Neler Yeni

Öneri VEGA 64 DETAYLI OC/UV REHBERİ

Dearreis

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
652
İsim
Ahmet Yavaş
VEGA 64 DETAYLI OC/UV REHBERİ

Selam arkadaşlar. Ben vega 64 (asus rog strix) kullanıcısıyım.
Bildiğiniz üzere Vega 64 ekran kartının güç gereksinimi epey fazla, kendi sitesinde 750w recommended psu (önerilen güç kaynağı) olarak belirtilmiş.
Kart, deneyimlerim sonucu kart 750w'lık bir psu'ya ihtiyaç duymuyor. Cooler Master MWE 600W 80+ Bronze (12V 588W) güç kaynağım ile bu zamana kadar hiçbir şekilde mavi ekran veya ani sistem kesilmesi yaşamadan fh4,nfs heat, bf1, bf5, titanfall 2 gibi ekran kartını maksimum güçte kullanabilecek güçlü oyunları oynadım ve sorun yaşamadım.

Öncelikle Vega 64'ü fabrika çıkışı (default) şekilde kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Bu durumda voltaj dengelemeleri ve fan hızı ayarını istediğiniz şekilde kullanamayacaksınız dolayısıyla ekran kartınız fazla ısınacaktır. Bu da ekran kartının stabilitesine ve kullanım ömrüne uzun vadede etki edebilir.
Ben AMD Memory Tweak üzerinden anlatacağım. Fakat siz wattman, gpu z vb. yazılımlar ile bu OC/UV değerlerini uygulayabilir daha sonrasında OCCT gibi yazılımlarla gerekli testleri yapabilirsiniz.
Son aşamada ise BİOS'a kaydedebilirsiniz. Bu sayede sisteminizi tekrar başlattığınızda ayarları en baştan yapmak zorunda kalmazsınız.

Buradan itibaren rehber başlıyor.

1.AŞAMA AMD MEMORY TWEAK AYARLARI
Direkt olarak ayarlarımı sizinle paylaşacağım.
Bu ayarları aynen uygulayabilirsiniz. Ayarları yaptıktan sonra sağ alttan kaydetmeyi unutmayın.

Ayarlar hangi başlıklarda yapıldı ?
>Timing 1 tCL 16 yapıldı (CAS yani gecikme değerini 20'den 16 ya düşürdük)
>Timing 12 tREF değeri 17400 yapıldı
>Core Control p6 ve p7 frekans (mhz) değerleri biraz arttırıldı ve FPS arttı
>Core Control p3,p4,p5,p6,p7 mV (milivolt) değerleri düşürüldü bu sayede stabilite ve düşük sıcaklıklar elde edildi
>Memory Control p3 frekans (mhz) değeri arttırıldı bu sayede bellek hızı yükseldi ve FPS arttı
>Memory Control p3 mV (milivolt) değeri düşürüldü bu sayede stabilite ve düşük sıcaklıklar elde edildi
>Fan Control bölümünde düzenlemeler yapıldı. Bu sayede fan hızı arttırıldı ve sıcaklıklar ciddi anlamda azaldı.
>Fan hızı 65 derecede %55 olarak ayarlandı (p4). Bu da yaklaşık olarak 2600-2700 rpm'e denk gelmektedir.
NOT; Önerim bu değeri daha fazla yükseltmemenizdir. Aksi takdirde fanlarınız gürültülü çalışacaktır. Ayrıca fan, şasi ve rulman ömrüne uzun vadede olumsuz etkisi olabilir.

Geçerli Ayar M.T.PNG

ÖNERİLERİM;
Eğer bu ayarları kaydettikten sonra occt'de hata tespiti aldıysanız öncelikle Memory Control p3'ü 951mV'den 1001mV'ye çekiniz.
Hata devam ediyorsa Core Control p6'yı 1100, p7'yi 1150 yapınız.
Yine hata devam ediyorsa bellek hızını (memory control p3 mhz ve core control p6,p7 mhz) düşürünüz. Örneğin Memory Control p3 bellek hızını 1000 ila 1050 arasında bir değere çekebilirsiniz.

2.AŞAMA OCCT 3D Testi
Ayarları kaydettikten sonra OCCT yazılımı üzerinden 3D test yapınız. Bu testi ben sizin için 33 dakika yaptım fakat silikon kalitesi, kalitesiz ve yetersiz güç kaynağı vb. faktörler yüzünden sizin 3D testinizde hata tespit edilirse yukarıdaki önerilerimi okuyun.

Geçerli Değer OCCT.PNG

(NOT>Bu değerler kasadan kasaya farklılık gösterecektir. Hava akışı yüksek kasalar ve CFM değeri yüksek fanlar, sıvı soğutma vb. faktörlere bağlı değişkenlik gösterir)

3.AŞAMA OYUN TESTİ VE KALICI AYARLAR
Tüm ayarlar stabil olarak çalışıyorsa; Mavi ekran, hata tespiti gibi sorunlar yaşamıyorsanız yaklaşık 1 hafta kadar güçlü oyunlarda bu ayarlarla oynayınız.
1 hafta sonrasında bu ayarlarınızı bios'a aktarabilirsiniz. BİOS'a kaydetme kısmını ben aktarmayacağım.
Onu çeşitli rehber ve videolarda detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

İYİ FORUMLAR / DEARREİS

Son düzenleme:

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,899
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Alıcaktım bu kartı ama fiyatları arttı ya :(

kakao

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
355
İsim
Furkan Koçak
vega 64 mü daha güçlüydü 2060 mı

Dearreis

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
652
İsim
Ahmet Yavaş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
vega 64 mü daha güçlüydü 2060 mı
Bu ayarları yaparsanız 2060'ı çoğu oyunda sollayacaktır. 2070 veya 2060 super gücünde bir karttır.
Fakat OC/UV olmadan kullanınca 2070 ve 2060 super'den bi tık daha altta kalabiliyor.
Vega serisinin üretiminin devam etmemesinin sebebi Samsung HBM2 belleklerin pahalı olmasıdır.

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Belleklerine hastayım Veganın :D.

Emre123a

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,314