSU konuları ise bilmiyorum.

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Düşük voltajda dengesizlik olur, zarar verirmi bilmiyorum ama gereken voltajı alamayan PC donanımları kapanmaya sebep olabilir, ani kapanmalarda sağlıklı değildir.

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Düşük voltajın fiziksel zararı yok. Sadece gerekenden daha düşük olursa CPU, GPU, RAM artık hangisinin voltajını düşürdüysen stabil çalışmaz. Mavi ekran, siyah ekran ve yeşil ekran gibi sorunlar ortaya çıkar. Bazen de sistem kapanır. Sistem aniden kapandığı için hem veri kaybı yaşarsın hem de HDD varsa ömrü çok hızlı tükenir.

T.P.G.

80+ Titanium
Düşük voltajın fiziksel zararı yok. Sadece gerekenden daha düşük olursa CPU, GPU, RAM artık hangisinin voltajını düşürdüysen stabil çalışmaz. Mavi ekran, siyah ekran ve yeşil ekran gibi sorunlar ortaya çıkar. Bazen de sistem kapanır. Sistem aniden kapandığı için hem veri kaybı yaşarsın hem de HDD varsa ömrü çok hızlı tükenir.
Eklemek istedim;
Bu illa voltajı düşürmeyin anlamına gelmiyor, stabil olan en düşük voltajda çalıştırmak en iyisidir.

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Eklemek istedim;
Bu illa voltajı düşürmeyin anlamına gelmiyor, stabil olan en düşük voltajda çalıştırmak en iyisidir.
Voltaj ne kadar düşükse o kadar az ısınır.
Bir atasözü vardır;
Azı karar çoğu zarar

redlinetr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
528
İsim
Oğulcan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Eklemek istedim;

Benim demek istediğim voltaj düşüklüğü biostan veya programdan yaptığımız değil. Binada veya mahallede anlık olarak gerçekleşen voltaj düşmesi.

T.P.G.

80+ Titanium
Voltaj ne kadar düşükse o kadar az ısınır.
Bir atasözü vardır;
Azı karar çoğu zarar
Ama şöyle bir durum da var işlemci normal boost frekansının altındaysa o zaman azıcık voltaj verilebilir. Misal 1.2V 4.2GHz R5 3600.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benim demek istediğim voltaj düşüklüğü biostan veya programdan yaptığımız değil. Binada veya mahallede anlık olarak gerçekleşen voltaj düşmesi.
o genel olarak sıkıntılı bir durum PSU nun korumalı ve sağlam olması ve prizin akım korumalı olması gerek

redlinetr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
528
İsim
Oğulcan
o genel olarak sıkıntılı bir durum PSU nun korumalı ve sağlam olması ve prizin akım korumalı olması gerek

Kanks tamam sıkıntılı da ne olabilir işte onu merak ediyorum sadece. Voltaj yükseldiğinde(yıldırım vs. gibi) aşırı yük biniyor ve patlıyor parçalar. O tamam. Fakat binada anlık voltaj düşünce sisteme ne oluyor onu merak ettim.

Bu arada PP'deki hidra mı ?

T.P.G.

80+ Titanium
Kanks tamam sıkıntılı da ne olabilir işte onu merak ediyorum sadece. Voltaj yükseldiğinde(yıldırım vs. gibi) aşırı yük biniyor ve patlıyor parçalar. O tamam. Fakat binada anlık voltaj düşünce sisteme ne oluyor onu merak ettim.

Bu arada PP'deki hidra mı ?
1- Evet pp deki hidra
2- eğer voltaj stabil olmazsa sistem kendini kapatır zararı bu.

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Anlık olarak voltaj düşmesini hiç duymadım. Ana şebekenin voltajı düşerse zaten hiçbir aygıt çalışmaz.

Top Bottom