Neler Yeni

Sokak fotoğrafçılığı konusunda

Hurgei

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Hurgei Kessikbayev
Öncelikle herkese merhaba.
İnternette oldukça fazla aramış olsamda tek ve kesin bir yanıt bulamadığım için birde buraya danışmak istedim.
3 tane fotoğraf seçtim, bu fotoğrafların Türkiye sınırları içerisinde çekilmiş olduğunu varsayarsak; hangileri yasaldır ve hangileri değildir, hepsi mi yasaldır yoksa hiçbiri yasal değil midir?
Kişilerin yüzleri görünüyor ancak fotoğraf yalnızca o kişinin fotoğrafını çekmiş olmak için değil, o sırada kadraja girdikleri için çekilmiş, dolayısıyla yüzleri belli. (Eğerki yasal değilse) İzin almadığı için bu fotoğrafçının suçumudur yoksa o sırada başka birşeyin fotoğrafını çekiyor olduğu için (insanların hepsi hareket halinde dolayısıyla bu söylenebilir) kadraja girip yüzlerini göstermek bu insanların kendi sorumluluğundamıdır?
Eğerki fotoğrafın kadrajında olduklarının farkındalarsa (ya da değillerse) ve itiraz etmedilerse bu fotoğrafın reklam veya başka bir çıkar uğruna kullanılmaksızın instagram ve benzeri sitelere yüklenmesi suç mudur?

(fotoğraflar: @ulysses_aoki)
ulysses_aoki_72535841_520916748728316_6540903200578363792_n.jpg
ulysses_aoki_96381425_2949751921780902_2519538453368054023_n.jpg
ulysses_aoki_118594118_3070354139754787_8319015549989906643_n.jpg

Son düzenleme:
En İyi Cevap
Fotoğrafı çek eğer farkederlerse filmli kamerayla çektim silemem de yoluna devam et itiraz etmezlerse fotoğraf sende kalır paylaşıp paylaşmamak sana kalır ama şikayet etme hakları vardır. Video konusunda ise vlog tarzı videoda konunun odağı senin yüzün olacağı için arkadan geçen insanlar binevi fon görevi görmektedir şikayet etseler bile bu konuda haklı olan sen olursun.
Daha net olmak gerekirse fotoğrafı çekme amacına ve paylaşım şekline bağlı, kamusal alanda rahatsız etmeden fotoğrafını çektiğin kişide itiraz etmediği sürece bir sıkıntı yoktur, ama eğer paylaşacaksan izin istemen daha doğru olur çünkü fotoğrafını çekmek ayrı bir yerde herkese açık bir şekilde yayınlamak ayrı konudur. Paylaşırkende aynı şekilde kişi hakkında kötü söz...

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Bu durumda vlog şeklinde, kamusal alanda ve arkadan geçen insanları kapsayacak şekilde çekilen bir videonun, arkadan geçen onca insandan izin isteme olanağının düşük olması nedeniyle, youtube'a yüklenmesi de mi yasal olmuyor demek oluyor bu?
Orası biraz karmaşık sanırım. Size önerim CİMER'e sormanız. Onlar bilir.

FightForHonor

80+ Platinum
En İyi Cevap
33
Bu durumda vlog şeklinde, kamusal alanda ve arkadan geçen insanları kapsayacak şekilde çekilen bir videonun, arkadan geçen onca insandan izin isteme olanağının düşük olması nedeniyle, youtube'a yüklenmesi de mi yasal olmuyor demek oluyor bu?
Belki şikayetde bulunursa yüzüne sansür atarsin veya bunu bir kuruma sor

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45

The Last Dragonborn

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Fotoğrafı çek eğer farkederlerse filmli kamerayla çektim silemem de yoluna devam et itiraz etmezlerse fotoğraf sende kalır paylaşıp paylaşmamak sana kalır ama şikayet etme hakları vardır. Video konusunda ise vlog tarzı videoda konunun odağı senin yüzün olacağı için arkadan geçen insanlar binevi fon görevi görmektedir şikayet etseler bile bu konuda haklı olan sen olursun.
Daha net olmak gerekirse fotoğrafı çekme amacına ve paylaşım şekline bağlı, kamusal alanda rahatsız etmeden fotoğrafını çektiğin kişide itiraz etmediği sürece bir sıkıntı yoktur, ama eğer paylaşacaksan izin istemen daha doğru olur çünkü fotoğrafını çekmek ayrı bir yerde herkese açık bir şekilde yayınlamak ayrı konudur. Paylaşırkende aynı şekilde kişi hakkında kötü söz söylemeden ve aşağılamadan izin istenildiği gibi paylaşıldıkça problem olacağını düşünmüyorum.
(Bu benim düşüncem)

En İyi Cevap
Top Bottom