Neler Yeni

Ryzen 5 2600 RX590'lı Sistem Aniden Kapanıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Onur Şentürk
Merhabalar.

Yaklaşık 5-6 aydır bilgisayarım nedeninin hangi parçanın sebep olduğunu bilmediğim bir şekilde kapanıyor. Kapanmasından kastım monitöre giden görüntü gidiyor. mouse, klavye, kulaklık gibi bileşenler de çalışmıyor. Lakin kasa çalışmaya fanları dönmeye devam ediyor. Bilgisayar garantim hala devam ediyorken hangi parçanın sorunlu olduğunu tespit edip garantiye yollamak istiyorum.

Az önce OCCT testi yaptım. GPU testinde 20 saniye içerisinde 3 farklı hata buldu. 6 dakika taradıktan sonra tarama işlemine son verdim.

Sonrasında OCCT programının içerisinde yer alan Intel'in linpack testini yaptım. 5 dakika oldu olmadı bilgisayar her zamanki kapandığı şekilde kapandı.

Bilgisayar kapandığı için de sorunun ne olduğunu anlayamıyorum.

Bazen normal bir şekilde bilgisayarı açıyorum. Açıldığı gibi hızlı işlem yaparsam (örneğin Discord'u, Steam'i, Spotify'ı, FiveM'i, TeamSpeak3'ü aynı anda açmaya çalışırsam ki bu günümüz sistemleri için bu gayet normal bir şey) bilgisayar açılalı 2 3 dakika olmuş olsa da monitöre giden görüntü gidiyor akabinde klavye mouse kulaklık gibi bileşenler kapanıyor.

Bazı durumlarda nadiren de olsa bilgisayar görüntü vermeyi kesince tekrardan açmaya çalıştığımda kasa çalışıyor gibi oluyor fanları dönüyor ışıkları yanıyor sonra duruyor tekrar aynı şekilde açılıp kapanıyormuş gibi oluyor. Bu durum 3 4 defa olduktan sonra kasa tamamiyle çalışmaya devam ediyor.

Sonuç olarak sorunumun hangi parçada olduğunu bulmam gerekiyor. Lütfen bana yardım edin. Bilgisayardan soğudum oturmak istemiyorum artık. Her yerde bu konuyu açıyorum lakin kimse sorunun nerede olduğunu bulamıyor.

Sistem özellikleri.
DONANIM ARŞİVİ TAVSİYESİ ÜZERİNE ALDIĞIM İTOPYA'NIN DADG2 SİSTEMİ
Ryzen 5 2600.
RX590 Nitro+ Special Edition 8 GB.
MSI B450M PRO - M.2 v2.
Corsair 2x8 3000 MHz RAM.
Adata SU630 480 GB SSD.
WD 1TB HDD.
Cooler Master Masterbox Lite 5 500W+80 Plus kasa.

Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Onur Şentürk
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Oturmamış olabilir ssd den de olabilir kronik sorunlu
Şimdi PSU testi yaptım OCCT üzerinden tekrar aynı şekilde kapandı bilgisayar ...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Oturmamış olabilir ssd den de olabilir kronik sorunlu
Bu yeni bir sorun değil dediğim gibi defalarca kez ramleri çıkartıp takmışımdır. SSD'den olup olmadığını nasıl anlarım bilginiz var mı

DENI2

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,984
İsim
Deniz
Steam
https://steamcommunity.com/id/HiDeniz
Discord
DΞNI2 ム#9844
Şimdi PSU testi yaptım OCCT üzerinden tekrar aynı şekilde kapandı bilgisayar ...

Bu yeni bir sorun değil dediğim gibi defalarca kez ramleri çıkartıp takmışımdır. SSD'den olup olmadığını nasıl anlarım bilginiz var mı
başka bir psu varsa onla deniyin

DENI2

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,984
İsim
Deniz
Steam
https://steamcommunity.com/id/HiDeniz
Discord
DΞNI2 ム#9844

@keremcnsz24

isimsizüye

80+ Gold
Klasik adata su630 biride böyle sorun yaşadı.
5.PNG

Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Onur Şentürk
SSD Kronik sorunlu.
Evet onu biliyorum OCCT programı üzerinden test yaptığımda genelde ekran kartı ve işlemci zorlanıyor. SSD ile ilgili pek bir durum olmuyor. SSD dolayı ile kaynaklandığını anlayabilmek için bir test programı biliyor musunuz ? Denemeden bulamayız ...

Klasik adata su630 biride böyle sorun yaşadı.
Alıntıyı görüntüle
Bu programın adı nedir hemen test yapayım ?

SSD'nin Hard Disk Sentinel Pro programındaki verileri

Evet onu biliyorum OCCT programı üzerinden test yaptığımda genelde ekran kartı ve işlemci zorlanıyor. SSD ile ilgili pek bir durum olmuyor. SSD dolayı ile kaynaklandığını anlayabilmek için bir test programı biliyor musunuz ? Denemeden bulamayız ...

@TheFreaky

Bu testi de 15 gün önce yapmıştım
2332321.png

Ekler

• Adsız.png
    Adsız.png
    82.1 KB · Hit: 47
Son düzenleme:

isimsizüye

80+ Gold

@TheFreaky
sorun ssd de geliyor bana. memtest86 yaparmısın. bi de başka güç kaynak dene.

Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Onur Şentürk
sorun ssd de geliyor bana. memtest86 yaparmısın. bi de başka güç kaynak dene.
Memtest86 2 saat falan sürüyor galiba. İsterseniz hemen başlatayım Memtesti USB hazır.Güç kaynağı elimde yok . Bilgisayarcıya götürmeliyim öyle bir durumda.

Top Bottom