Neler Yeni

Rehber Tecrübe Konuşuyor: Neden Ucuz Anakart Almamalısınız

Rootz

80+
Merhaba DA Dostları

Bugün size yıllar önce anakart seçiminde yaptığım hatanın bedelini nasıl ödediğimi, neler yaşadığımı anlatarak neden ucuz anakart almamalısınız konusunu açıklığa kavuşturmak istiyorum.

2014 yılında birikim yaptığım para ile kendime güzel bir sistem toplamak istemiştim. Güzel bir ekran kartı, yüksek RAM kapasitesi, SDD, HDD, PSU, İşlemci gibi bileşenleri seçmiştim bile. Geri kalan paraya da uygun bir anakart almak istedim ve Asus M5A97 LE R2.0 tercih ettim.

O 'LE' yazısını boşuna kalın, italik ve altı ve üstü çizgili yapmadım :) İşte beni mahveden, perişan eden, çöllere düşüren şey o 'LE' yazısı oldu. Soğutucusu olmadığı için cayır cayır yanan VRM'ler, 4+2 faz, yetersiz güç beslemesi yapmasından dolayı sürekli oyunlarda FPS dropları ve en düşük oyunlarda bile takılmalar yaşıyordum. AMD Turbo devreye girince oyun oynamak mümkün bile değildi.

Anakart ile OC yapmak resmen hayal, en ufak bir çarpan artırımında sistem kendini tamamen kapatıyordu. Sözde 1866Mhz RAM desteklemesi de yalanın daniskasıydı. 1600Mhz üstüne çıktığım an sistem 'yetersiz güç beslemesi yüzünden' açılmıyordu bile.

Yeni sistem almak istedim fakat borçlarım yüzünden erteledim ancak bu iş böyle gitmezdi. Bu hafta içinde ikinci el Asus M5A99X EVO anakartını buldum ve satın aldım. Dün montajını tamamladıktan sonra farkettim ki ben resmen eşeğe biniyormuşum. Her iki anakart modelinin sadece görünüşünü bile kıyasladığınızda aradaki acayip farkı zaten görebiliyorsunuz;

M5A99X EVO
htb1gb0oa0fvk1rjsspoq6zfnpxad_q50.jpg

M5A97 LE R2.0
1381838.jpg

6+2 faz yapısı, 8 pin CPU güç beslemesi, 990 chipset, üzerinde bulunan 2 tuş ve 2 switch sayesinde suya sabuna dokunmadan RAM ve CPU'ya Overclok yapabilmesi, RAID desteği, ön panel USB 3 çıkışı, arka panelde bulunan e-sata, SPDIF başta olmak üzere onlarca çıkış ve en önemlisi BIOS üzerinde de yine onlarca OC desteği ile geldi.

Zamanında her iki anakart arasındaki 250 TL fiyat farkını vermiş ve bu kartı tercih etmiş olsaydım bugün ekstradan eski nesil bir sisteme 450 TL harcamadan kullanıyor olacaktım. 250 TL ekstra masraftan kaçtığım için bu gün 450+250 TL zarardayım.

200-300 TL farklar için ucuz anakart tercih etmeyin. Unutmayın RTX 2060 bile kullanıyor olsanız anakartınız ekran kartınızı besleyemediği sürece çöp olacaktır. Bu sadece anakart için değil PSU, İşlemci, kullandığınız SSD'ye kadar hepsini kapsar.

Evet dostlar biraz uzun oldu ama umarım işin özünü anlatabilmişimdir. Nasıl bir ekran kartı veya işlemci alacağınız zaman konu üstüne konu açıyorsanız, en ufak ayrıntısına kadar inceliyorsanız alacağınız anakartı da ince eleyin sık dokuyun.

Son düzenleme:

mszeyrek

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,665
İsim
Muhammed said zeyrek
Anakartın ekran kartını beslemesi ne alaka. İşlemci olsa anlarım.

Mileven

80+ Silver
anakart ekran kartını ne zamandan beri beslıyor boyle bişeymi vardı

EMREG

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,400
İsim
napcan
İlgilendiği Kategoriler
Hım...her şey
Instagram
no
Steam
no
Facebook
no
Twitter
yok
Discord
no
Reddit
yok

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,602
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Şimdi böyle şeyler azaldı orası iyi bir şey. Bitti demiyorum azaldı diyorum! Mesela bunun en büyük örneği MSI B450M-A PRO MAX. 4 pin CPU ek güç girişi var ve VRM soğutması yok. İnsanlar PC toplamak için ortaya bu kadar para koymuşken bu anakartı önermiyorum çünkü biraz daha koyup daha iyi bir model almak varken insanlar bu modeli tercih ediyor. Gereği olmayana ve bütçesi yetmeyene hiç lafım yok ama 6-7K'lık sistemde de bu anakartı görünce insan deliriyor.

Rootz

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Anakartın ekran kartını beslemesi ne alaka. İşlemci olsa anlarım.
anakart ekran kartını ne zamandan beri beslıyor boyle bişeymi vardı

@EMREG. zaten cevap vermiş ben de yazayım, güç (elektrik) anlamında yetersiz kalan anakart ister istemez ekran kartı performansını da etkiliyor. Bu parçalar neticede bir bütün. Dişiniz ağrısa başınızı ve moralinizi nasıl direk olarak etkiliyorsa bunun da benzer etkisi var neticesinde. Şimdi kalkıp dişim ağrıyor başıma ne oldu diyebilir miyiz ?

Edit: Ayrıca ilk defa ekran kartımın fanlarının otomatik olarak %100 olarak çalıştığını ve ilk defa 75 derece ısıya ulaştığını farkettim. Yani bu zamana kadar ne yazık ki tam performans veremiyormuş. Şimdi gücünü sonuna kadar kullanıyor.

Şimdi böyle şeyler azaldı orası iyi bir şey. Bitti demiyorum azaldı diyorum! Mesela bunun en büyük örneği MSI B450M-A PRO MAX. 4 pin CPU ek güç girişi var ve VRM soğutması yok. İnsanlar PC toplamak için ortaya bu kadar para koymuşken bu anakartı önermiyorum çünkü biraz daha koyup daha iyi bir model almak varken insanlar bu modeli tercih ediyor. Gereği olmayana ve bütçesi yetmeyene hiç lafım yok ama 6-7K'lık sistemde de bu anakartı görünce insan deliriyor.

Maalesef benzer etkiyi şimdi olmasa bile ilerleyen zamanlarda bahsettiğiniz anakartı veya emsallerini tercih edenler yaşayacak. Sonra gelsin FPS drop konuları :)

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Eski anakart'ın hem Revizyon 2.0 hemde Lite serisi mi. :D Geçmiş olsun.

Corvo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mustafa Hp
Hocam merhaba yıllardır aynı sorunu çekiyorum , konuyu hortlatmak istemiyorum ama bütün oyunlarda drop yiyorum. M5A97 LE R2.0 Anakart Fx 8350 ve r9 380 erkan kartım var . Şu anki bütçem 500-600 2. el de olsa hangi anakartı almalıyım? Cidden bu anakart aşırı can sıkıyor. Neredeyse her oyunda (Aklınıza gelebilecek en küçük oyunlarda bile ) fps drop yiyorum.

Top Bottom